DOLAR

15,4792

0.61%
EURO

16,1193

0.67%
ALTIN(gr)

901,68

0,27%
BİST 100

%
Manipülatörler Şimdi De Oralara Göz Dikti

Manipülatörler Şimdi De Oralara Göz Dikti

Son zamanlarda otoritelere yakalanmak istemeyen pek çok oyuncunun portföy yönetim firmaları üzerinden kontrollerinde bulunan hisselerde işlem gerçekleştirdiği söyleniyor.

ABONE OL
3 Şubat 2022 23:06
Manipülatörler Şimdi De Oralara Göz Dikti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mevzuatta portföy yönetim sözleşmesinin hususu; müşteriye ait nakit paranın ve müşteri ismini ya da hesabına alım ile satım işlemleri gerçekleştirilen Sermaye Piyasası araçlarının yine aynı şekilde müşteri ile menfaatine, bir ücret karşılığında yönetilmesi şeklinde tanımlanıyor. Fakat son zamanlarda bazı portföy yönetim şirketlerinin, kişilerin talimatları doğrultusunda belirli hisselerde işlem gerçekleştirme yönlendirildiği dillendiriliyor.

Diğer bir anlatım ile; müşterilerin hesaplarını yönetmesi gerekli olan portföy yönetim şirketlerini aslında kişiler yönetiyor. Özellikle de otoritelerin denetiminden uzakta durmak isteyen manipülatörlerin son zamanlarda bu yöntemi sıklıkla kullandıkları ifade ediliyor.

Portföy Yönetimi, Yatırım Danışmanlığı Amacıyla Kullanılıyor

Yatırım danışmanlığı hizmetinden; müşteri yetkili kurumlarından mevcut naklinin hangi yatırım araçlarına yönetilmesi gerektiği hususunda bilgi talep edilmektedir. Çeşitli tavsiyeler alır fakat, yatırımlarını bizzat kendisi yapar ve yönetim. Portföy yönetimi sözleşmesinde ise genel itibari ile müşteri ve menkul kıymetlerini yatırma yönetmek amacıyla portföy yöneticisini görevlendirir. Daha sonrasında ise ona söz konusu varlıklarını teslim eder. Bazı portföy yönetim şirketleri ise mevzuatın tam aksine yönetimi ile piyasa oyuncularına devretmiş olduğu ile ilgili haberler son zamanlarda pek çok oyuncunun portföy yönetim şirketlerini yönetir biçimde hareket ettiği borsa çevrelerinde oldukça konuşulan konular arasında yer alıyor.

Diledikleri Hisselerde İşlem Yaptırıyorlar

Portföy yönetim şirketinin portföy yönetim sözleşmesi adı altında vekil sıfatıyla müşteri portföyünü yönetilmesi gerekli olduğu halde ve müşterinin portföy yönetim şirketinin kendi çıkarları doğrultusunda kullandığı ve istediği zaman istediği hissede işlem yaptığı konuşuyor. Otoritelerin gerekli incelemeleri yapması durumunda, özel bir güvenlik ilişkisine dayanarak yatırımcının maddi ve manevi mal varlığı üzerinde tasarrufta bulunmak amacıyla uzman kadrolara sahip bir yetkili kuruma izin vermesi ya da vekil tayin etmesi ile başlangıç yapan ilişkinin aslında kişisel hesapları işlem yapma biçimine dönüştürmenin ortaya çıkacağı vurgulanıyor.

 

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (3)
  • murat karaca

    Prizma Matbaacılık hissesi 30.9.2020 de yüzde 100 bedelli kararı almış bu karar 5.ay bekletildikten sonra SPK tarafından reddedilmistir daha sonra şirket 16.08.2021 tarihinde yüzde 150 bedelli kararı almıştir.o gün bugundur SPK bu başvuru ile ilgili olumlu yada olumsuz bir karar vermemiş olup,yatırımcılar SPK yi aradiginda ise uzmanın insiyatifinde olduğu isterse 12 ayda bekletebilecegi söylenip savcılığa hakkinizda suç duyurusunda bulunuruz diye de tehdit edilmistir.Bu arada bir çok şirketin bedelli kararı 21 gün ile 45 gün arasında onaylanıp sermaye arttirimlarida sonuclandirilmistir .Borsa tarihinde görülmemiş bir durumdur bu yaşananlar bir örneği daha yoktur .Burada bir şaibe olduğu aşikardır.burada amaç küçük yatırımcıyı bezdirip zararına hisseden çıkarmaya çalışmaktır maalesef SPK daki uzmanda bu işin icindedir .Araştırdığınizda bir çok patron ve spekulatorun takas bankdan yatırımların bilgilerini satın alabildiklerini ,arzu ettikleri hisseleri alt gruba aldırıp küçük yatırımcıyı döktürdüklerini öğrenebileceksiniz ,biz biraz araştırdık neler neler duyduk.sizin aracilıginizla borsa üzerinde oynanan bu oyunun bozulmasını istiyoruz .bu işin içinde SPK calisanlar Takasbank çalışanları şirket patronları ve spekulatorler var hep birlikte milletin üç kurusununa göz dikmisler bu şahıslar sosyal medyayı da yoğun bir biçimde kullanmaktadir .araştırırsanız bir çok şaibeli olaya ulaşabileceğinize eminim .saygılarımla .

  • Anonim

    fakat tamamda bazı hisselerde patron eliyle baskılanıyor prizma pres matbaacılık hissesi %100 bedellisine 5,5 ayda ret gelmesine rağmen terardan ve bu sefer eylül 21 de %150 bedelli başvurusu yapıyor ve spk buna izin veriyor. 7 aydırda spk ne ret ne onay hiç bir şekilde dosyayı sonuçlandırmıyor. ky hem patron eliyle hemde spk eliyle açık bir şekilde manüpile ediliyor ky mağdur oluyor. defalarca aramamıza rağmen yazılı başvurun diyor. 3 kere yazılı başvurmanıza rağmen 1 kere cevap verdi oda tatmin edici değil. biz bu devletin vatandaşı değilmiyiz neden bizi bekletiyorlar.

  • Osman Donen

    7 aydır prizma pres matbaacılık hissesinde bedelli başvurusunu hala bakma zahmetine katlanmayan spk görevlileri mağdur edilmeye devam ediyoruz.k.y nın canı çıkıyor umursayan yok


HIZLI YORUM YAP