DOLAR

16,3869

1.87%
EURO

17,4831

1%
ALTIN(gr)

974,36

0,85%
BİST 100

%
Alkollü İçkilerden Alınan Özel Tüketim Vergisi Artırıldı
  • Finans 365
  • Finans
  • Alkollü İçkilerden Alınan Özel Tüketim Vergisi Artırıldı

Alkollü İçkilerden Alınan Özel Tüketim Vergisi Artırıldı

Resmi Gazete'nin Mükerrer sayısında yayımlanan bir karar ile alkollü içkilerden alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tutarı artırıldı. İşte eklenen zam miktarı ve son fiyat durumu.

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:37
Alkollü İçkilerden Alınan Özel Tüketim Vergisi Artırıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yer alan Cumhurbaşkanlığı kararına göre alkollü içkilerde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemesi yapıldı. Bu karara göre alkollü içkilerden alınan ÖTV tutarları yüzde 13.48 oranında artırıldı. Alkollü içkilere yönelik alınan ÖTV zammı sonrası ise oluşan vergi tutarları sizlerle paylaşıyoruz.

ALKOLLÜ İÇKİLERDE ÖTV TUTARI ARTIRILDI

Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yer alan karar uyarınca ÖTV oranlarının yüzde 13.48 oranında artırılmasının ardından bazı alkollü ürünlerden alınan vergi tutarları şöyle oluştu.

Bira (50 cl) alınan vergi tutarı 4.59 TL’den 5.21 TL’ye. Taze üzüm şarabından alınan vergi tutarı 6.34 TL’den 7.19 TL’ye, Köpüklü şarap alınan vergi tutarı 42.78 TL’den 48.55 TL yükseltildi. Ayrıca Rakı, viski, cin, votka gibi ürünlerin vergi oranı 70.37 TL’den 79.86 TL’ye çıktı. Rakı, viski, cin, votka yüzde 40 alkol derecesi üzerinden, tüm içkiler 70’lik şişeye göre hesaplanmıştır.

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemesi yapılmış olan bu ürünlerin yeni fiyatları 1 Ocak tarihinden iitibaren geçerli olacak.

Bazı Mallara Uygulanacak Tütün Fonu Tutarları ile Özel Tüketim Vergisi Tutarlarının Yeniden Belirlenmesi Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı, kapsamında ayrıca yabancı tütün ile yurt içinde harmanlanmış ve imal edilmiş (blended) sigaraların bünyesine giren yabancı tütünün ithali sırasında CİF bedeli üzerinden fon alınmayacağıda karara bağlantı.

Ekonomi Haberlerinden anında haberdar olmak için.

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Finans365.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP