DOLAR

16,2526

1.05%
EURO

17,3834

0.41%
ALTIN(gr)

967,18

0,11%
BİST 100

%
Amerikan Merkez Bankası (FED) Kararları Öncesinde Altın Piyasasında Son Durum Nedir?
  • Finans 365
  • Borsa
  • Amerikan Merkez Bankası (FED) Kararları Öncesinde Altın Piyasasında Son Durum Nedir?

Amerikan Merkez Bankası (FED) Kararları Öncesinde Altın Piyasasında Son Durum Nedir?

Amerikan Merkez Bankası başkanı jerome Powell, Türkiye saati ile bugün 21.00’ de Amerikan Merkez Bankası'nın varlık alımı azaltımı ile ilgili kritik kararlarını açıklayacak. Bu kararlar açıklanmadan önce Altın fiyatlarında hafif de olsa bir gerileme yaşandı. Ayrıntılar haberimizde...

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:51
Amerikan Merkez Bankası (FED) Kararları Öncesinde Altın Piyasasında Son Durum Nedir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Altın Ons Fiyatı

 Yeni haftaya 1784 dolar seviyesinde başlangıç yapan altının ons fiyatı, Avustralya Merkez Bankası‘nın getiri tahvil politikasını sonlandırılması sonrasında 1794 dolara kadar yükselmişti. Altın yatırımcılarının, Amerikan Merkez Bankası’nın varlık alımı azaltımına odaklanması ile beraber gerileyen altın, bugün 1781 dolar bandında seyrediyor.

 Gram Altın Fiyatı Ne Kadar?

Altının gram fiyatı, dolar-tl paritesinin piyasadaki gerçekleştirilen ilk işlemlerde 9,8’ in üzerini görmesi ile beraber geçen haftaya 567 TL ile başlangıç yapmıştı. Akabinde dolar kurundaki hızlı bir şekilde gerileme ile beraber 557 TL’ye kadar düşen altının gram fiyatı, haftayı 550 TL’den kapatmıştı. Yeni haftaya ise 550 TL civarında başlangıç yapan altının gram fiyatı, küresel alsın pazarlarındaki düşüşe rağmen dolar-tl partisindeki yükselişle beraber yatay bir seyir izledi.

 Amerikan Merkez Bankası’nın Kritik Toplantısı Öncesinde Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

 Piyasalar, Amerikan Merkez Bankası FED’in, varlık alımı azaltımı ile ilgili bugün alacağın kararları odaklandı. Yapılan bir ankete katılım sağlayan 49 ekonomistin büyük bir bölümü, Amerikan Merkez Bankası’nın politika yapıcıları da yine aynı şekilde bu hafta varlık alım programını daraltmaya gideceğini düşünüyor.

 Diğer taraftan ekonomistler, Amerikan Merkez Bankası’nın bugün varlık alımı azaltımı ile ilgili (tapering) hususunda açıklama yapmasına kesin gözüyle bakarken, tek problem ise varlık alım azaltmanın ne kadar ve ne zaman başlayacağı ile ilgilidir.

 Amerikan Merkez Bankası’nın varlık alımlarına kasım ayı ortalarında başlaması ile bu süreci 2022 senesinin ortalarına kadar devam ettirmesi yönündedir. Amerikan Merkez Bankası’nın aylık olarak hazine sahibi değerinde 10 milyar dolara kadar ipotek kriterlerine ilişkin menkul kıymetlerde de 5 milyar dolarlık bir azaltım yapması bekleniyor.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP