DOLAR

16,1800

0.6%
EURO

17,3110

0%
ALTIN(gr)

967,47

0,14%
BİST 100

%
Bakan Yanık Duyurdu: Engelli Vatandaşlara Atama Müjdesi!

Bakan Yanık Duyurdu: Engelli Vatandaşlara Atama Müjdesi!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık,

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:53
Bakan Yanık Duyurdu: Engelli Vatandaşlara Atama Müjdesi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Engellilerimizden, en son ocak 2020’de kamuda engelli istihdamını, atamalarını yapmıştık. Araya maalesef uzun bir pandemi dönemi girdi. Şimdi tekrar kamu kurum ve kuruluşlarımızdan engelli ihtiyacı için ihtiyaç kotalarını topluyor ve eğer yeterli sayıya ulaşırsak 2021 yılının sonunda veya 2022 yılı başında engeli atamalarını da yapmak istiyoruz”

dedi.

 

Bir dizi temasta bulunmak amacıyla Konya’da bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Selçuklu otizmli bireyler eğitim merkezini ziyaret etti. Bu ziyaretten sonra gazetecilere çeşitli açıklamalarda bulunan Yanık,

“Biz bakanlık olarak sosyal hizmetlerin tamamını öncelikli olarak birey odaklı ve aile odaklı sosyal hizmetlerimizi kişinin ihtiyacına dönük ve eğer mümkünse aile çevresinden kendi sosyal çevresinden kopmadan onlara sunmaya çalışıyoruz. Engellilerimiz ile alakalı çalışmalarımızı birkaç başlıkta toplayabiliriz. Bunlardan biri aile odaklı sosyal hizmetlerimiz. Bu nedir? Eğer engelli bireylerimiz, kendi sosyal ortamlarında kendi aile ortamlarında kalmaya devam edebilecekler, onları aile ortamında olmalarına imkân sağlayacak aile fertleri varsa, kendi ortamlarında hem engelli desteği hem de engelli bakım desteği, engelli bireyimize bakan yakını kimse ki bu çoğunlukla anneler. Onlara bakım desteği sağlıyoruz. Eğer bu mümkün değilse, engelli bireyin aile ortamında kalması mümkün değilse onların bakımı ve rehabilitasyonu için o zaman kuruluşlarımıza alıyoruz. Engelliliğin çeşidine göre, engelliliğin derecesine göre, engelli bireylerimizin ihtiyaçlarına uygun, bazen tedavi bazen rehabilitasyon, bazen otizmli çocuklarımızda olduğu gibi bazen de eğitim ve rahabilitasyon gibi, ihtiyaca uygun çeşitlilikte, ihtiyaç derecesine göre oluşturulmuş, her bir otizmli çocuğumuz için onun yaş grubuna, onun otizm derecesine uygun tek, tek özel eğitim geliştirilmiş bir an önce rehabilitasyonlarının tamamlanması ve eğer hafif derecede ise normal hayata katılmaları, değilse en azından bireysel ihtiyaçlarını, öz bakımlarını gerçekleştirecek şekilde bir eğitim ve rehabilitasyon uygulanıyor” dedi.

 

Diğer taraftan aile Bakanı Derya Yanık, en son 2020 tarihinde kamuda engelli istihdamını sağladıklarını fakat ne yazık ki araya çok uzun bir pandemi sürecinin girdiğini ve bu nedenle şimdi tekrar kamu kurum ve kuruluşlarına engelli ihtiyacı için ihtiyaç kotalarının toplandığını ve eğer yeterli sayıya ulaşılması durumunda 2021 senesinin sonunda ya da 2022 yılı başında engelli atamalarının yapılacağını söyledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP