DOLAR

16,4581

0.51%
EURO

17,6284

0.79%
ALTIN(gr)

974,16

-0,04%
BİST 100

%
Kaçak Sigara İle Mücadele Vergi Gelirini 4 Milyar TL Artırdı
  • Finans 365
  • Finans
  • Kaçak Sigara İle Mücadele Vergi Gelirini 4 Milyar TL Artırdı

Kaçak Sigara İle Mücadele Vergi Gelirini 4 Milyar TL Artırdı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yapmış olduğu bir açıklamasında Türkiye'nin kaçak sigara ile mücadelesinin vergi gelirinin 4 milyar TL artmasına neden olduğunu söyledi.

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:46
Kaçak Sigara İle Mücadele Vergi Gelirini 4 Milyar TL Artırdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan kaçakçılık konusuna dair değerlendirmelerde bulundu. Bakan Pekcan yapmış olduğu değerlendirmelerinde kaçak sigara konusunun üzerinde durdu ve bu alanda atılan adımları yorumladı. Türkiye’nin bu alanda önemli işler yaptığına dikat çeken Bakan Pekcan kaçak sigara ekonomisi hakkında da bilgi verdi.

KAÇAK SİGARA İLE MÜCADELE KONUSU

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan konuşmasında organize suç ve terör örgütlerine finansman sağlayan sigara ve tütün mamulleri kaçakçılığının ülke güvenliğine ve kamu düzenine yönelik tehdit oluşturduğu vurgusunda bulundu. Kaçak sigaranın kamu gelirlerini azalttığını ifade eden Bakan Pekcan sigara kaçakçılığıyla mücadelenin çok önemli olduğu vurgusunda bulundu. Bu kapsamda Ticaret Bakanlığı’nın uluslararası kuruluşlarla bilgi paylaşımı ve ortak operasyonlar gerçekleştirdiğini söyledi.

Bu operasyonlar sonucu kaçak sigara oranının ciddi bir şekilde azaldığını ifade eden Bakan Pekcan topyekün mücadele sonucunda, 2014 sonunda yüzde 21’e kadar çıkan kaçak sigara kullanım oranının, 2018 sonu itibarıyla yüzde 5,8 seviyelerine gerilediği bildirdi.

“Ülkemizde kaçak sigara oranı, dünya ve Avrupa ortalaması olan yüzde 10-15 aralığının çok altına inmiştir. Kaçak sigara kullanım oranlarındaki hızlı düşüş, sigaradan elde edilen vergi gelirinde yaklaşık 4 milyar liralık artış sağlamıştır.”

Finans365.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP