Emekli Memur, SGK, SSK’lı, BAĞ-KUR’lu, Herkesi İlgilendiriyor! 4 Bin TL Maaş Müjdesi Geldi!

Emekli Memur, SGK, SSK’lı, BAĞ-KUR’lu, Herkesi İlgilendiriyor! 4 Bin TL Maaş Müjdesi Geldi!

Emekli maaşının azalmaması için neler yapmak lazım? Emekli ikramiyesinde haciz kesintisi yapılır mı? Kısa dönem askerlik görevi için borçlanma hakkım var mı? Yurtdışında yaşıyorum malul aylığı alıyorum Türkiye de vefat etmiş babamın maaşını alabilir miyim? Gibi SGK dair aklınıza gelecek olan birçok bilgi edinebilirsiniz. İşte detaylar..

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:46
Emekli Memur, SGK, SSK’lı, BAĞ-KUR’lu, Herkesi İlgilendiriyor! 4 Bin TL Maaş Müjdesi Geldi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

5 senede duyulan en yüksek kazancın altına düşmezseniz eğer prim bildiriminizde bir olumsuzluk belirtisi olmaz. Prim gün sayısı koşul tamamlanmış ve daha sonra SGK’ya duyurulan günlük prim esas kazançların tutarının 2 asgari ücretin altına inmediği takdirde aylık bağlanma seviyeniz inmez ve yükselmesine destek olur. Asgari ücret tarafından prim bildirilmesinden söylenmemesi daha yararlı olur. Çünkü asgari ücret aylık bağlama seviyenizi alta çeker.

Sigorta Çıkışım Yapılıp Yapılmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

4A’ya bağlı olarak iş yapanlar için daha önce ki senelerde işe giriş ve işten çıkış bildirgelerinin kendilerine görünme vatandaşları bulunmuyordu fakat e-devlet sisteminin artık ileri seviyede geliştirilmesi ile beraber herkes farklı bilgilere ulaşılabilir duruma geldi. İşe giriş ve işten çıkış e-devlet sistemi aracılığıyla rahatlıkla görülebilir.

Ne Zaman Emekli Olabilirim?

İşe giriş yapılmış güne dayalı 24 Mayıs 1994 tarihi evvelin de 25 sene ve 54 yaş 5675 prim gün koşuluna uygun görüyorsunuz. Bu günden sonra 25 sene ve 55 yaş ve 5750 prim gün koşuluna uygun olduğunu göreceksiniz. Prim gün sayınız tamamlanmış olur. 2023 senesinde 25 sene koşulu 2034 ve 2035 senelerinde de yaşında olmuş oluyor. Bu durumda yaş sınırınızı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP