Atilla Yeşilada Uyardı: Dolar O Tarihte Düşecek!

Atilla Yeşilada Uyardı: Dolar O Tarihte Düşecek!

Dolar kuru, her gün rekor üstüne rekor kırarak yoluna devam ederken, ekonomist Atilla Yeşilada ise dolar kuruna yönelik yeni bir yazı kaleme aldı. Yeşilada, dolar kurunun 2022 senesinde düşeceğini açıkladı.

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:57
Atilla Yeşilada Uyardı: Dolar O Tarihte Düşecek!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyeti tarihinin rekorunu kırarak yoluna devam eden dolar kuru, her hafta yeni bir rekor tazelemeye devam ediyor. Dolar kuru, rekor üstüne rekor kırarken vatandaş ise kaybetmeye devam ediyor. Başta temel gıda maddeleri olmak üzere neredeyse bütün mal ve hizmetlere zam üstüne zam gelmeye devam ediyor.

 Gıda Fiyatlarına Zam Gelmeye Devam Ediyor

Doların yanı sıra aynı zamanda enflasyon rakamlarında da hızlı bir şekilde yükseliş devam ediyor. Market raflarında etiket fiyatları neredeyse her gün değişikliğe uğruyor. Ayçiçek yağı fiyatları olmak üzere pek çok kalemde bulunan mal ve hizmet, adeta altınla yarışır hale geldi. Bugün 5 litrelik bir ayçiçek yağının fiyatı 100 TL civarında satışa sunuluyor. Pek çok markette ayçiçek yağı kota ile satılmaya başlandı. Ayçiçek yağının haricinde şeker, tohum ve diğer ürünleri de fahiş zamlar gelmeye devam ediyor.

 Doların Yükselmesinin Sebebi Nedir?

Uzmanların yapmış oldukları açıklamalara göre dolar kurunun yükselmesinin temel sebebi Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın yüksek enflasyona rağmen politika faizlerini aşağı yönde çekmesi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın ekonomiye yönelik açıklamaları geliyor.

 Ekonomist Atilla Yeşilada’dan Dolar Yorumu

 Ekonomist Atilla Yeşilada, dolar ve piyasa ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Atilla Yeşilada’ya göre dolar, 2022 senesi içerisinde gerçekleştirilecek faiz artırımı ile beraber düşüşe geçecek. Ekonomist Atilla Yeşilada, 2022 senesinde yönelik dolar yatırımcısına çeşitli uyarılarda bulundu.

Kaleme aldığı makalede Atilla Yeşilada ifadelere yer verdi:

“Amerikan Merkez Bankası 2022 senesi içerisinde en az iki defa 25 baz puan faiz artırımı gerçekleştirecek. Böyle olması durumunda euro-dolar düşüşe geçecek, diğer şartları sabit kalmak koşulu ile dolar endeksi 102 ile 105 aralığına kadar yükselebilir”

 İfadelerini kullandı.

 İlgili haber makalesinde Atilla Yeşilada şu ifadelere yer verdi:

”Amerikan Merkez Bankası ile Avrupa Merkez Bankası’nın uzun zamandır sıkı sıkıya sarıldığı enflasyon geçici, kasmayın’ söylemi aslında salı gecesi Amerikan Merkez Bankası başkanı Jerome Powell tarafından senatoda yapılan sunumdan hemen sonra tarihin tozlu raflarına kalktı. Eğer ki Güney Afrika’da ortaya çıkan omicron varyantı bütün dünyayı evine kapatıp, ülkeden ülkeye insan ve mal trafiğini engellemez ise Amerika Merkez Bankası 2022 senesi içerisinde en az 2 defa 25 baz puan faiz artırımı gerçekleştirecek. Böyle olması durumunda euro ve dolar otomatik bir şekilde düşüşe geçecek. Diğer şartlar sabit kalmak koşulu ile dolar endeksi 102 ile 105 aralığına kadar yükselebilir. Bu gelişmelerin 2022 senesi itibariyle faaliyete geçmesi demek aslında Amerikan dolarının Türkiye piyasalarında ciddi manada düşüşe geçecek anlamını taşıyor.“

İfadelerine yer verdi.

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP