DOLAR

15,8769

0.2%
EURO

16,8435

-0.21%
ALTIN(gr)

945,16

0,54%
BİST 100

%
Vatandaşa Müjde Şartsız İşlemsiz 17 Bin TL Banka Hesaplarına Yatırılacak

Vatandaşa Müjde Şartsız İşlemsiz 17 Bin TL Banka Hesaplarına Yatırılacak

İhtiyaç sahibi olan ve işsiz vatandaşlara yapılan ödemelere hız kesmeden devam ediliyor. Yapılan açıklamaya göre İŞKUR iş birliği ile vatandaşa ödeme yapılacak. İşte detaylar..

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:40
Vatandaşa Müjde Şartsız İşlemsiz 17 Bin TL Banka Hesaplarına Yatırılacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İşi olmayan vatandaşlar devlet destek ödemeleri ile maddi sıkıntıları daha hafif atlatabiliyor. Ancak normalleşme sürecinin yakın tarihte başlayacağı bilgisi herkesi telaşlandırıyor. Halihazırda iş olmaması ve nakit ihtiyacını hemen çözememek vatandaşları fazlasıyla tedirgin ediyor. Devlet bu duruma farklı alternatifler getirerek vatandaşının yanında durdu. İŞKUR bünyesinde devlet destek ödemesi verilecek. Ancak verilecek ödeme karşılığında vatandaştan açılan meslek edindirme kurslarına katılım istenecek. Katılım sağlayan vatandaşlara eğitim bitene kadar ödeme yapılacak. 4 bin TL ile 17 bin TL arasında değişiklik gösteren ödemeler vatandaşın elini hafifletmiş olacak. Meblağı, vatandaşın seçeceği meslek eğitiminin türü belirleyecek.

Meslek Grupları Ödemenin Miktarını Değiştirecek

Cep harçlığı olarak nitelendirilen ödemenin yanı sıra seçilen meslek kolunun da kendine has ödemsi olacak. Ayrıca çocuğu olan kasınlar için de ayrıcalık tanınacağı bildirildi. Çocukların kreş ya da bakıcı masrafını İŞKUR üstlenecek. Bu sebeple çocuk sahibi olan kadınlara 400 TL ödeme yapılması ön görülüyor. 160 sürmesi planlanan eğitime tam katılım sağlayan vatandaşlar 17 bin TL ödeme almış alacak. Seçilen meslek grubu içinde sanayiyi seçen vatandaşlara günlük 60 TL verilecekken geleneksel Türk mesleklerine ait bir kolu seçen vatandaşa 40 TL ödeme yapılacak. Bu ödemelerin haricinde 95 TL zaruri masraf ödemesi yapılacak. 15 yaşından büyük her vatandaşın başvurusu kabul edilecek. İŞKUR’a kaydı gerçekleşen vatandaşlardan başvuru alınacak.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP