Asgari Ücret 2022’de Ne Kadar Olacak? Sendikalar Ne Kadar Asgari Ücret Zammı Talep Ediyor?
  • Finans 365
  • Aktüel
  • Asgari Ücret 2022’de Ne Kadar Olacak? Sendikalar Ne Kadar Asgari Ücret Zammı Talep Ediyor?

Asgari Ücret 2022’de Ne Kadar Olacak? Sendikalar Ne Kadar Asgari Ücret Zammı Talep Ediyor?

2021 senesinin sonuna yaklaşırken, 2022 senesi içerisinde asgari ücretin ne kadar olması gerektiği ile ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Bu manada, 2022 senesinin ocak ayı içerisinde asgari ücret zammı açısından her geçen gün detaylar biraz daha netlik kazanıyor. Milyonlarca vatandaş, asgari ücretin yeni sene içerisinde ne kadar olacağını merak ediyor.

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:49
Asgari Ücret 2022’de Ne Kadar Olacak? Sendikalar Ne Kadar Asgari Ücret Zammı Talep Ediyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz yıllarda enflasyon rakamlarına göre oluşturulan hesaplara göre asgari ücretin bu sene sonu yani 2022‘de 3457 TL’ye çıkması öngörülüyor. Bu beklentilerin akabinde sendikalar, asgari ücret ile ilgili taleplerini tek tek bildirmeye başladı.

HAK-İŞ sendikasının hemen akabinde TÜRK-İŞ genel başkanı da “bu yıl, 45 seneye Bedel” ifadelerini kullanarak, 2022 asgari ücret zammı ile ilgili isteklerini açıkladı.

2022 yılına girmemize sadece 2,5 ay gibi kısacık bir süre kalırken, asgari ücret zamları ile ilgili gözler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na çevrildi. Hak-iş sendikasının sonrasında Türk İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay’dan 2022 asgari ücret zam talebini açıkladı. Asgari ücret, bir insanın en temel gereksinimleri olan beslenme, ulaşım, giyim gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamasına yeterli olacak biçimde düzenlenen, çalışan bir vatandaşa verilebilecek en düşük rakam anlamına geliyor. Devletin, Belli temsilcilerin katılımlarıyla her sene açıklayıcı asgari ücret tutarı, ülkede hangi iş kolunda ve hangi İş Kanunu hükümlerine tabi olursa olsun, bir işçiye verilebilecek en düşük maaşı temsil etmektedir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından asgari ücret zammı ile ilgili açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret zammı ile ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu.

Bakan Bilgin, asgari ücret tespit komisyonunun yakın zaman içerisinde toplanacağını açıklayarak, “çalışan işçilerin yaşamlarını düzenleyecek bir netice elde edilmesi hususunda çalışacağız” açıklamasını yaptı. Bu açıklamanın neticesinde ise yeni asgari ücretin 2022 senesi içerisinde ne kadar olacağı merak edilmeye başlandı. Hesaplamalar şimdiden yapılmaya başlanırken, sendikalarda taleplerini tek tek iletiyor.

TÜRK-İŞ Başkanı: Bu Yıla 45 Bedel

HAK-İŞ genel başkanının yapmış olduğu asgari ücret zam açıklamalarından sonra, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay’ da asgari ücret ile ilgili yapmış olduğu açıklamada “İşimizin Yarını” ana teması ile düzenlenen ortak paylaşım forumu’na katıldı. Burada asgari ücret ile ilgili yapmış olduğu açıklamada “asgari ücret, önümüzdeki devre açısından hiç olmadığı kadar önemli. 45 senedir asgari ücreti tartışıp duruyoruz. Bu sene 45 seneye bede, bu nedenle toplumu tebessüm ettirecek, toplumu gerçekten de memnun edecek, Bizim de razı gelebileceğimiz bir tablo ortaya çıkarsa biz de altına imza atarız.” Şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP