DOLAR

16,9633

0.75%
EURO

17,3907

-0.9%
ALTIN(gr)

961,69

-1,62%
BİST 100

%
Mevlid Kandili Ne Zaman Hangi Gün? Mevlit’in Anlamı Nedir? Kandil Mesajları
  • Finans 365
  • Gündem
  • Mevlid Kandili Ne Zaman Hangi Gün? Mevlit’in Anlamı Nedir? Kandil Mesajları

Mevlid Kandili Ne Zaman Hangi Gün? Mevlit’in Anlamı Nedir? Kandil Mesajları

İslam dininin rehberi, önderi ve Peygamberi olan Hz. Muhammed'in dünyaya geldiği gece her sene Mevlid Kandili olarak kutlanır. Mevlid Kandili hicri takvime göre Rebiülevvel ayının 12. gecesidir. Miladi takvime göre her sene farklı günlere denk gelmektedir. Mevlit kandilinin zamanı ve mevlidin kelime anlamı.

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:48
Mevlid Kandili Ne Zaman Hangi Gün? Mevlit’in Anlamı Nedir? Kandil Mesajları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mevlid Kandili veya diğer ismi ile Veladet Kandili, İslam dininin rehberi ve Peygamberi olan Hz. Muhammed Bin Abdullah’ın (Abdullah’ın oğlu Muhammed) dünyaya geldiği gece ve aynı şekilde Hicri Rebiülevvel ayının 12. gecesidir.

Mevlid Kandili tarihte ne zaman kutlanmaya başlandı?

İslam nebisi ile Ashab-ı Kiram, Abbasiler ile Emeviler zamanlarında herhangi bir kutlama örneğine rastlanmayan Rebiülevvel ayının 12. Gecesi olan Mevlid Kandili, ilk kez hicretten yaklaşık olarak 350 yıl kadar sonra Şii fatimi Devleti ve Mısır zamanlarında kutlanmaya başlanmıştır.

Mevlit Kandili’nin tarihi, İslam inancına biat eden müslümanlar tarafından kutlu bir heyecan içerisinde bekleniyor. Bu senenin son kandili olan Mevlid Kandili, ibadetler ile yerine getirilmeye çalışılacaktır. Mevlid Kandili 2021 ne zaman idrak edilecek? İşte bu sorunun cevabı, 2021 diyanet dini günler takvimi ile cevap buldu. Mevlit Kandili münasebeti ile camilerde cemaat ile beraber yerine getirilecek olan ibadetler de ellerini semaya açacak olan müslümanlar, Allah’tan af dileyecek. Peki Mevlid Kandili nedir ne zaman idrak edilecek? İşte Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Mevlid Kandili ile ilgili yapılan bazı bilgilendirmeler:

Mevlit Kandili Ne Zaman?

‘Mevlit’ kelimesinin anlamı, “doğum zamanı” demektir.

Her yıl miladi takvime göre kutlandığı gün değişen Mevlid Kandili, Müslüman aleminin en önemli gündemini oluşturuyor. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) dünyaya geldiği gün olarak idrak edilen Mevlit Kandili’nin ne zaman kutlanacağı ise müslümanlar tarafından merak edilmeye başlandı. Bu yıl içerisinde de mübarek gecede ibadetlerle, dualarla, namazlarla camilere gitmeye hazırlanan vatandaşlar, 2021 Mevlid kandili tarihini, diyanet bilgisi rehberliğinde araştırmaya başladı.

Mevlid Kandili, rebiülevvel ayının 11. günü idrak edilir. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, 2021 Mevlit Kandili gecesi, 12 Ekim Pazar günü dualarla idrak edilecek. Lugatta ‘doğulan yer ve zaman’ mânâsına gelen Mevlit kelimesi, İslami kılavuzda ‘Hz Peygamber’in doğum günü, ve bugünün yıldönümü dolayısıyla yerine getirilen ibadetler ve bu hususta karına alınan eserler’ karşılığı vardır.

Mevlid Kandili 17 Ekim pazar günü idrak edilecek.

Mevlid Kandili Mesajları

Kandiliniz mübarek olsun. Yüce rabbim bütün dualarınızı kabul etsin. Mevlid Kandiliz Mübarek olsun.

Güneşi yüreğinde gözleri ufuklarda muhabbet yolcuları arasında cennet hesabı yapmayan cennetlikler arasında olmanın duasıyla hayırlı kandiller. Mevlid Kandili Peygamber efendimizin Hz. Muhammed (s.a.v) doğduğu gündür. Rabbim bizleri gönüllerin sultanına komşu eylesin. Hayırlı Kandiller.

Bugün ellerinizi her zamankinden daha çok açın. avucunuza melekler gül koysun, yüreğiniz coşsun. Kadir geceniz hayırlara vesile olsun. Kandil gecesinin kıymeti çoktur.

Kur’an dan değerli bir kitap yoktur. İslami şiirler düşmana ok’tur. Kandil kıymetlidir gafletten uyan…

Bu günlerin feyzi üzerinize, rahmeti geçmişinize, bereketi evinize, nuru ahiretimize, sıcaklığı yuvamıza dolsun. Kandiliniz mübarek olsun.

Bütün kainatı nurla dolduran Peygamberimiz Hz.Muhammed’in(s.a.s) ahlakının örnek olması temennisiyle… Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP