Fransız Societe Generale’den Dehşet Verici Türkiye Senaryosu: Hiperenflasyon Dönemi Yaşanabilir
  • Finans 365
  • Döviz
  • Fransız Societe Generale’den Dehşet Verici Türkiye Senaryosu: Hiperenflasyon Dönemi Yaşanabilir

Fransız Societe Generale’den Dehşet Verici Türkiye Senaryosu: Hiperenflasyon Dönemi Yaşanabilir

Merkez Bankası'nın faiz indirimi sebebiyle dolar rekor üstüne rekor kırarken, yabancı bankalar TL’ de meydana gelen sert değer kaybını ele alıyor. Goldman Sachs, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası politika faizini %20'ye çıkarmasını öngördüğünü dile getirirken, Fransız Bankası Socıete Generale, Türkiye açısından hiperenflasyon vurgusuna dikkat çekti.

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:55
Fransız Societe Generale’den Dehşet Verici Türkiye Senaryosu: Hiperenflasyon Dönemi Yaşanabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarının Türk lirasına olan güvenin azalması ile beraber bankalardaki varlıklarını çekebileceğini dile getiren uzmanlar, Türk lirasındaki değer kaybının bir hiperenflasyon dönemine yol açabileceğini söylüyor. Türk lirasında meydana gelen sert değer kayıplarının sonrasında Türkiye’ye yönelik beklentiler de değişik bir hal almaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası‘nın faiz artırım beklentisini 2. çeyrek döneme çeken Goldman Sachs, Merkez Bankası’nın politika faizini 2022 senesinin ikinci çeyreğinde 600 baz puan artırarak %14’ten %20’ye çıkarmasını öngördüklerini açıkladı.

 Fransız Societe Generale’ sen Hiperenflasyon Vurgusu

Diğer taraftan Socıete Generale stratejistleri ise paylaşmış oldukları bir bildiride Türkiye açısından ‘hiperenflasyon’ vurgusuna dikkat çekti. TL’ye olan güvenin azalması ile beraber artık insanların bankalardan farklılıklarını çekebileceğini, finansal piyasalardaki istikrarın ise boz olabileceğini ve Türk lirasındaki meydana gelen değer kaybının bir sefer enflasyon dönemine yol açabileceğini savundu.

Credıt Suısse: TL’nin Değer Kaybının Önüne Geçebilmenin Şartı Büyük Bir Faiz Artırımıdır

 Credıt Suısse, yayınlamış olduğu bir mesajda, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasından bir faiz artırımı gelmediği müddetçe Amerikan dolarının Türkiye piyasalarında 14 TL seviyesine doğru gitmeye devam edeceğini söyledi. Bir gazetede yer alan habere göre raporda,

“Negatif geri besleme döngüsünün durması için Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın agresif biçimde faiz artırması gerekir. Amerikan dolarının istikrar kazanması açısından politika faiz oranının en azında yıllık enflasyon civarına getirilmesi gerekir. Agresif bir biçimde artırılmasına ihtiyaç olması çok büyük bir olasılık. Politika faizi artırımlı olmaz ise eğer Amerikan dolarının 14 TL gibi bir seviyelere ulaşabileceği öngörülüyor. Büyük bir faiz artırımı Amerikan dolarını 11 TL civarına getirir.”

Ifadelerine yer verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP