DOLAR

18,6530

0.06%
EURO

19,6003

-0.02%
ALTIN(gr)

1.069,13

-0,14%
BİST 100

%
Zincir Marketler Artık O Ürünleri Satamayacak

Zincir Marketler Artık O Ürünleri Satamayacak

Küçük ve orta ölçekli esnafın rekabet etme de büyük bir problem yaşadığı zincir marketlere yönelik yeni kriterler açıklandı. TBMM'ye sunulacak torba teklif ile 1500 metrekareden büyük mağazalar hariç olmak kaydıyla zincir gıda marketlerinde beyaz eşya, elektronik eşya, cep telefonu, mobilya, tütün ürünleri satışı yasaklanacak. Zücaciye, tekstil ürünleri gibi çeşitli ürünlere de marketlerin büyüklüklerine göre satış yasakları getirilecek.

ABONE OL
3 Şubat 2022 23:05
Zincir Marketler Artık O Ürünleri Satamayacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Her sokak başında bulunan mahalle bakkalları başta olmak üzere küçük ve orta ölçekli esnafın rekabet etmekte problem yaşadığı zincir marketlere yönelik yeni kriterler açıklandı. AK Parti, bakkalları zincir marketlerle rekabet edebilir bir duruma getirebilmek amacıyla bir torba teklif hazırlığını başlattı.

 Zincir Marketlerde Satılamayacak Ürünlerin Listesi Açıklanacak

TESK başkanı Bendevi Palandöken ise geçtiğimiz günlerde zincir marketlere sigara ve ekmek satılması yasağının getirilmesini talep ettiklerini söylemişti. AK Parti’nin hazırlamış olduğu torba teklif ile beraber özellikle de zincir marketlerde satışı gerçekleştirilemeyecek ürünlerin lisesi açıklanacak.

Torba Teklif TBMM‘ye Sunulacak

Uzun senelerdir tartışılmasına rağmen bir türlü çözümü bulunamayan ve kanunlaştırılamayan perakende ticaretin düzenlenmesi hakkındaki kanun taslağı, acil talepleri yerine getirecek biçimde birkaç maddelik torba teklif biçiminde Türkiye Büyük Millet meclisine sunulacak. Perakende ticaret ile alakalı çerçeve kanun ise bütün paydaşlara yapılacak bir dizi değerlendirmeden sonra gündeme taşınacak.

Tekstil Ürünleri, Zücaciye Gibi Mallarda Da Satış Yasağı Uygulanacak

Hazırlanan bu torba teklif ile beraber zincir marketlerin açılmasına yönelik kriterler ile büyüklük ölçülerine göre hangi ürünlerin satışını gerçekleştiremeyecekleri açıklanacak. 1500 metrekareden büyük mağazalar hariç olmak kaydıyla zincir gıda marketlerinde beyaz eşya, elektronik eşya, cep telefonu, mobilya, tütün ürünleri ile beyaz eşya satışı yasaklanacak. Tekstil ürünleri, zücaciye gibi mallara da marketlerin büyüklük ölçülerine göre satış yasağı konulacak.

Sigara, Beyaz Eşya, Cep Telefonu Her Yerde Satılamayacak

Belli ürünler açısından satış yasağı konulmasının ‘serbest ticareti engelleyeceğine’ ilişkin çeşitli eleştirilere karşı AK Parti kurmayları, devletin vatandaşını, özellikle de korunmaya ihtiyacı bulunan kişileri göz etmek gibi bir sorumluluğunun olduğunu ve sınırlama ile kriter koyulabileceğini açıklıyor. Bu serbest ticareti uygun olmayan bir durum değildir. Bazı ürünlerde satış kıstası elbette olacak. Beyaz eşya, sigara, cep telefonu özellikle de bu ürünler her yerde satışı gerçekleştirilemeyecek. 100 metrekarelik yerde buzdolabı satıyor. Bunu yapamayacak artık. Ama 5000 metrekarelik bir alan varsa belli ürün gramları olabilecek.

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP