DOLAR

18,0855

-0.01%
EURO

18,2491

-0.23%
ALTIN(gr)

1.018,44

-0,29%
BİST 100

%
İçişleri Bakanlığı Uyardı: Kurala Uymayanlar 10 Gün Sefer Yapamayacak!
  • Finans 365
  • Gündem
  • İçişleri Bakanlığı Uyardı: Kurala Uymayanlar 10 Gün Sefer Yapamayacak!

İçişleri Bakanlığı Uyardı: Kurala Uymayanlar 10 Gün Sefer Yapamayacak!

Korona virüs salgını döneminde otobüs firmaları, şehirler arası yolculuklarda yüzde elli kapasite ile çalışmaya başladı. Artan vaka sayıları sebebiyle önlemler artmaya başladıkça, bir açıklama da otobüs firmalarına geldi. HES kodu olmayan yolcuya bilet satışı yapan firmalar 10 gün boyunca sefer yapamayacak. İşte detaylar..

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:42
İçişleri Bakanlığı Uyardı: Kurala Uymayanlar 10 Gün Sefer Yapamayacak!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HES Kodu Olmayan Yolculuğa Çıkamayacak!

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle yapılan açıklamada, otobüs firmalarının yolculara HES kodu sorması zorunlu hale geldi. 81 il genelinde HES Kodu olmadan yolculuğa çıkmak yasaklandığı gibi, otobüs seferlerine HES kodu olmayan yolcuların alınması da yasaklandı. Otobüs firmaları HES kodu olmayan vatandaşlara bilet satışı yaptıkları takdirde 10 günlük seyahat kısıtlamasına tabi tutulacak. Bu şartlar altında yolculuğa çıkacak olan vatandaş öncelikle HES kodu almak zorunda.

Şehirler Arası Otobüslerde HES Kodu Zorunluluğu

İçişleri bakanlığının yayımladığı genelgede “şehirler arası otobüslerde HES kodu zorunluluğu” başlığı altında 81 il valiliğine yolculuk kuralları bildirildi. Bu kurallar doğrultusunda;

“Şehirler arası yolculu taşımacılığı yapan otobüs firmaları (otobüs, minibüs, midibüs) tarafından her türlü biletleme işlemleri esnasında, nereden yapılıyor olursa olsun HES kodu talep edecek ve HES kodu olmadan biletleme işlemleri yapılamayacak.”

Yolculuğun başında istisnasız tüm yolcuların HES kodu olup olmadığı kontrol edilecek. Araca yalnızca, yolculuk yapmasında sakınca bulunmayan vatandaşlar binebilecek. Bilet satışı esnasında veya araca biniş sırasında şüpheli bir durum fark edildiği takdirde yolcu, kolluk kuvvetleri veya sağlık personellerine teslim edilecek.

HES Kodu Olmadan Yolcu Almanın Cezası

Başta trafik birimleri, sonrasında ise kolluk kuvveleri yollarda çevirmeler uygulayarak HES kodu denetimleri yapacak. Kurala uymayan otobüs firmaları için valiler veya kaymakamlıklar tarafınca 10 günlük seyahat kısıtlamasının yanı sıra idari para cezası verilecek.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP