Son Dakika Bakan Açıkladı! Vatandaşa Bin 103 TL Devlet Desteği! e-SGK’dan Başvurular Başladı!

Son Dakika Bakan Açıkladı! Vatandaşa Bin 103 TL Devlet Desteği! e-SGK’dan Başvurular Başladı!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıkladı. Normalleşme süreci destekleri başladı. Kişi başına bin 103 TL prim desteği. Verilecek olan destek ile ilgili detaylar haberimizde.

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:41
Son Dakika Bakan Açıkladı! Vatandaşa Bin 103 TL Devlet Desteği! e-SGK’dan Başvurular Başladı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıkladı. Normalleşme süreci destekleri başladı. Kişi başına bin 103 TL prim desteği. Verilecek olan destek ile ilgili detaylar haberimizde.

Hükumet korona normalleşmesi ile ilgili adımları atmaya devam ediyor.

Prim Desteği ile ilgili detaylar

Prim desteği koronavirüs salgını normalleşme süreci kapsamında belirlenen yeni istihdam paketiyle duyuruldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kısa çalışma ödeneğinden normalleşmeye geçen işverene prim desteği verileceğini açıkladı. Son dakika haberine göre; Pandemi sürecinde işyerinde kısa çalışma uygulamasına giden, işçilerini ücretsiz izne ayırmak zorunda kalan işyerlerine 12 milyar liralık normalleşme desteği için başvurular bugün başlıyor. Faaliyetlerine yeniden başlayan işletmelere, işçi başına bin 103 TL prim desteği veriliyor.

Normal çalışmaya geçen çalışanların, kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği aldığı aylık ortalama gün sayısının 30 gün olması durumunda işverenin ödeyeceği primlerden 1.103 lira mahsuplaşma yapılacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, normalleşme desteği ile istihdamı korumaya devam edeceklerini söyledi.

BAŞVURU EKRANI AÇILIYOR

Sosyal Güvenlik Kurumu 1 Ağustos itibariyle yürürlüğe giren düzenleme kapsamında normalleşme desteği tanımlama ekranını bugün açıyor. Ağustos ayında çalışmaya devam eden sigortalılar için SGK prim belgeleri 1-26 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek. Kısa çalışmanın sona erdiği tarihi takip eden aydan itibaren 3 ay süreyle prim desteği sağlanacak. Buna göre, kısa çalışmaya tabi tutulan ve ücretsiz izne çıkartılan işçiler için işçi başına aylık 1103,63 liraya kadar prim desteği verilecek.

Prim desteği olarak hesaplanan tutar, işverenin SGK’ya ödeyeceği tüm primlerden mahsup edilecek. Normalleşme desteği Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından sektörel veya tüm sektörleri kapsayacak şekilde 6 aya kadar uzatılabilecek. Çalışanların ücretlerinin asgari ücrete kadar olan kısmından kesilen sosyal güvenlik primlerinin işçi ve işveren payları, üç ay süreyle İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. Normalleşme desteği kapsamında yapılacak maksimum ödemenin 12 milyar liraya ulaşması bekleniyor.

PRİM DESTEĞİ NASIL HESAPLANIYOR?

İşverene her bir ay için sağlanacak destek süresi, kısa çalışma ödeneği alanlar için kısa çalışma ödeneği verilen aylık ortalama gün sayısını, ücretsiz izin kapsamında nakdi ücret desteğinden yararlandırılanlar için de ücret desteği ödenen aylık ortalama gün sayısını geçemeyecek. İşçilerin kısa çalışmada ya da ücretsiz izinde gösterildikleri dönemde çalıştırıldıklarının sonradan tespit edilmesi halinde bunlara yapılan ödemeler geri alınacak. Normalleşme desteği ödemeleri de gecikme cezası ve gecikme zammıyla tahsil edilecek.

İŞVEREN ŞU ADIMLARI İZLEYECEK

Destekten yararlanacak işyerleri, SGK’nın sitesine girip, ‘e-SGK/İşveren/ İşveren Sistemi/ Teşviklerden Faydalanacak Sigortalı Tanımlama” ekranında yer alan ‘7252 4447 Sayılı Kanun Geçici 26. Madde Desteği’ menüsünden işlemlerini gerçekleştirebilecek.

PRİM DESTEĞİ NEDİR?

Korona virüsü salgını sonrasında geçiş yapılan normalleşme süreciyle birlikte, yeni ekonomi planlamaları da görüşülmeye başladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ise yeni istihdam kalkanı paketini kamuoyuna duyurdu.

Söz konusu pakete göre normalleşme sürecinde ekonomik olarak yeni düzenlemeler yapılıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, işten çıkarma yasağının süresi uzatılırken; kısa çalışma ödeneği ödemelerinin devam ettirileceği belirtildi. Fakat bu kez bu uygulamada değişiklik yapılacak; kısa çalışma ödeneği artık “normalleşme desteği” veya diğer ismiyle “prim desteği” adı altında verilecek.

Bugün itibariyle müracaatlar başladı.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP