DOLAR

16,8089

-0.15%
EURO

17,5498

-0.05%
ALTIN(gr)

977,86

0,03%
BİST 100

%
Metaverse Nedir? 

Metaverse Nedir? 

Uzun bir zamandır hemen herkesin konuştuğu 'metaverse' terimi Facebook kurucusu Mark Zuckerberg' in firma adının artık gelecek ile ilgili yeteri kadar mesaj veremediğini dile getirerek, çatı firmanın adını 'Meta' şeklinde değiştirme kararı aldıklarını duyurması ile popüler bir hal aldı. 

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:50
Metaverse Nedir? 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Metaverse Teknolojisi İçin Ne Kadar Bütçe Hazırlandı? 

 Facebook; firmanın metaverse uygulaması olan ‘Horizon’ açısından 10 milyar dolardan fazla bir bütçe ayırdıklarını ve önümüzdeki senelerde daha da fazlasını harcayacaklarını duyurdu.

 Metaverse Ne Demek? 

 Kelime anlamı ile evrenin daha da ötesi gibi bir kavram olsa da şu an bahsedildiği anlamı ile dijital ortamlarda kendi ekosistemi bulunan kurgusal dünyalar anlamına geliyor. Detaya iniş yapmadan önce birkaç örnek verilmesinde fayda olacaktır; Matrix evreni, Ready Player One filmindeki animeseverlerin de bilecekleri gibi Sword Art Online Dünyası… 

 Metaverse İle Kriptolar

 Konuya kripto para birimleri açısından bakıldığında ise bu popüler hal daha da bir patlama yaşamadan bu konuya yönelmiş pek çok kripto para var. Decentraland ile Sand metaverse uygulamasına verilecek en popüler 2 örnektendir. Kripto para pazarlarında sermayenin akış biçimi, günün popülerleri ile doğru bir şekilde ilerleyiş göstermekte.

 Metaverse Teknolojisinin Olumsuz Yönleri 

 Para yatırıp daha sonrasında ise daha fazla para kazanmak isteyen kişiler açısından metaverse terimi, önümüzdeki birkaç yıl daha kripto para dünyasında başta olmak üzere pek çok teknoloji alanında kendinden bahsettirecek gibi görünüyor. Fakat bu projenin sonu, bir zamanlar ICO çılgınlığı şeklinde olacak ve %99 ortalıktan kaybolup gidecek.

 Metaverse teknolojisinin, ortalıktan kaybolup gitmesinin sebebi ise ne yazık ki insanlarda metaverse uygulamasının tamamen herhangi bir merkeze bağlı olmadan bir alt yapı içerisinde olması gerektiği yanılsaması yatıyor. Çok iyi bir örnek vermekte fayda olacaktır ki Instagram, Twitter, Pinterest, YouTube Facebook gibi sosyal medya kullanıcısı olduğunuzu varsayalım. Peki sizden kaç kişi market payı %99 ve daha da üzerinde olan bu sistemlerin yerine herhangi bir merkeze bağlı olmayan bir sosyal medya uygulaması kullanmak ister? Metaverse açısından da cevap hemen hemen aynı. Bütün dünyada hızlı bir şekilde kabul gelecek olan Microsoft, Amazon, Google, Facebook başta olmak üzere milyonlarca vatandaşa ya da kullanıcıya çok kolay bir şekilde erişim sağlayabilen ve var olan teknoloji devleri; Epic Games, Ubisoft, EA ve benzeri oyun uygulamaya da oyunlaştırma birimlerinde uzman olan firmalar; Pokemon, bandai ile benzeri halihazırda metaverse koreografisini ilan ettiğinde bunun peşine milyonlarca vatandaşı takabilecek kişiler, bu alana yatırım yaptığında, mobil oyunda bozma ‘ben metaverse’im, Bu da benim tokerim’ şeklinde konuşan projeleri kim kullanacak? Peki size bir başka soru daha sormak istiyorum; Bundan 20 sene öncesinde oynanılan Flash oyunların ekonomisini blok taşıdıktan sonra eşyalarının NFT yapınca geleceğin teknolojisi olma imkanı var mı?

 Metaverse Teknolojisi Faydaları Nelerdir? 

  Metaverse teknoloji sayesinde özellikle de bu zaman dilimi içerisinde vurkaç hedefi alımlar yaparak çok iyi paralar kazanmak mümkün.

Metaverse teknoloji sektörünün geleceği, merkezi bir tarafta bulunacak gibi görünüyor. Yani yatırımcıların ellerinde ne varsa bu geleceğin teknolojisine yatırmaları aslında kendileri açısından Belki de %100 oranında bir kazanç elde etmelerine aracılık edecek. Katılımcıların, özellikle de ‘şansımı denemek istiyorum, bu bu nedenle belki de aradan çıkacak projeyi bulurum’ şeklinde hareket etmeleri durumunda cüzdanlarında eksikliklerini hissetmeyecekleri kadar az para ile yatırım yapmaları mümkündür. Facebook’un daha tam olarak geliştirmesine en az 10 sene ve 10 milyar dolar gibi bir maliyet açıklamış olduğu bu sektöre yatırım yapılması yani buraya kadar yapılacak olan uzun vade yatırım gerçekten de çok uzun vadeli olmalı.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP