Merkezden Dolara 4. Müdahale

Merkezden Dolara 4. Müdahale

Alınan bir son dakika haberine göre Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, piyasalara 4 kez müdahalede bulundu. Merkezden gelen açıklamada:“Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir.”İfadeleri kullanıldı.

ABONE OL
3 Şubat 2022 22:59
Merkezden Dolara 4. Müdahale
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Müdahale öncesinde 14.60 lira seviyesinden işlem gören Amerikan doları, müdahale ile beraber 14.13 seviyelere geriledikten sonra yeniden 14.20 lira seviyesinden alım satım işlemlerine tabi tutulmaya devam ediliyor.  Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Amerikan dolarının 14 lirayı aşıp 14.63 seviyesi ile rekor kırmasının sonrasında piyasaya 4.kez müdahalede bulundu. Merkez Bankası, döviz kurlarında meydana gelen sağlıksız fiyat dalgalanmaları sebebiyle piyasaya satım şeklinde doğrudan müdahale edildiğini açıkladı.

 Müdahale Sonrasında Dolarda 50 Kuruşluk Düşüş

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan yapılan son müdahale öncesinde 14.60 lira seviyesinden işlem gören Amerikan dolarının 4 müdahale sonrasında Türkiye piyasalarında 14.10 lira seviyesine gerilediği ve daha sonrasında ise 14.00 itibariyle 14.30 liradan işlem görmeye devam ettiği açıklandı.

 Merkezden Dolara Son 2 Haftada 4 Müdahale

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, piyasaya ilk olarak 1 Aralık tarihinde müdahalede bulunmuştu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın ilk müdahalesinde 1 milyar dolar satış gerçekleştirildiği kaynaklar tarafından açıklanmıştı. İlk müdahale de 13.80 liradan işlem gören Amerikan doları müdahaleden sonra 12.40 lira seviyesinden işlem görüyordu. İkinci müdahale ise 3 Aralık tarihinde gerçekleştirilmişti. Yine aynı şekilde kaynaklar tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında 2. Müdahalede 3 milyon dolarlık bir satış gerçekleşirken; 13.87 liradan işlem gören Amerikan doları, müdahaleden sonra 13.57 liraya düşmüştü. 10 aralık tarihinde ise 3. müdahale gelmişti. Müdahalenin yapılması ile beraber piyasalarda 13.95 liradan işlem gören Amerikan doları 13.79’a kadar geriledikten çok kısa süre sonra yeniden 13.93 seviyelere çıkmıştı.

Bugün ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada piyasalara 4.kez müdahale edildiği açıklandı. Böylelikle 2 hafta içerisinde Merkez Bankası tarafından Amerikan dolarına 4.kez müdahale geldi.

 Müdahale Sinyali Önce Verilmişti

Türkiye Cumhuriyeti Merkez bankasından daha önce de yapılan çeşitli açıklamalarda merkezin elinde bulunan bütün araçları sonuna kadar kullanarak piyasalarda meydana gelen fiyat dalgalanmalarının önüne geçilmesi açısından çalışmalar yapıldığı açıklanmış. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası en son 2014 senesinin Ocak ayında piyasalara müdahale etmişti ve gerçekleştirilen müdahalede 3.15 milyar dolar satış işlemini gerçekleştirmişti.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP