DOLAR

16,9834

0.92%
EURO

17,5086

-0.2%
ALTIN(gr)

984,26

0,68%
BİST 100

%
Borsa Yatırımcısının Dikkatine! Bu Hisselerde Tedbir Kararı Alındı  
  • Finans 365
  • Borsa
  • Borsa Yatırımcısının Dikkatine! Bu Hisselerde Tedbir Kararı Alındı  

Borsa Yatırımcısının Dikkatine! Bu Hisselerde Tedbir Kararı Alındı  

Borsa İstanbul tarafından yapılan bir son dakika açıklamasına göre; 2 hisseye tedbir alındı. Hangi hisselere tedbir uygulandığını merak eden katılımcılar, detayları merak ediyor. 

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:51
Borsa Yatırımcısının Dikkatine! Bu Hisselerde Tedbir Kararı Alındı  
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SPK kararı uyarınca devreye sokulan volatilite bazlı tedbir (önlem) sistemi (VBTS) kapsamı içerisinde, MERIT. E, BIOEN. E hisselerinde 4 Kasım 2021 tarihinde gerçekleştirilen (başından itibaren) işlemlerden 18 Kasım 2021 tarihli (seans sonuna kadar) tarihli işlemlere kadar brüt takas uygulamasına geçilecektir. 

 Hisselere konulan tedbirler nelerdir?

 VBTS bağlamında bu hisselere getirilen önlemler arasında: diğer sebeplerle uygulanacak açığa satış, pazar değişimi, kredili işlem yasaklarından ve brüt takas yönteminden ayrı olarak değerlendirilmelidir. 

 Sermaye Piyasası Kurulu’nun 2 Kasım 2021 tarihinde almış olduğu karara göre; Borsa İstanbul AŞ pay piyasalarında ikinci bir ilan yapılıncaya kadar BİST-50 endeksi HARİCİNDE kalan bütün paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

-(BIOEN) Biotrend Çevre Ve Enerji Yatırımları AŞ

-(MERIT) Merit Turizm Yatırım Ve İşletme AŞ

 Brüt Takas Ne Demektir? 

 Sermaye Piyasası Kurulu aracılığı ile belirli koşullara göre seçilmiş bazı hisse senetlerinin alım satım işlemlerine yönelik gerçekleştirilen değişik bir uygulamaya brüt takas denir. Sermaye Piyasası Kurulu’nun; Takasbank, Borsa İstanbul ve Merkezi Kayıt Kurulu ile ortaklaşa yürütmüş olduğu, yatırımcıları korumaya ilişkin faaliyetler bağlamında başlatmış olduğu brüt takas uygulaması  bir tür tedbir niteliğini taşır. Buna göre SPK, gerekli gördüğü hallerde Borsa İstanbul’da işlem gören bazı hisse senetlerini belirsiz ya da belirli olacak şekilde brüt takas uygulamasına dahil eder. Brüt takas kavramı ve brüt takasının nasıl uygulandığı ile ilgili pek çok yatırımcı net bir bilgiye sahip değildir.

 Brüt Takas Uygulanan Hisseler Nasıl Değerlendirilir? 

-Brüt takas uygulanan hisseler, satın alınırken, toplam bedel sadece nakit olarak ödenebilir, kredili satın alma işlemleri gerçekleştirilmez.

-Brüt takasa alınmış olan hisse senetlerinde günlük alım satım işlemleri yapılamaz.

-Brüt takas uygulaması da bulunan hisse senetleri, internet uygulamaları üzerinden alım ve satım emir girişlerine kapalıdır. Şahsen ya da telefon aracılığı ile Emir girişi ancak yapılabilir.

-Hisse senetleri, yalnızca Sermaye Piyasası Kurulu aracılığı ile brüt takas kapsamına alınabilir ya da bu kapsamdan çıkarılabilir. Hisselerin, brüt takas uygulamasında tutulma süresi de yine aynı şekilde Sermaye Piyasası Kurulu tarafından belirlenir doktor

 VTBS Nedir? 

 Açılımı: Volatilite bazlı tedbir sistemi. Volatilite bazlı tedbir sistemi, Borsa İstanbul’da işlem görmekte olan bir hissenin değeri, kısa bir zaman dilimi içerisinde aşırı şekilde değişikliğe uğramışsa devreye sokulan koruma sistemidir.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP