Dolar 29 TL Olacak Diye Tahmin Ediyorum Dedi ve Doların Zirve Yapacağı Tarihi Açıkladı
  • Finans 365
  • Döviz
  • Dolar 29 TL Olacak Diye Tahmin Ediyorum Dedi ve Doların Zirve Yapacağı Tarihi Açıkladı

Dolar 29 TL Olacak Diye Tahmin Ediyorum Dedi ve Doların Zirve Yapacağı Tarihi Açıkladı

Dolar kuru ile yapmış olduğu çarpıcı tahminler ile dikkatleri üzerine çeken Meriç Köyatası'ndan yeni dolar kuru tahmini. 29 TL öngörüyorum dedi ve ekledi.

ABONE OL
8 Şubat 2022 18:05
Dolar 29 TL Olacak Diye Tahmin Ediyorum Dedi ve Doların Zirve Yapacağı Tarihi Açıkladı
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Dolar kuru ile yapmış olduğu çarpıcı tahminler ile dikkatleri üzerine çeken Meriç Köyatası’ndan yeni dolar kuru tahmini. Dolar kurunu 29 TL öngörüyorum dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti.

Ekonomist ve Doğru Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Meriç Köyatası, önümüzdeki günlerde döviz kurunda yaşanabilecek öngörülerini anlattı. Köyatası, yaptığı açıklamada “Baskılanan döviz kuru fena patlayacak” dedi. İşte o sarsıcı açıklamanın detayları.

Köyatası, “Türkiye gibi belirsizlikleri bol ülkede dolar ve enflasyon tahmininde bulunmak güç olabilir. Çoğu finansal kuruluş, yıl sonu öngörülerini açıkladı. Onları çok iyimser buldum. ” dedi.

Köyatası, 2022 yılı için beklentilerini sıraladı.

“DOLARI 29 LİRA OLARAK TAHMİN EDİYORUM”

İşte Köyatası’nın açıklamaları şöyle:

“2022 yılı için tahminlerde bulunan çoğu finansal kuruluşun öngörülerini iyimser buldum.

Benim öngörülerime gelince önce enflasyon. Öyle bahar ve yaz aylarında düşecek gibi değil. Baskılanan döviz kuru fena patlayacak ve enflasyonu azdıracak. Dünyada hammadde fiyatları artıyor. Tarımda da işler iyi gitmiyor. Çiftçi pahalılık nedeniyle tarlaya gübre atamadı. Ciddi bir şekilde verim düşecek. TÜİK’ i ciddiye almıyorum. ENAGRUP enflasyonu olarak ben yıl sonunda yüzde 110 ile yüzde 120 arasında bir enflasyon bekliyorum.

dolar kuru

dolar kuru

“TÜRKİYE ÇOKTAN ENFLASYON DEVALÜASYON SARMALINA GİRDİ”

Dolara gelirsek; Türkiye çoktan enflasyon devalüasyon sarmalına girdi. Enflasyonun patladığı böyle hastalıklı bir yapıda istediğiniz kadar döviz kuruna arka kapıdan müdahale edin tutamazsınız. geçen yıl dolar ENAGRUP enflasyonu kadar yani yüzde 83 arttı ve 13 lira olmuştu. Bu yıl sonunda ben doları yine enflasyon artışına paralel onun biraz altında 29 lira olarak tahmin ediyorum.

Türk ekonomisi ithalatı ve borçlarını çevirecek kadar döviz üretemiyor ve bu da kuru yükseltiyor. Bide ayrıca ikinci bir talep var. Türk lirasının tasarruf fonksiyonu kalmadı. İçerde insanlar tasarruf amacıyla ayrıca döviz talebinde bulunuyorlar. Bu iki ayrı faktörde döviz kurunun alıp başını gitmesi sağlıyor.

TÜRK EKONOMİSİ FAKİRLEŞEN BÜYÜME SÜRECİNDE

Ekonomik büyüme ne olur? Türk ekonomisi çok ciddi bir şekilde fakirleşen büyüme sürecinde. Ekonomimiz büyüdükçe borcumuz artıyor. toplum fakirleşiyor o nedenle bu sağlıksız ve zehirli büyüme modelinde büyüme tahmini yapmanın hiç bir anlamı yok. Yüzde 2 seviyesinde beklenen büyüme de gerçekleşebilir ya da 0 eksi de olabilir. Ancak düşük işçilik maliyetleri nedeniyle ihracat yapan şirketler yoluna devam eder. İç piyasaya yönelik çalışan şirketlerde ciddi bir durgunluk ve stakvelesyon tehlikesi devam ediyor. İşsizlik azalmayacak maalesef daha da artacak.

İnşaat sektöründe her an her şey olabilir. Balon da patlayabilir satılık vatandaşlık elde edebilmek için eldeki konutlara talepte gelebilir.

“ERKEN SEÇİM OLURSA ENFLASYON KUR ARTIŞI ERTELENİR”

Bu öngörülerimi değiştirecek ihtimalleri de sıralayalım; Erken seçim olursa enflasyon kur artışı biraz ertelenir. Ama sonrasında çok daha fena patlar. Bir başka etken İngiliz ve Amerika güdümündeki katar, Birleşik Arap Emirlikler (BAE) ve Suudi gibi Arap ülkeleri fonları Türkiye’ye gelir ne var ne yok satın alır. Ya da her tarafından cari fazla fışkıran Çin Türkiye, Amerika ve İngiliz kontrolünde Arap ülkelerine satılamayacak kadar stratejik bir ülke deyip yüksek miktarda bir fonla Türkiye’ye gelir Türkiye’nin hazine fonlarını ve varlıklarını satın alır. Uzak ihtimal olmasına rağmen bu da düşünülmesi gereken ihtimaller arasında.

Türkiye’den bağımsız gelişebilecek savaş benzeri olayları da değerlendirme dışı bıraktım umarım yanılırım. Ama benim 2022 yılı beklentilerim bunlar. ”

Anlık döviz kurlarını canlı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP