DOLAR

17,0019

0.15%
EURO

17,5104

-0.04%
ALTIN(gr)

967,50

0,50%
BİST 100

%
Piyasalar Alev Alev Yanarken Gözler, Merkez Bankası Faiz Kararlarında!
  • Finans 365
  • Finans
  • Piyasalar Alev Alev Yanarken Gözler, Merkez Bankası Faiz Kararlarında!

Piyasalar Alev Alev Yanarken Gözler, Merkez Bankası Faiz Kararlarında!

Son zamanlarda art arda zirve yapan altın, dolar ve euronun ateşi bir türlü söndürülemez iken gözler, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası para politikası kurulunun alacağı faiz kararlarına odaklandı. Herkes, Merkez Bankası'nın vereceği faiz kararını sabırsızlıkla beklerken,  ekonomistler ise faiz kararı öncesinde son öngörülerini paylaştı. Ekonomistlerin yapmış oldukları tahminlere göre, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın politika faizini 100 puan indirerek yüzde 15'e çekmesi bekleniyor.

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:54
Piyasalar Alev Alev Yanarken Gözler, Merkez Bankası Faiz Kararlarında!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

18 Kasım perşembe yani bugün Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası para politikaları kurulu toplanacak ve politika faiz kararını açıklayacak. 14.00′ de açıklanacak faiz kararına dikkatler çevrildi. Karar, yurtdışı piyasalar tarafından da oldukça yakından takip edilmeye başlandı. Ekonomistler, faiz kararı öncesi tahminlerini tek tek paylaştı.

 Faiz İndirimi Beklentisi Piyasaları Tırmandırıyor

 Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Eylül ayı içerisinde yapmış olduğu toplantıda toplamda 300 baz puan faiz indirimi kararını alırken, faiz indirimlerine devam etmesinin beklenmesi ise dolar piyasası başta olmak üzere altın piyasasında fiyatların dur durak bilmeden yükselmesine sebep oluyor.

 Dolar Kurundan Art Arda Rekor! 

 Dolar-tl kurulu ise psikolojik eşik olarak tanımlanan 10 lira seviyesini geçtiğimiz hafta geçti. Dolar, yeni güne 10. 68′ i geçerek başladı. Bu rakamın geçilmesi de dolar tarihinin en büyük fiyat rakamı olarak işlemlere geçti.

 Finans kuruluşları tarafından gerçekleştirilen piyasa beklenti anketlerinin sonuçları da ortaya çıktı. Toplamda 21 ekonomistin katılım sağlaması ile gerçekleştirilen ankette politika faizindeki değişikliğe yönelik öngörülerinin ortalaması 100 baz puan indirim şeklinde gerçekleşti. Para politikası kurulu faiz kararına ilişkin gerçekleştirilen bu anketin neticelerine göre, 2 ekonomist 150 baz puan, 5 ekonomist 50 puan, 13 ekonomik 100 baz puan, 1 ekonomist ise 25 baz puan politika faizinin indirileceği yönünde görüş bildirdi.

 100 Baz Puan İndirimi, Bloomberg HT’nin Anketinde De Var 

 Bloomberg HT ekonomi kanalı aracılığı ile gerçekleştirilen faiz anketi çalışmalarına göre, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın politika faizini 100 baz puan indirmesi öngörülüyor. Gerçekleştirilen bu ankete katılım sağlayan 21 kurumun medya beklentisine göre ise sene sonunda politika faizinin yer alacağı seviyeye yönelik beklenti ise %15 seviyesinde oluştu. 

 Akbank Yatırım Hizmetleri Müdür Yardımcısı, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Faiz Kararı İle İlgili Beklentisinin Sabit Kalması Yönünde Olduğunu Dile Getirdi 

 Gelinen son noktada ise enflasyon ve tahvil alımlarının azaltılması şeklinde dile getirildiğini, doların ise güçlü olduğu bir süreç yaşandığını dile getiren Akbank özel bankacılık ve yatırım hizmetleri genel müdür yardımcısı Dr. Alp Keler, 

“Bizde de ister istemez son dönemde faizdeki seyir, kurdaki hareketi etkiliyor. Benim Yarından beklentim faizlerin sabit bırakılması yönünde ama piyasada 100 baz puana kadar genel bir indirim beklentisi var”

Dedi. 

 İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran: Politika Faizi Kararında Değişiklik Olmayacağını Dile Getirdi 

 İş Bankası genel müdürü Hakan Aran, Bloomberg HT’ye yapmış olduğu açıklamada Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasından faiz değişikliği ile ilgili bir karar alınmasını beklemediğini, faizi indirmenin ise kur ve enflasyonu başıboş bir şekilde bırakmak anlamına geleceğini dile getirdi. Hakan Aran, 

“Kredi maliyetlerinden önce enflasyonu konuşmalıyız. Faizleri indirmek enflasyonu ve kuru başıboş bırakmak anlamına gelecek. Bunun kimsenin hayrına olmadığını düşünüyorum. Merkez Bankası zaten ön gördüğümüzün ötesinde faiz indirimlerini yaptı. Ben artık ilave düşüşün Türkiye için yarardan ziyade zarar getireceğini düşünüyorum. Faiz artık enflasyonu takip etmeli” 

dedi.

 MB Başkanı Kavcıoğlu Cari Dengeye Atıfta Bulunmuştu 

 Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası başkanı Şahap Kavcıoğlu, senenin son enflasyon raporu özetinde cari fazlanın devam ettirilmesi ile uzun vadeli fiyat istikrarını yakalamanın isabetli olacağını söylemişti. Kavcıoğlu aynı zamanda cari denge sağlandığında kurul üzerindeki baskının da azalacağını  söylemişti. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP