DOLAR

16,8089

-0.15%
EURO

17,5498

-0.05%
ALTIN(gr)

977,86

0,03%
BİST 100

%
Otomobil Fiyatları Düşüşe Geçti, İşte Güncel Fiyatlar!

Otomobil Fiyatları Düşüşe Geçti, İşte Güncel Fiyatlar!

Döviz kurunda meydana gelen düşüş ile beraber otomobil markaları da indirim yapmaya başladı. Markalar, özel tüketim vergisi matrahının altına gerileyen modellerde 100 bin liranın üzerinde indirim kararı aldı. Çip krizi ile hammadde sorunları yaşayan otomotiv piyasasında sıfır araç arza düşüşe geçerken talep ise yükselişe geçti.

ABONE OL
3 Şubat 2022 23:02
Otomobil Fiyatları Düşüşe Geçti, İşte Güncel Fiyatlar!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Otomotiv sektörü hareketli günler yaşıyor. Dolar ile Euro‘nun %45 oranında düşüş yaşaması ile beraber zamları geri almaya başlayan otomotiv piyasaları, özel tüketim vergisi matrahından bir alt dilime geçmekte olan otomobillerde 100 bin liraya kadar fiyat indirimleri gerçekleştirdiğini peş peşe açıklamaya başladı. Sıfır araç arzının çok az olması sebebiyle piyasada otomobil bulunamaması problemi sürüyor. Çip krizi, hammadde sorunu ile koronavirüsü pandemisi tekrardan artış göstermesiyle beraber fabrikaların geçici olarak kapatılmasına sebep oluyor. Pek çok ünlü markanın fabrikaları, ham madde ile çift problemi sebebiyle geçici olarak kapatıldı.

Sıfır Araçları Stoklayanlar Da Satış İçin Araçları Piyasaya Sundu

Döviz kurlarında meydana gelen düşüş sebebi ile sıfır araçları alıp bir yerde adeta saklayanlar, düşüşün sürebileceği beklentisi sebebiyle fiyatı düşürerek araçları satışa çıkardı. Bu durum aslında ikinci el otomobillerde de  etkili olmaya başladı. Piyasa temsilcileri, %20 ile %50 arasında ikinci el otomobil fiyatlarında düşüşlerin olabileceğini ve aracıların ise bir müddet daha bekleyip uygun fiyattan otomobil alabileceklerini belirtiyor.

  2022 Modeller Yüksek Fiyatlardan Satışa Sunulacak

Her sene olduğu gibi 2022 senesi açısından bakıldığında model açısından otomobil markalarının distribütörleri siparişlerini geçti. Ocak ayı içerisinde 2022 senesi içerisinde araç modellerinin gelmesi ile beraber otomobil fiyatlarında bir miktar yükseliş bekleniyor. 2022 senesi model araçların açısından bakıldığında 2021 model sıfır araçlara göre daha yüksek fiyatlardan satışa sunulması bekleniyor.

En Ucuz Otomobil Markası Hyundai

Piyasada sıfır olarak satışa sunulan en ucuz otomobil markasını Hyundai olduğu açıklandı Hyundai i10 serisi, daha sonrasında ise Fiat Egea Sedan takip etti. Renault Clio ile en ucuzlar listesinde 3. Sırada yer aldı.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP