Ağrısız Regl İçin Tavsiyeler

Ağrısız Regl İçin Tavsiyeler

Her ay çekilen adet ağrısı kadınların en büyük kabuslarından birisi. Yapılan araştırmalar istatiksel olarak kadınların yarısında adet ağrısı yaşandığını ortaya koyuyor. Bugün yazımızda hem psikolojik hem de fiziksel olarak yorgunluğa ve strese yol açan bu ağrılarla nasıl baş edeceğinizi sizlerle paylaştık.

ABONE OL
3 Şubat 2022 23:05
Ağrısız Regl İçin Tavsiyeler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ağrılı Regl Nedir?

Diğer bir adı dismonere olan ağrılı regl, adet döneminde kasık, bel ve bacaklara yayılan krampların görüldüğü bir rahatsızlık. Bu rahatsızlığı miyom, yumurtalık kisti, polip, servikal darlık gibi bulgular tetikleyebilse de, hiçbir organik sebep olmadan da bu ağrıların yaşanması mümkün. Bu rahatsızlığa bu bölgelerin yanı sıra başta görülen ağrılar; kusma, ishal, halsizlik, bayılmaz ve asabilik gibi belirtiler de eşlik ediyor.

Adet Ağrısı Nasıl Geçer?

Eğer regl ağrısı yaşıyor ve bu sorununuzu hafifletmek ya da geçirmek istiyorsanız dismonere belirtilerini hafifletmenizi sağlayacak tavsiyelerimiz var:

Ağrılı bölgelere sıcaklık uygulayın. Özellikle bel, bacak ve karın bölgesine sıcak su torbası koyabilirsiniz.

Magnezyum kasların kasılmasını hafifleten bir mineraldir. Beslenmenize magnezyum takviyesi, B vitamini ve balık yağı ekleyebilirsiniz.

Düzenli spor yapmak vücutta endorfin salgılanmasını sağlayacağından düzenli spor yapmanızı öneririz.

Gevşeme sağlayan masaj ya da yoga hareketlerini yapın. Bu hareketler kan akışını düzenleyerek regl ağrılarınızı hafifletecektir.

Uzanırken cenin pozisyonu alın. Bu pozisyon ağrılı adet görme sorunu yaşayan kadınların karın kaslarını rahatlatacaktır.

Papatya, maydanoz, civanperçemi, adaçayı, nane, safran, sarı kantaron gibi bitkilerin çayları adet söktürücü özellik gösterir. Bu bitkiler hem vücudunuzdaki ödemi atmanızı sağlayacak hem de kas kasılmalarını hafifletecektir.

Ağrılarınızı hafifletmek için yine akupunktur yaptırabilirsiniz.

Regl döneminde sigara ve alkol kullanımına ara vermelisiniz.

Vücuttaki ödemi azaltmak ve sindirim problemlerinin önüne geçmek için lifli besinler tüketmeye ve tuzu azaltmaya özen gösterin. Bu süreçte lif açısından zengin yeşillik ve sebzeleri beslenmenize ekleyerek regl ağrısı geçirme ve ödemden kurtulmayı sağlayabilirsiniz.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP