DOLAR

16,3627

1.77%
EURO

17,4737

0.96%
ALTIN(gr)

973,58

0,78%
BİST 100

%
Taşeron İşçilere Müjdeli Haber! Zam, İkramiye, Kadro, Tayin, Yüzdelik Dilim
  • Finans 365
  • Gündem
  • Taşeron İşçilere Müjdeli Haber! Zam, İkramiye, Kadro, Tayin, Yüzdelik Dilim

Taşeron İşçilere Müjdeli Haber! Zam, İkramiye, Kadro, Tayin, Yüzdelik Dilim

4D'li Taşeron işçi statüsünde olanlar haklarında yapılacak olan düzenlemeleri merakla bekliyorlar. Taşeron olarak başlayıp kadroya geçen işçilerin maaşlarında ne kadar artış olacak? Ek zam, yüzdelik dilim, ikramiye ve tayin konularında merak edilen tüm soruların detayları haberimizde.

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:46
Taşeron İşçilere Müjdeli Haber! Zam, İkramiye, Kadro, Tayin, Yüzdelik Dilim
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Taşeron işçiler ile ilgili merak edilen tüm gelişmeleri başlıklar halinde topladık.

Ek zam, yüzdelik dilim, ikramiye, tayin konularında, asgari ücrete göre maaş zammı olacak mı olmayacak mı? Tüm merak edilen soruların cevaplarını ara başlıklar altında bulabilirsiniz.

TAŞERON İŞÇİLERİN MAAŞ ZAMMI ORANI

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin mali hakları ilk açıklandığında Çalışma Bakanlığı, işçilere 2020 yılına kadar yüzde 4 zam yapılacağını bildirdi. Bu zam oranına dair en çarpıcı gelişme ise 2019 asgari ücret zammı sonrası yaşandı. Zira çok sayıda işçinin maaşına yapılan yüzde 4’lük zam sonrası maaşlar, yüzde 26 oranında artan asgari ücretin altında kaldı. Bu kapsamda bu işçilere özel düzenleme yapıldı ve maaşlar asgari ücret seviyesine çekildi. 2020 yılında maaş zammı için görüşmeler yapılacak. Yüzde 4’lük zam oranları ile enflasyon karşısında ezilen işçiler, bu görüşmelerden yüksek oranda zam müjdesi çıkmasını bekliyor.

Yüzdelik Dilim ile Ek Zam Taşeron işçilerin 2020 yılından maaş konusunda bir diğer beklentisi yüzdelik dilim. Zira bu konuda bazı taşeron işçiler dava açıp kazanmışlardı. Hatta bir sendika tüm üyeleri için toplu halde yüzdelik dilim farkının ödenmesi başvurusunda bulundular. Bu kapsamda taşeron işçiler 2020 yılında yüzdelik dilim ile ek zam talep ediyorlar.

4/D İÇİN İKRAMİYE VE EK ÖDEME DÜZENLEMESİ

Kamu kurumlarında çalışan işçilere tediye ikramiyesi dışında yapılan ödemelerin tutarlarında zam bekleniyor. Öyle ki bu konuda 75 TL bayram ikramiyesi alan işçiler, 100 TL veya biraz daha üzerinde eğitim desteği alıyorlar. Bu iki ödeme konusunda da zam yapılması bekleniyor.

TAŞERON İŞÇİLERE TAYİN HAKKI

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilere tayin hakkı konusu son günlerde gündemde. Bu konuya ilişkin açılan bir davada işçinin haklı bulunması ve eş durumundan tayin kararı verilmesi işçileri umutlandırdı. Bu çerçevede 2020 yılında yapılacak görüşmelerde tayin hakkı konusunun mutlaka gündeme gelmesi bekleniyor. Hükümetin bu konuda henüz bir açıklaması bulunmazken taşeron işçiler belli şartlar altında da olsa tayin hakkı için müjde bekliyorlar.

TAŞERON İŞÇİLERE ASGARİ ÜCRET ZAMMI VAR MI?

Kurumlarda çalışan taşeron işçilerin maaşlarına asgari ücret tutarında zam yapılması konusu herhangi bir adım atılmış bulunmuyor. Toplu sözleşme gereğince maaşlarına yüzde 4 oranında zam yapılan taşeron işçilerden maaşları asgari ücretin altında olan olursa o maaşlar asgari ücret seviyesine çekilecek.

Kurumlarda 4/D statüsünde çalışan taşeron işçilerin maaşları konusunda bazı belediyeler seçimden önce önemli adımlar atmışlardı. Kocaeli Belediyesi tarafından atılan adımda taşeron işçilerin maaşlarına günlük 21 TL aylık ise 635 TL zam yapılmıştı. Buna benzer kararlar seçimlerden hemen önce birkaç belediye tarafından alındı.

İŞÇİLER ENFLASYON FARKI İSTİYOR

Düşük maaş zammı alan işçiler maaşlara enflasyon farkının getirilmesini istiyor.

.

TAŞERON İŞÇİYE YENİ ÜCRETLER NASIL BELİRLENECEK?

Yerel mahkemenin verdiği karara göre, asgari ücretin fazlasına çalışan emekçilerin ücreti yeni asgari ücrete yükseltilecek. Hizmet alım ihaleleri ve bireysel iş sözleşmesinde belirlenen yüzde fazlası (%10, %20… vb) ise yeni asgari ücret esas alınarak belirlenecek.Asgari ücretin yüzde fazlasına çalışan emekçilerin bu şekilde tespit edilen yeni ücretlerine, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren Yüksek Hakem Kurulu kararı ile imzalan toplu iş sözleşmesinde belirtilen ücret zammı uygulanacak. İşçi hizmet alım ihalelerine ile bireysel iş sözleşmelerine göre asgari ücretin % 10 fazlası ile çalışıyor ise; 1 Ocak 2019 tarihinde uygulanacak 85,28 TL/gün brüt asgari ücretin %10 fazlası 93,80 TL/gün brüt üzerine %4 oranında zam yapılarak, 97,55 TL/gün brüt olarak ücreti tespit edilecek. Yine, işçinin ücreti asgari ücretin %20, %30, %40, %50 ve katları ise, bu örnek hesaplama temel alınarak 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle ödenecek ücretlerin tespit edilmesi gerekecek.

Taşeron işçiler ile ilgili tüm gelişmeleri sitemiz finans365.com üzerinden takip edebilirsiniz.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP