DOLAR

17,9515

0%
EURO

18,4244

-0.66%
ALTIN(gr)

1.038,43

0,57%
BİST 100

%
Ev Hanımlarına Şok Edici Haber Devletten Geldi Emekli Olma Yolu Açıldı
  • Finans 365
  • Gündem
  • Ev Hanımlarına Şok Edici Haber Devletten Geldi Emekli Olma Yolu Açıldı

Ev Hanımlarına Şok Edici Haber Devletten Geldi Emekli Olma Yolu Açıldı

Ev hanımları devletten uzun zamandır açıklama bekliyordu. Emekli olmak isteyen kadınların beklediği açıklama nihayet geldi. İşte detaylar..

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:45
Ev Hanımlarına Şok Edici Haber Devletten Geldi Emekli Olma Yolu Açıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yapılan açıklamaya göre ev hanımları da artık emekli olabilecek. Emekli olmak için gerekli şartların başında ilk başlarda sadece prim gün sayısını doldurmak yeterli oluyordu. Ancak yeni yapılan düzenleme ile yaş da belirleyici bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan açıklamaya göre 1995 yılından bu yana evli olan ve 50 yaş üzeri olan ev hanımlarına 1500 TL ödeme yapılacak. Yapılacak olan bu ödeme ile kadınların prim gün sayılarının oluşturduğu borcun yatırılması bekleniyor. Borçlarını kapatan vatandaşlar bir yerden sonra 1500 TL’yi emeklilik aylığı olarak alabilecek. Bu ödemeden yararlanmak isteyen kadınların uyması gereken farklı şartlar da bulunuyor. Şartlara uyan kadınlar bir emeklinin yararlandığı tüm haklardan yararlanmış olacak.

Boşanma Durumu Ödeme Alınmasına Engel

İlk olarak kadınların 1995 yılından bu yana evli olmaları gerekiyor. Evlilik başvuru tarihine kadar devam etmelidir Ancak başvuru esnasında kocanın ölmesi kadının emeklilik başvurusunda sıkıntı çıkarmaz. Boşanma hadisesi ise tamamen işin rengini değiştirecektir. Oluşan durumun gidişatına karar verecek olan kurum SGK olacaktır. Elden gelmeyen sebeplerden dolayı boşanıldı ise ödeme verilecektir. Ancak anlaşmalı bir boşanma varsa o zaman ödeme verilemeyecek. Ayrıca 1995 yılından bu yana evlilik birliğinin kesilmemiş olması gerekiyor. Yaşanacak herhangi bir boşanma 1995 yılındaki evliliği hükümsüz bırakacaktır. Özellikle evlilik ve 50 yaş şartına dikkat eden kadınların tümünün başvuruları dikkate alınacak. Başvurular E Devlet üzerinden ve SGK özelinde yapılacak.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP