SGK’dan 3 Maaş Birden Alabilirsiniz, Kimse Bunu Dikkate Almıyor

SGK’dan 3 Maaş Birden Alabilirsiniz, Kimse Bunu Dikkate Almıyor

Herkes maaşından daha fazla almak ister, 3 katı olacak şekilde almak ise adeta bir hayaldir. Ancak artık hayal olarak kalmayacak, çünkü SGK 3 maaş birden veriyor. Kimse bu hakkı bilmiyor, fakat gerçek. İşte detaylar..

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:47
SGK’dan 3 Maaş Birden Alabilirsiniz, Kimse Bunu Dikkate Almıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kendi çalışmasından dolayı SSK’dan emekli aylığı alırken SSK’lı kocasının ölümünden sonra dul aylığı bağlanan kadınlar, emekli sandığından emekli olmuş babasından dolayı yetim aylığı alabilir. Birçok kişinin haberinin olmadığı sosyal güvenlik sistemlerinden birini sizin için derledik, bu sayede aynı anda 2 veya 3 maaş birden alabilirsiniz.

Peki hangi sigorta için geçerli? Emekli hangi sigortalılık içindeyse vefat eden eşinden dul aylığı yani ikinci bir maaş alabilir. Dul veya yetim aylığı kapsamında verilen destekler vatandaşa daha rahat nefes alma imkanı sunuyor. Bazı durumlarda emekli kadın üç farklı emekli maaşı alma hakkı da kazanabiliyor, kendi çalışmasından dolayı SSK emeklisi olarak maaş alırken Bağkur emeklisi kocası vefat ederse duy aylığı alır, emekli sandığından emekli olan babası vefat ederse de yetim maaşı alır. Bu durumda 3 maaş birden alma hakkı kazanır.

Kimlere Hangi Oranlarda Veriliyor?

  • Eş: %75
  • Çalışan ya da emekli aylığı alan eş: %50
  • Eş, 1 yetim:%60, %30
  • Eş, 2 yetim: %50, %25-25
  • Tek yetim: %50
  • 2 yetim: %40-40

Peki başvuru şartı aranıyor mu? Elbette ki aranıyor.

Eşini kaybeden bir kişinin dul aylığı alabilmesi, başka bir evlilik yapana ya da ölene kadar devam eder.

Baba veya annesini kaybeden bir erkek, 18 yaşına kadar kesintisiz, öğrenciliği devam ederse 25 yaşına kadar kesintisiz yetim aylığı almaya hak kazanır.

Eğer erkek çocuğunun çalışmasına engel olacak bir malül durumu mevcut ise o zaman yaşına bakılmaksızın ömür boyu yetim aylığı alabilir.

Baba veya annesini kaybeden bir kız çocuğu, evlenene kadar ve sigortalı bir işe girene kadar yaşı ne olursa olsun ömür boyu yetim aylığı alır.Evlenirse ya da bir işe girerse aylık kesilir. Boşandığında ya da işten ayrıldığında aylık yeniden kendisine bağlanır.

Hiçbir geliri, mal varlığı bulunmayan ve sigortalının ölmeden önce bakmakla yükümlü olduğu 65 yaş üzeri anne ve babası, ölüm aylığı adı altında maaşa bağlanabilir.

Dul ve yetim aylığı alabilmek için resmi talepte bulunulması şart. Bunun için ölüm aylığı talep belgesi il ve ilçelerde bulunan sigorta müdürlüklerine teslim edilmeli.

Dul ve yetim aylığı ödemeleri sigortalının ölüm tarihini izleyen ilk aybaşında ödenmeye başlar.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP