DOLAR

16,7832

0.34%
EURO

17,4971

-0.28%
ALTIN(gr)

974,31

0,49%
BİST 100

%
Almanya’da Zengin Sayılmak İçin O Maaşı Almak Gerekiyormuş!
  • Finans 365
  • Finans
  • Almanya’da Zengin Sayılmak İçin O Maaşı Almak Gerekiyormuş!

Almanya’da Zengin Sayılmak İçin O Maaşı Almak Gerekiyormuş!

Almanya’da bir vatandaşın zengin sayılabilmesi amacıyla aylık 3700 Euro net maaş alması gerekiyor. Çiftlerde ise bu rakam, 5500 euro olarak hesaplandı. En zengin yüzde 1 arasına girebilmek amacıyla aylık gelirin net bir şekilde 7197 olması şartı aranıyor.

ABONE OL
3 Şubat 2022 23:03
Almanya’da Zengin Sayılmak İçin O Maaşı Almak Gerekiyormuş!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Alman ekonomi Enstitüsü (IW), Almanya’da yaşayan bir vatandaşın zengin kategorisinde yer alması için Alman standartlarında ne kadar para kazanması gerektiğini hesapladı ve açıkladı.

Kişiden kişiye değişiklik gösteren, örnek verilecekse çalışmayı bırakacak kadar parası bulunan veya artık yiyecek almakta daha görmeyenler, kendilerini zengin sayabiliyor. Fakat zenginlikte çalışanlar açısından belirleyici ölçü aylık gelir olarak bilinir.

Almanya’da Bekarlar, Aylık 3700 Euro Aldıklarında Zengin Sayılıyor

Almanya’da, zengin yüzde 10’luk dilim arasında sayılabilmek amacıyla ne kadar kazanılması gerektiği değişik kriterlere göre açıklandı. Bu nedenle evli, bekar, çocuklu, çocukları okuyan, henüz emekli olmamış çiftler şeklindeki kriterlere bakılarak zenginlik kriterleri sayıda. 35 bin kişi ile 19 bin hane incelemeye alındı. Alınan neticelere göre, çocuğu olmayan evli bir çiftin ayda net 5500 Euro kazanması durumunda, bu oranlar zengin sınıfına sokuyor. Bir bekar vatandaşın zengin sayılabilmesi amacıyla ise 3700 Euro’luk net aylık alması gerekiyor. Bir bekar, aylık net 4560 Euro kazanması durumunda o zaman en zengin %5’lik dilim arasına giriyor.

 Almanya’da En zenginlerin6 Geliri Ne Kadar?

Alman vatandaşlarının en zengin %1’lik dilimi arasında olanlar ise aylık net 7190 euro ile işe başlayanlar. Çocuğu olmayan çiftlerde, en zengin yüzde 1’lik dilim arasına girmenin kriteri ise ebeveynlerim gelirinin toplamının 10790 euroyu bulması şekilde açıklandı. Benzer bir araştırma ise 2016 senesinde de yapılmıştı ve o zamandan itibaren, zenginlik kriterinin en büyük ölçüde sayılan maaşlarda %8’lik bir yükseliş meydana geldi. Örnek verilmesinde fayda olacaktır ki 2016 senesinde bekar vatandaşın zengin kategorisinde yer alması amacıyla yaklaşık olarak 3440 Euro kazanması gerekiyordu. Bu arada, 2022 senesi ile beraber Almanya’da ortalama alınan ücretler de yüze 4.7 ile yüzde 5.5 arasında bir artış olacağı açıklandı. Uzmanlar ise bu şekilde, koronavirüsü ve çeşitli ekonomik problemler sebebiyle yükseliş gösteren enflasyonu rakamlarında meydana gelen hane Halkı kayıplarının giderilebileceğini savunuyor.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP