KOSGEB faizsiz kredi başvurusu nasıl yapılır?

KOSGEB faizsiz kredi başvurusu nasıl yapılır?

ABONE OL
12 Mart 2023 18:18
KOSGEB faizsiz kredi başvurusu nasıl yapılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KOSGEB tarafından her yıl düzenlenen faizsiz kredi çeşitlerine başvuru yapmak için belirli şartlar yerine getirilmelidir. KOSGEB faizsiz kredi başvurusu yapmak için öncelikle KOSGEB’in internet adresine giriş yapılmalı ve “E-Hizmetler” bölümünden vergi / T.C. kimlik numarası ve işe başlama tarihi bilgileri girilmelidir. Daha sonra veri tabanına kayıt işlemi tamamlanmalıdır. İşletmenin KOBİ sınıfı kapsamında olup olmadığını belirlemek için KOBİ Beyannamesi doldurulmalıdır. Protokolde belirlenen bankalara başvurularak, belirlenen limitteki krediler için başvuru yapılmalıdır. Başvuru yapılan kredi banka tarafından incelenir ve onaylandıktan sonra kullanıma açılır.

KOSGEB faizsiz kredi başvuru şartları iki destek bileşeni ile belirlenmiştir. Birinci bileşen, imalat sektöründe faaliyet gösteren MKİ’ler için işletme sermayesi desteğini kapsar. İkinci bileşen, imalat sektörü ya da bilgisayar programlara, danışmanlık ve ilgili sektörler, “Bilimsel araştırma ve geliştirme (AR-GE) faaliyetleri” sektöründe faaliyet gösteren yenilikçi genç MKİ’ler için işletme sermayesi desteğini kapsar. Mikro ve küçük işletmeler, KOSGEB veri tabanında kayıtlı olmaları ve KOBİ Beyannamelerinin güncel ve onaylı olması şartı ile KOSGEB faizsiz kredi başvurusu gerçekleştirebilirler.

KOSGEB kredi desteklerinden yararlanamayacak kişiler ise yasal limitlerin üzerinde vadesi geçen ve tecil ettirilmeyen / taksitlendirilmeyen vergi ya da sosyal güvenlik borcu olan kişilerdir. Ayrıca dünya bankası tarafından kısıtlanan sektörlerdeki faaliyet gösteren işletmeler, KOSGEB faizsiz kredi başvurusu yapamaz ve destekten yararlanamazlar.

finans365.com özel içerik

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP