DOLAR

16,8143

-0.14%
EURO

17,5590

0%
ALTIN(gr)

977,66

0,01%
BİST 100

%
Smart Trade Coin Mağdurları Anlatıyor: Her Şeyimizi Satmamızı Söylediler

Smart Trade Coin Mağdurları Anlatıyor: Her Şeyimizi Satmamızı Söylediler

Başkentte, kripto para borsası ‘smart trade coin’ tarafından kandırıldıklarında ve daha sonrasında ise dolandırıldıklarını iddia eden yaklaşık olarak 50 kişilik bir grup, Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu. Konuya yönelik konuşan kripto para mağdurları, ’72.000 dolar zararım var. Bize evimizi, arabamızı satmamızı söylüyorlardı. Ben arabamı sattım’ ifadelerine yer verdi. 

ABONE OL
3 Şubat 2022 23:03
Smart Trade Coin Mağdurları Anlatıyor: Her Şeyimizi Satmamızı Söylediler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara adliyesi önünde bir araya gelen yaklaşık olarak 50 kişiden oluşan gurup, kripto para borsası ‘smart trade coin’ ile firmayla bağlantıları bulunan 25 kişi hakkında Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu. Kripto para mağdurlarının avukatı Yağız Kaya, 50 binin üzerinde vatandaşın ‘saadet zinciri ‘biçiminde oluşturulmuş dolandırıcılık yöntemi ile mağdur edildiklerini, şimdiye kadar çeşitli illerde 30 suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Avukat Kaya; arsasını, arabasını, evini satarak, kredi çekerek şirkete yatırım gerçekleştirenlerin içinde bulundukları mağduriyet durumunun giderilmesi açısından şüpheliler hakkında Cumhuriyet savcılığına herhangi bir işlem başlatılmadığını söyledi. Avukat, Türkiye‘de 50 binden fazla yurttaşı değişik illerde ülkelerde mağdur eden ‘smart trade coin’ firmasından bahs ettiklerini söyledi. Söz konusu bu firma, Marshall adalarında bir posta kutusu şeklinde var olmakla beraber 50’den fazla şüphelisi ile beraber yoğun biçimde Türkiye’de faaliyetlerini yerine getiriyor. Saadet zinciri biçiminde organize edilen bu dolandırıcılık yönteminde mağdur vatandaşların cüzdan hareketlerini ele aldıklarında ise mağduriyetin boyutunun yaklaşık olarak 2 milyar doları aştığını tespit ettiklerini söyledi.

Soruşturmanın Genişletilmesi Gerek

Avukat Kaya, sisteme giriş yapmadan önce öncelikli olarak yurttaşlara bin dolar karşılığında kripto yazılım botu satışının gerçekleştirildiğini söyleyerek, sonrasında bota Bitcoin yüklendiğini ve yüklenimi kripto paralar sonucunda aylık %30 oranında çor vaadinde bulunulduğunu söyledi. Türkiye’de son dönemlerde kripto para dolandırıcılık vakalarına bir yenisi daha eklendi. ‘Yeni’ kavramını kullanmış olsak da aslında dolandırıcılığın üzerinden 6 ay geçmiş ne yazık ki fakat somut bir gelişme meydana gelmediği için mağdurlar, adliye binası önünde toplanarak avukatları aracılığı ile basın mensuplarını toplayıp içinde bulundukları mağduriyet durumunu dile getirmeye ve vatandaşları uyarmaya çalışıyor. İstanbul’da polis falan 2 mağdurun intihar ettiğini ve banka hesaplarında milyonlarca dolar döndüren baş şüphelilerin ise 6 aydır ifadeye dahi çağrılmadığın söyleyen avukat Kaya, soruşturmaya önem verilmesi açısından illaki şüphelilerin yurt dışına çıkış yapmış olması gerekmekte. Bir an önce soruşturma genişletilmeli ve geri dönüştürülemeyecek çeşitli zararların önüne geçilmesi açısından adli kontrol önlemlerinin alınması gerekir. Denildi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP