Dolar Neden Düşüyor? Düşüş Daha Sürer Mi? (Uzmanların Son Dolar Yorumları)
  • Finans 365
  • Döviz
  • Dolar Neden Düşüyor? Düşüş Daha Sürer Mi? (Uzmanların Son Dolar Yorumları)

Dolar Neden Düşüyor? Düşüş Daha Sürer Mi? (Uzmanların Son Dolar Yorumları)

Dolar neden düşüyor? Dolardaki düşüş daha sürer mi? Dolar ne kadar? Dolar kaç lira? Dolar düşer mi yükselir mi? Uzmanların dolar hakkındaki yorumları ve son gelişmeler ışığında soruların cevapları burada.

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:37
Dolar Neden Düşüyor? Düşüş Daha Sürer Mi? (Uzmanların Son Dolar Yorumları)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son iki gündür sert düşüşe geçen dolar, geceyi yatay hareketlerle geçirdi. Yeni güne 5.67 fiyatından başlayan dolarda yatay seyir şu an için devam ediyor.

Dolarda Yönü Ne Belirleyecek?

D. Trump’ın FED ile faiz indirimi konusunda sürekli anlaşmazlık halinde olması dolar yatırımcısını tedirgin ediyor. Trump FED’e faiz indirimi yapması konusunda baskılarını sürdürüyor. Trump’ın bu baskılarının altında yatan neden ise doların değerli olmasını istememesi. Değerli dolar ABD açısında ihracatın önündeki en büyük engel. Dolarda yönü belirleyecek faktörlerden 2 tanesini yazacak olursak;

1 – FED’in Faiz Politikası

2- Türkiye Merkez Bankasının Para ve Faiz Politikası

Her iki kurumdanda faiz indirimi beklentisi var.

Çin’in Yuan’ı değersizleştirme hamlesi ABD’yi ve Trump’ı çok kızdırdı. Uluslararası ticaret alanında değerli dolar ile ihracat konusunda Çin ile girdiği savaşı kaybedeceğini bilen ABD yönetimi faiz indirimi konusunda sürpriz bir karar açıklayabilir.

Trump faiz indirimi ile istediği sonucu alamazsa, geçmiş yönetimlerin yaptığı gibi karşılığı olmayan dolar basıp piyasalara sunabilir. ABD bunu en son yaptığında 1 USD = 1.18 TL’ye kadar düşmüştü.

Bu ihtimaller dolara yatırım yapan yerli yatırımcı ve vatandaşları korkutuyor. Bazı uzmanların dolar hakkında çok uçuk tahminleri olmasına rağmen Donald Trump faktörü unutulmamalı diyor, yatırımcıları dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz.

Son 1 Aylık Dolar / TL Kuru Grafiği

Döviz kurları ve dolar hakkındaki son dakika gelişmeleri, anlık fiyat değişimlerini, uzman yorumlarını sitemiz finans365.com üzerinden takip edebilirsiniz.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP