Şartlara Uyarsanız 51 Yaşında Emekli Olabilirsiniz!

Şartlara Uyarsanız 51 Yaşında Emekli Olabilirsiniz!

SGK emeklilik yaşını 51'e düşürüyor bundan sonra 51 yaşında emekli olabilirsiniz. Tabi bu durum bütün vatandaşlar için geçerli değil, bunun için bazı şartlara uymak gerekiyor. Ülkemiz de uzun süre çalışan insanların merak ettikleri konulardan biriside ne zaman emekli olacağıdır. Prim günleriniz eksiksiz yattığı takdir de SGK belirlenen yaş aralığında olduğunuz zaman emekli olma şansınız vardır. İşte detaylar..

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:44
Şartlara Uyarsanız 51 Yaşında Emekli Olabilirsiniz!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

51 Yaşında Emekli Olunur Mu?

Bu yaş aralığında emekli olma fikirleri son zamanlarda en çok arananlar arasında yer almaktadır. Erken emekliliğin meclis gündeminde olmamasından dolayı 51 yaşında emekli olabilmeniz için bazı şartları yerine getiriyor olmanız lazım. 1989 yılının kasım ayının öncesinde sigortası başlamış ve 25 yıl boyunca sigortası yatmış olan kişiler 51 yaşında emekli olma hakkına sahiptir. 5450 prim günü yeterlidir.

58 Yaşında Emekli Olunur Mu?

58 Yaşında emekli olmak için de bazı şartlar vardır. İlk işe giriş tarihiniz önem arz etmektedir. 1999 yılı başından itibaren 2008 yılı nisan ayı arasın da sigortanız yatmışsa 20 yıllık sigortalı sürenizi tamamladıysanız, 7bin prim günü süresi dolduğun da 58 yaşında emekli olma imkânına sahip olursunuz. Bu şartlara uygunsanız ve yaşınız 58 ise SGK ‘ya giderek emekli başvurusunda bulunabilirsiniz.

Emekli olmak isteyen vatandaş eğer kadın ise 1989 yılı kasım ayı öncesin de sigorta girişi olduysa 44 yaşında emekli olma hakkına sahiptir. Eğer bu şartlara el verişli iseniz çocuk borçlanması yaparakta prim günlerini kapatacağınızı bilmenizde yarar var. SGK hizmetlerine giderek başvuru yapabilirisiniz.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP