DOLAR

16,8188

0.31%
EURO

17,5479

0.28%
ALTIN(gr)

975,23

0,08%
BİST 100

%
Yeni Yılda 2022 Asgari Ücret, Asgari Geçim İndirimi (AGİ), İşsizlik Maaşı Ne Kadar Olacak? 
  • Finans 365
  • Finans
  • Yeni Yılda 2022 Asgari Ücret, Asgari Geçim İndirimi (AGİ), İşsizlik Maaşı Ne Kadar Olacak? 

Yeni Yılda 2022 Asgari Ücret, Asgari Geçim İndirimi (AGİ), İşsizlik Maaşı Ne Kadar Olacak? 

Yeni yıl ile beraber (2022) uygulanmaya başlanacak olan yeni asgari ücret tutarı, işsizlik maaşından asgari geçim indirimine kadar, kısa çalışma ödeneğinden borçlanmaya kadar pek çok kalemde çeşitli değişiklikler oluşturacak. AGİ, asgari ücret, işsizlik maaşı ne kadar?

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:48
Yeni Yılda 2022 Asgari Ücret, Asgari Geçim İndirimi (AGİ), İşsizlik Maaşı Ne Kadar Olacak? 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni yıl ile beraber (2022) uygulanmaya başlanacak olan yeni asgari ücret tutarı, işsizlik maaşından asgari geçim indirimine kadar, kısa çalışma ödeneğinden borçlanmaya kadar pek çok kalemde çeşitli değişiklikler oluşturacak. Son 10 senelik asgari ücret zammında olduğu gibi yine aynı şekilde bu seneki zam oranı da enflasyonun 5 ile 6 puan üzerinde meydana gelirse, net asgari ücret 3500 TL olacak. Bununla  birlikte aynı zamanda diğer bütün ödemelerde artış meydana gelmesi bekleniyor. Peki 2022 senesinde işsizlik maaşı, asgari geçim indirimi, kısa çalışma ödeneği, asgari ücret ile borçlanma tutarları ne kadar olacak?

Önümüzdeki kasım ayından itibaren hükümet, işçi sendikaları ile işveren sendikaları, 2022 senesi içerisinde uygulanacak asgari ücret miktarının belirlenmesi amacıyla toplantılara başlayacak. Hem hükümet hem de sendikalar tarafı  yeni asgari ücret ile alakalı açıklamalara başladılar. Tespit edilecek asgari ücret, yalnızca işçilerin maaşını değil aynı zamanda bütün ödemeleri ve borçlanmaları da değiştirecek. Böylelikle işsizlik maaşı da kısa çalışma ödeneği de borçlanmalarda yeni rakam üzerinden hesaplanacak ve bu rakamlarda artış meydana gelecek. Aynı zamanda çocuk ve eş olması durumuna göre ödenen asgari geçim indirimi yine aynı şekilde değişecek ve yükselecek.

Asgari Ücret Yeni Yılda Nasıl Değişiklikler Oluşturacak?

Geçtiğimiz sene (2020) asgari ücret ile ilgili çalışmalar devam ederken, koronavirüsü pandemisi koşulları da göz önüne alınmış ve yüzde 21,50’lik oranında bir artış gerçekleştirilerek en düşük brüt asgari ücretin 3577 TL’ye ulaşması sağlanmıştır. Net asgari ücret ise bu sene 2825 TL olarak uygulanıyor. 2020 senesinde senelik enflasyon yüzde 14,6 olarak açıklanırken, asgari ücret artışı ise enflasyon rakamının 7 puan daha üzerinde gerçekleşti.

Asgari Ücret Bu Sene Nasıl Şekillenecek?

Orta vadeli ve Merkez Bankası‘nın piyasa katılımcıları anketine bakıldığı zaman sene sonunda enflasyonun %16,40 civarında olması bekleniyor. Bu rakamdan yola çıkıldığında ise şimdiye kadar işleyen formül ile asgari ücret rakamında meydana gelecek artışın yine aynı şekilde 5-6  üzerinde olacağını tahmin etmek mümkündür. Bu durum, aslında asgari ücret rakamında meydana gelen artışın %22 civarında olması demektir. Bu artış oranının 2022 senesinde brüt asgari ücret 4. 364 TL’ye net asgari ücretin ise 3447 TL’ye çıkması demektir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP