İşçi İle İşveren Arasındaki İş Sözleşmesinde Cezai Şart Uygulaması

İşçiler ile işverenler arasında gerçekleştirilen iş sözleşmelerinin erken sona erdirilmesi durumu olması cezai şart konmaya hazırlanıyor. Sözleşmenin, erken feshedilmesi harici gerekçelerle de ceza uygulaması devreye girebilir.

İşçiler ile işverenler arasında gerçekleştirilen iş sözleşmelerinin erken sona erdirilmesi durumu olması cezai şart konmaya hazırlanıyor. Sözleşmenin, erken feshedilmesi harici gerekçelerle de ceza uygulaması devreye girebilir.

İşverenle karşılıklı bir şekilde pazarlık yetkisine sahip olan işçilerin sayısında artış meydana geldikçe, iş sözleşmelerine konulmuş olan cezai koşullar daha sık gündeme gelmeye başladı.

Cezai Şart Nedir?

Borçlar Kanunu'na göre, bir vatandaşın, borcunu yerine getirmemiş olması durumunda alacaklıya karşı teminat niteliği taşıyacak bir edimi ifa etmesi taahhüdünde bulunması demektir.

İşverenler, işçiler ile imzalanmış sözleşmenin erkenden sona erdirilmesini engellemek maksadıyla iş sözleşmelerine çeşitli cezai şart koymaya başladı. Bu cezai koşullar ile beraber, sözleşmeyi erkenden fesheden taraf, karşı tarafa para ödemekle yükümlü olacak. Erken sona erdirme durumunun haricinde meydana gelen gerekçeler ile de cezai şart koymak mümkün.

İşveren ile işçi, karşılıklı imzalamış oldukları işi sözleşmesini, bildirimli bir şekilde feshetme hak ve yetkilerinden belirli bir müddet açısından vazgeçiyorlar. Belirlenen bu süreye uyum sağlamayan, sözleşmeyi belirlenmiş olan asgari süreden önce feshetmiş olan taraf, karşı tarafa yine aynı şekilde sözleşmede belirlenmiş olan cezai şart miktarını ödemekle yükümlüdür.

Karşılıklılık Nedir?

Türk Borçlar Kanunu'na göre, yalnızca işçi statüsünde çalışan vatandaşların yararına olmayan ve bu şekilde konulan cezai şart geçersizdir. Bunun anlamı bir örnek dahilinde anlatılabilir; yalnızca işçinin belirli bir süreyle iş sözleşmesini fesh edemeyeceği ancak işvereninin istediği zaman dilimi içerisinde iş sözleşmesini bildirimli bir şekilde fesh edebileceği biçimdeki cezai şartların geçersiz olduğudur. Böylelikle tek taraflı olarak işçi aleyhine belirlenmiş olan cezai şartlar, işçi açısından imzalanmış olsa da aslında işçi açısından bağlayıcılığı olmayacaktır. İşçi, iş sözleşmesini tek taraflı fesh ettiği için cezai şart miktarını ödemekle mükellef kalmayacaktır. Konu ile ilgili yargıtay ise vermiş olduğu karar da; taraflar arasında imzalanmış olan sözleşmedeki düzenlemelerin karşılıklılık esasına uygun bir şekilde meydana getirildiğini açıklayarak, asgari süreli iş sözleşmelerinde cezai koşul düzenlemesine yer verilmesinin mümkün olduğunu açıklıyor.

Böylelikle, cezai şart uygulaması ile, imzalanmış iş sözleşmesinin taraftarları olan işveren ile işçilerin, belirlenmiş kuralların haricinde tek tarafı bir şekilde iş sözleşmesini feshetmelerinin önüne geçilmeye çalışılmıştır.

12 Eki 2021 - 14:15 - Gündem

Muhabir Mehmet Ali Sezer


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Finans 365 Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Finans 365 hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Finans 365 editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Finans 365 değil haberi geçen ajanstır.