DOLAR

17,9661

0.28%
EURO

18,2742

0.14%
ALTIN(gr)

1.023,93

0,21%
BİST 100

%
Merkez Bankası Beklenen Faiz Kararlarını Açıkladı

Merkez Bankası Beklenen Faiz Kararlarını Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulunun Ocak ayı toplantısı sonuçlandı. Merkez Bankası yayımladığı duyuru ile faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası bu kapsamda beklentiler doğrultusunda hareket ederek faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapmadı. Merkez Bankası'nın açıklamış olduğu faiz kararına ilişkin detayları haberimizde paylaşıyoruz...

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:46
Merkez Bankası Beklenen Faiz Kararlarını Açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulunun Ocak ayı toplantısı sona erdi. Merkez Bankası bu kapsamda beklentiler doğrultusunda hareket ederek faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapmadı.

GLP Borç Verme Faizi Yüzde 12,75

Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre, TCMB gecelik borç verme faizini yüzde 9.25 seviyesinde, politika faizini de yüzde 8 seviyesinde bıraktı. Açıklanan verilere göre, GLP Borç verme faizi de yüzde 12.75 seviyesinde bırakıldı. Merkez Bakası, Aralık toplantısında gösterge faizlerde değişikliğe gitmemiş ve GLP faizlerde 50 baz puanlık artış kaydetmişti.

Kararın Ardından Dolar Kuru

Merkez Bankası’nın faiz kararı beklentileri karşılamasının ardından dolar kurunda ilk etapta bir hareketlilik yaşanmazken, sonrasında kurda düşüş hızlanmaya başladı. Merkez Bankası tarafından faiz kararı açıklanmadan önce dolar kuru 3,7985 TL seviyelerinde iken, açıklanan kararın ardından dolar kuru 3.7975 TL’ye geriledi.

Basın Duyurusu

Merkez Bankası toplantısının ardından faizlerle ilgili yapılan basın duyurusunda şu sözlere ye verildi:

“Para Politikası Kurulu (Kurul), Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının aşağıdaki gibi sabit tutulmasına karar vermiştir:

a) Gecelik faiz oranları: Marjinal fonlama oranı yüzde 9,25, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25.

b) Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8.

c) Geç Likidite Penceresi faiz oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 12,75.

Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetin gücünü koruduğuna işaret etmektedir. İç talep büyümeye devam ederken dış talepteki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir.

Enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, para politikasındaki sıkı duruşun korunmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde baz etkisi ve geçici faktörlerden bağımsız, belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir.

Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.”

Güncel ve sondakika ekonomi haberlerinden anlık olarak haberdar olmak için uygulamamızıindirin:

Finans365Android uygulama için TIKLAYIN

Finans365IOS uygulama için TIKLAYIN

finans365.com

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP