DOLAR

16,8077

-0.14%
EURO

17,5588

0.01%
ALTIN(gr)

977,34

-0,02%
BİST 100

%
Rus Merkez Bankası, Kripto Para Hizmeti Verilmesine Karşı!

Rus Merkez Bankası, Kripto Para Hizmeti Verilmesine Karşı!

Kripto paralara karşı olumsuz tutumunu hiçbir zaman değiştirmeyen Rusya Merkez Bankası, yeni fikirlerini beyan ediyor.Rusya Merkez Bankası, bundan 1 gün önce yapmış olduğu bir basın açıklamasında, kripto paralar ile alakalı finansal hizmetlerin sunulması sana karşı olduğunu açıkladı. Rusya'nın önemli para otoritesi, böyle hizmetlerin çok hareketli olacağını ve Rus yatırımcıların yatırımlarını kaybetmelerine neden olabileceğine inanıyor. 

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:59
Rus Merkez Bankası, Kripto Para Hizmeti Verilmesine Karşı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rus Finansal Kuruluşları Ne İstiyor?

Finansal kuruluşlar, Rusya Merkez bankasından kripto paralar ile ilgili finansal hizmetler verilebilmesi açısından yetki talep etti. Rusya Merkez Bankası ise finansal kuruluşlar tarafından gelen bu talep üzerine kripto paraların yasal bir hal alması hususunda tekrardan sert bir duruş sergiledi. Rusya Merkez Bankası, daha öncesinde de kripto paralar ile alakalı çalışmalara sıcak bakmadığını defalarca açıklamıştı. Geçtiğimiz gün, yapmış oldukları bir basın açıklamasında Rusya Merkez Bankası, finans kuruluşlarından gelmekte olan ve kripto paraların finans piyasasında sokulmasına ilişkin talepler üzerine şu ifadelere yer verdi:

“Finansal kurumların kripto paralar ile ilgili hizmet sağlamasına izin verilmesi, yatırımcıların finansal piyasadaki çıkarlarını karşılamaktan çok uzaktır ve içerisinde büyük riskler barındırmaktadır.“

Dedi.

 Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan bu basın açıklamasında, Rusya Merkez Bankası’nın ruble haricinde kalan para birimleri ile ilgili işlemlerin yapılmasına da sıcak bakmadığı ortaya çıktı. Bitcoin ile türevlerinin piyasada serbest bir şekilde dolaşımına karşı olan ve hep Rus rublesinin korunmasına ilişkin politikalarını koruyan para otoritesi, bu duruşunu devam ettirecek gibi görünüyor.

 Rusya’da Kripto Paralar Yerine Dijital Rus Rublesi Kullanılacak

 Rusya Merkez Bankası, her ne kadar da Rusya’da kripto paraların alım satım işlemlerine karşı çıksa da diğer taraftan vatandaşların, dijital para ile alım satım işlemlerinin önünü açacak çalışmalarda bulunuyor. Rusya Merkez Bankası kripto paraları, yasaklanmış para vekilleri, şeklinde tanımlanıyor. Bu tanım ile kripto paraları gerçek birer para birimi olarak görmediklerini dile getiren Merkez Bankası, dijital Rus rublesi açısından önemli çalışmalara başladı.

 Rusya Merkez Bankası Ocak 2022’de Dijital Rus Rublesi Çıkaracak!

Rusya Merkez Bankası’nın, kripto paralara karşı soğuk davranmasının tam aksine Rusya’da yatırımcıların kripto para piyasası eğiliminde oldukları da bir gerçek. İşte buradaki boşluğu yakalayan Rusya Merkez Bankası tarafından 2021 senesi başlarından itibaren yapılan bir anketin sonuçlarına göre Ocak 2022 de dijital Rus rublesi çıkarılacak ve Rus vatandaşlar, diledikleri gibi dijital para alım satım işlemlerini gerçekleştirebilecek.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP