DOLAR

17,2416

1.47%
EURO

17,5465

0.34%
ALTIN(gr)

961,71

-0,10%
BİST 100

%
O Hisseye Bir günde Farklı Tedbirler Uygulandı    

O Hisseye Bir günde Farklı Tedbirler Uygulandı   

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamalara göre; 1 gün içerisinde aynı hisseye tedbir uygulanmasına karar verildi. Fakat aynı gün içerisinde yine aynı şekilde aynı hisseye ikinci bir tedbir daha uygulandı. Peki hangi hisseye hangi tedbirler uygulandı? Cevabı haberimizde.. 

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:52
O Hisseye Bir günde Farklı Tedbirler Uygulandı    
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SPK kararı bağlamında devreye alınmış olan volatilite bazlı tedbir sistemi (VBTS) bağlamında DOBUR. E payları 8 Kasım 2021 tarihli işlemlerden seans başı 11 Ocak 2022 tarihine kadar seans sonuna kadar tek fiyat işlem yöntemi ile işlem görülmesine karar vermiştir. Volatilite bazlı tedbir sistemi bağlamında alakalı hisselerde açığa satış yasakları ve-veya brüt takas önlemleri olması durumunda bu tedbirler de tek fiyat önleminin uygulandığı süre boyunca devam edecektir. Volatilite bazlı tedbir sistemi bağlamında getirilmiş olan tedbirler; pazar değişimi ile diğer sebeplerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem kısıtlamalarından ve brüt takas uygulamasından değişik ayrı değerlendirilmelidir. Piyasa yapıcılı devamlı işlem yöntemi ile işlem görmekte olan hisselerde, tedbir sebebiyle tek fiyat işlem uygulaması yürürlüğe konulduğu süre boyunca piyasa yapıcılık faaliyeti gerçekleştirilmez. Sermaye Piyasası Kurulu’nun 11 Şubat 2021 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul pay piyasalarında ikinci bir duyuru gelene kadar Borsa istanbul-50 endeksi haricinde kalmış olan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

 Doğan Burda Dergiye Uygulanan Diğer Tedbirler Nelerdir? 

 Borsa-istanbul Anonim Şirketi piyasalarında uygulanacak olan gözetim önlemleri yönergesinin 5 ve 6. Maddelerinde yer alan hükümler bağlamında tedbir yönetim sistemi kapsamında, piyasasında gerçekleşmekte olan işlemler sebebiyle Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve pazarlama Anonim Şirketi payı’nda, daha önce tedbir yönetim sistemi bağlamında alınmış olan tedbirlere ilave olarak 8 Kasım 2021 tarihinden itibaren mevcut olmak şartı ile bitiş tarihine kadar “tek fiyat işlem yöntemi” önleyici tedbiri uygulanmasına karar verilmiştir.

 VTBS Ne Demektir? 

 Açılımı: ‘Volatilite bazlı tedbir sistemi’ dir. Volatilite bazlı tedbir sistemi ise borsa İstanbul’da bir hissenin fiyatı kısa bir zaman dilimi içerisinde aşırı bir şekilde değişiklik yaşıyorsa bu hisseye getirilen koruma sistemidir.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP