İslam Dininde Evde Köpek Beslemek Neden Haramdır? İşte Sebebi

İslam dininde evde köpek beslemek neden haramdır? Haram olmasının hikmeti nedir? Evin bahçesinde köpek beslemenin dinen bir yasağı var mıdır? Köpek besleme ile ilgili merak edilen tüm soruların cevaplarını merak edenler için derledik.

İslam Dininde Evde Köpek Beslemek Neden Haramdır? İşte Sebebi

İslam dininde evde köpek beslemek neden haramdır? Haram olmasının hikmeti nedir? Evin bahçesinde köpek beslemenin dinen bir yasağı var mıdır? Köpek besleme ile ilgili merak edilen tüm soruların cevaplarını merak edenler için derledik.

İslam Dininde Evde Köpek Beslemek Neden Haramdır? İşte Sebebi
14 Ocak 2020 - 08:45 - Güncelleme: 14 Ocak 2020 - 08:46

İslama dininde 4 hak mezhep vadır. 4 mezhebe göre de evde köpek beslemek haramdır. Mezheplerin köpek besleme ile ilgili yorumlamaları farklı farklıdır. Uygulama da farklılıklar vardır.

Tüm Detayları İle Evde Köpek Beslemenin Mezheplerde Uygulama Şekilleri

Hanefilere göre köpek elbiseye sürtünürse o elbiseyle namaz kılınır. Yalnız, köpeğin ağız suyu veya salyası ve tersi necistir.


“İçinde köpek bulunan eve rahmet meleklerinin girmeyeceği, ev sahibinden her gün bazı sevapların azalacağı, ancak av, sürü ve bekçilik gibi ihtiyaçlar için köpek beslemenin caiz olduğu” gibi hadis-i şerifler vardır. Ayrıca salya ve tüyleri her tarafa bulaşacağından ibadetlerimize ve sağlığımıza zarar verme ihtimali de vardır. Bu sebeple ihtiyaç yoksa evde köpek bulundurmak doğru değildir. İhtiyaç yokken evde köpek beslemek haram değildir fakat hafif mekruhtur. Hukuk dilinde buna “tenzihi mekruh” denilir.

Ancak bununla beraber köpek bulunan evde yaşanır, kılınan namazlar ve yapılan ibadetler de geçerlidir. Yeter ki kıldığımız yer veya seccade temiz olsun.

Resûl-i Ekrem (sav) şöyle buyuruyor: "Av, tarla, bahçe, sürü köpekleri müstesna olmak üzere köpek besleyen kimsenin sevabından her gün bir miktar eksilir."( Buhari, Zebaih, 6; Müslim, Müsakat, 46,50,56-58)

Köpek bulunan eve melek girmediğini bildiren hadisler de göz önünde bulundurulduğunda, koruma ve avlanma gibi bir ihtiyaç bulunmadan evlerde köpek beslemek İslamda menedilmiştir.Çünkü;

a) Köpek besleyecek kadar imkanı olanların bakım ve harcamalarına yoksul ve kimsesiz insanlar daha layıktır.

b) Tıbbın kesin açıklamalarına göre köpeklerden insanlara geçen birçok hastalık vardır.

c) Köpek yoldan gelip geçeni, misafiri korkutur, rahatsız eder. (Günlük Hayatımızda Helaller ve Haramlar, Hayreddin Karaman, İz Yayıncılık)

İçinde köpek bulunan eve meleklerin girmemelerinin sebebi onların pis kokmaları, pislik yemeleridir. Bundan dolayı gereksiz yere köpek edinen kimse evine melek girmekten mahrum bırakılmak suretiyle cezalandırılmıştır. (Nevevî, Şerhu'l-Müslim, Kahire 1347-49/1929-30, XIV, 84; Aynî, Umdetü'l-Kârî, Kahire 1348, XV, 139).

Hanefilerde esah olan, köpeğin bizatihi necis olmadığıdır, zira korunma ve avlanmada ondan yararlanılmaktadır. Domuz ise bizatihi necistir. Kurandaki "O pistir" ayetinden kasıt domuzdur.

Yalnız, köpeğin ağız suyu veya salyası ve tersi necistir. Vücudunun diğer yerleri buna kıyas edilmez. Ağzını kaba sokarsa kab yedi defa yıkanır. Resulullah (as) buyurdu ki: Köpek sizden birinin kabından içerse, onu yedi defa yıkasın. Ahmed ve Müslim'de: "Köpeğin ağzını soktuğu sizden birinin kabının temizliği, ilki toprakla olan yedi defa yıkamaktır. (Ahmed, Buhari, Müslim)

Malikilere göre: İster beslenmesine izin verilen bekçi ve çoban köpeği olsun, isterse başka köpek, mutlak olarak temizdir. Sadece ağzını soktuğunda meşhur olan görüşe göre taabbüden yedi defa yıkanır. Ayağını veya hareket ettirmeden dilini soksa veya salyası düşse yıkamak gerekmez.

Şafii ve Hanbelilere göre: Köpek domuz ve onlardan türeyenler, bunların artığı, teri necistir. Bunlarla kirlenen eşya biri toprakla olmak üzere yedi defa yıkanır. Önceki hadise binaen ağzının necaseti sabit olursa, geri kalan kısım da öncelikle öyledir. Zira ağzı fazla soluduğu için en temiz yeridir. (Bk. İslam Fıkhı Ansiklopedisi Prof. Dr. Vehbe Zuhayl

Amerikalı bir adam köpeğinin kendisini yalaması sonucu ölümcül bir bakteri kapmış ve ayakları dahil bazı uzuvları kesilmişti.

Halen daha hindistanda köpek evlilikleri meşru ve yasaldır. Hindistan inanışlarında ülkenin yüzde 2 lik kısmı köpeklere tapar.

Köylerde evin ve hayvanların güvenliğini sağlamak amaçlı bahçede beslenen köpek için dinen herhangi bir yasak yoktur.

YORUMLAR

 • 15 Yorum
 • Ahmet baskan
  1 yıl önce
  Evet evde beslemek dinen doğru değil ki beslenmeside hoş değil hayvanın özgürlüğünü kısıtlamak dan başka birşey değil peki ama bazen köpek kadar vefalı olmayan vefasiz nankör ne zaman ısıracagı belli olmayan hayatimizin her alaninda karsimiza cikan 2 ayaklı köpekleri beslemek caiz mi
 • Banu
  1 yıl önce
  Haram hükmünü neye dayanarak veriyorsunuz? Kuran-ı Kerim'de herhangi bir ayetle belirtilmiş mi? Rahat bırakın hayvanları.
 • Cahilile Mücadele
  1 yıl önce
  Bu nasıl gereksiz ve cahilce yazılmış bir yazıdır. Nasıl bir canlı düşmanlığıdır. Allah hepimizi bunu yazanfan ve bulaşıcı hastalığından korusun. Bir tane Ayet göstermeden nasıl kesin kararlı yazarsın, baslik ile içerik bile birbirinden tutarsız ve kötü niyetli. Kur'an-ı Kerim 'de yer alan Kıtmir nedir ? Ey cahil , Kur'an ne diye başlar OKU ama sen ne yapmışsın kulaktan duyduklarını yazmışsın. Cennetine kabul ettiğini evine kabul etmemek nedir? Şunu bil ki Köpekler Cennette olacak ama onlara karşı bu haksızlığı yapanların nerede olacağını kim bile bilir.
 • Timur
  1 yıl önce
  Nasıl iğrenç bir sitesiniz başlıkta kullanılan fotoğraf nedir? Ofotoğraftakinden bin beterini yapan insanlar var o zaman insanda beslemeyin yardım etmeyelim. Amacınız dini bilgi vermek değil amacınız hayvan nefreti aşılamak. Şu haberin yayınlanmasında emeği geçen her kim varsa umarım depremde enkaz altında kalır ve kokusunu köpeklef aöamaz
 • Bedia seyrek
  1 yıl önce
  Nasil varlıklarsiniz nedir bu canların sizin gibi oksijen israflarindan çektiği .ISlamda harammiş günahmış miş mış mış....Rahmet eden peygamber evinde besleyen o siz kimsiniz beee reziler sizin yüzünüzden insanlar İslamiyetten nefret eder oldu ataizim hortladı .Ne de güzel kafanıza göre hadis uydurur oldunuz .Rabbim sizin gibileri yoketsin kahretsin ..
 • Saniye Altun
  1 yıl önce
  Kendi kendinize Haram mı oluşturuyorsunuz.Haramı Allah mı belirler yoksa peygamber mi.Peygamber yalnizca Allah ın ayetlerini açıklamakla görevli idi.Allah ın sözlerinin dışında bir seye kendince haram diyemez.
 • Sümbülzade Vehbi
  1 yıl önce
  Bir tane ayete dayanan delil yok elinizde. Allah olmadan din uyduruyorsunuz. Uydurma dininizin ta....
 • cade
  1 yıl önce
  Asla inan mıyorum .Allah ilk once bizi yaratti sonra hayvalari insanlar bana hayvanlar da size dye ayeti var .iyiki de yaratmis
 • Selda Pehlivanlı
  1 yıl önce
  İki uyduruk adamın yazdıklarıyla mı her gün sevaplarım eksilip evime melek girmezmis. Hadi oradan... Köpek yerine insana yardım edecekmişim hadi oradan. Allah' ın yarattığı sessiz kullar varken birbirini yiyen her türlü ahlaksızlığa imza atan çoluk çocuk kadın demeden vahşete imza atan insanlara yardım edecek sevap kazanacakmışım
 • Nursel Erkul
  1 yıl önce
  Bir tane ayet yazarmısınız haram olduğuna dair
 • Ziyaretçi
  1 yıl önce
  E melek gitmiyorsa, Azrailin de girmemesi gerekir...!
 • Ahmet
  1 yıl önce
  Sitenize görende kabahat
 • Birisi
  1 yıl önce
  Evde köpek var diye gelmeyecek olan meleği s....
 • Metin aytaç
  1 yıl önce
  Allah'ın yarattığı canlı niye haram olsun din tüccarı rezil ahmaklar insanları dinden soğutmaktan başka ne halta yararsınızki yok Amerika'da köpek adamı ıssırmış yok Hindistan'da köpeğe yaparlarmış bıkmadınız insanların inançlarına zarar vermekten Allah nasıl biliyorsa öyle yapsın sizin gibi din ticareti yapıp dine zarar veren haşereleri
 • Taner ataklı
  1 yıl önce
  Bu kadar araştırma yaptınız madem kul hakkı yemek hakkında da artırma yapsaydınız da hala milletin yetimin hakkını yiyen sözde insan müsfetteleri ortaya çıksaydı olmazmıydı