Davalık Olmuştu: Binlerce Günün Sigorta Borcunu Ödeyecek

Davalık Olmuştu: Binlerce Günün Sigorta Borcunu Ödeyecek

10 sene boyunca orkestra şefliğini yapan Oğuz Mühürdar’ı sigortasız bir şekilde çalıştırıldığı gerekçesiyle davalık olan Fatih Ürek ile ilgili karara varıldı. Duruşma hakimi, Fatih Ürek’in 3581 gün Mühürdar’ı sigortasız bir şekilde çalıştığına kanaat getirerek, ücretinin ödenmesine hükmetti. Kararın bozulmasını talep eden sanatçının itirazı ise reddedildi.

ABONE OL
3 Şubat 2022 23:02
Davalık Olmuştu: Binlerce Günün Sigorta Borcunu Ödeyecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sanatçılar, bazı dönemlerde birlikte çalıştıkları ve hemen her şeylerini paylaştıkları emektarları ile daha sonrasında mahkemelik olabiliyor. Çalışan kişilerin, SSK primlerinin ödenmediği gerekçesiyle mahkemelere açılan dava duruşmalarında Emsal karar niteliği taşıyan bir karar ortaya çıktı.

 Şarkıcı Fatih Ürek’in 10 sene orkestra şefliği görevini yerine getiren Oğuz Mühürdar, şarkıcının kendisini sigortasız bir şekilde çalıştırıldığı gerekçesiyle 2014 tarihinde dava açmıştı.

Görsel Deliller, Dosyaya Sunuldu

Bir gazetenin magazin köşesinde yer alan habere göre; Oğuz Mühürdar, şarkıcı Fatih Ürek’in sosyal güvenlik kurumuna verilmesi gereken belgeleri teslim etmediğini ve sigorta primlerini de yatırmadığını iddia etmiş,  Fatih Ürek ile beraber çalıştığına yönelik fotoğrafı ve videoyu da dava dosyasına sunmuştu.

 Hakim, Fatih Ürek’in Oğuz Mühürdar’ın 3581 gününü Ödemesini İstedi

Duruşma hakimi, Fatih Ürek’in 3581 gün boyunca Oğuz Mühürdar’ı sigortasız bir şekilde çalıştığına hükmederek, ücretinin ödenmesine karar verdi. Fatih Ürek, bu kararın bozulması berabere İstanbul Bölge adliye mahkemesine başvurdu fakat mahkeme bu itirazı reddetti.

 Mahkeme Tarafından Verilen Bu Karar, Sanatçılar İçin Emsal Niteliği Taşıyor

Şarkıcı Fatih Ürek, Daha sonrasında ise dosya Yargıtay’a gönderildi. Yargıtay ise Bölge adliye mahkemesi kararının yerinde olduğuna hükmetti. Oğuz Mühürdar’ın avukatı Gökhan Alpertunga ise bu karar sahte ve performans sanatçıları açısından emsal niteliğini taşıyor şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP