Kiracılara 551 TL ile 1550 TL Arası Maddi Kira Yardımı

Tüm dünyayı olumsuz etkilediği gibi ülkemizi de ekonomik anlamda oldukça etkileyen korona virüsünün ekonomik yaşamda meydana getirdiği tahribatı azaltmak adına devlet, vatandaşlar için maddi yardımlarda bulunmaya devam ediyor. En düşük kira yardımı 550 TL. İşte ayrıntılar.

Kiracılara 551 TL ile 1550 TL Arası Maddi Kira Yardımı

Tüm dünyayı olumsuz etkilediği gibi ülkemizi de ekonomik anlamda oldukça etkileyen korona virüsünün ekonomik yaşamda meydana getirdiği tahribatı azaltmak adına devlet, vatandaşlar için maddi yardımlarda bulunmaya devam ediyor. En düşük kira yardımı 550 TL. İşte ayrıntılar.

Kiracılara 551 TL ile 1550 TL Arası Maddi Kira Yardımı
20 Nisan 2020 - 23:58 - Güncelleme: 20 Nisan 2020 - 23:58

Korona virüsü (covid19) belası insan sağlığını etkilediği gibi ekonomileri de ağır vurdu. Her ülke virüs nedeniyle ekonomik açıdan zora düşen vatandaşları için bazı destek ve önlem paketleri açıkladılar açıklıyorlar. Ülkemizde de korona virüsünün ekonomik yaşamda meydana getirdiği tahribatı azaltmak adına bir dizi ekonomik yardım düzenlemeleri yapıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı il müdürlükleri ve Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları devlet yardımlarının dağıtılmasında bu süreçte etkin bir rolü bulunuyor.

Kira yardımından tutun gıda yardımına kadar birçok kalemde devlet maddi yardım imkanı sağlıyor. Devletin sağlamış olduğu yardımları kalem kalem aşağıda sıralı halde bulabilirsiniz.


Geliri Olmayanlara Yapılan Devlet Yardımları Nelerdir?
Devlet geliri olmayan vatandaşlara birçok kalemde yardım seçeneği sunmaktadır. Bu yardımlardan bazıları, nerelere başvuru yapılacağı ve yararlanma şartları şu şekildedir:

Öğrenci yardım parası; Sed başvurusu olarak bilinmektedir. Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen bu bursu almak için ailenin fakir ve ihtiyaç sahibi olması şartı aranmaktadır. Her aileden bir öğrenci bu bursu alabilir. Bu destek sürekli devam eden bir destek değildir. Kişinin ailesinin durumunun 6 aylık zaman diliminde denetlenmesi sonucunda bursun devam edip etmeyeceğine bakanlık görevlileri karar vermektedir. Şu an da en düşük öğrenci yardımı 450 TL’dir.

Yakacak ve Gıda Yardımı; Kaymakamlıklara bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilen bu yardımlar, ihtiyaç sahibi ailelere senelik 500 kilogram kömür yardımı ve temel ihtiyaç malzemelerini içeren gıda paketlerinin dağıtılmasıdır. Bu yardımdan yararlanmak için kaymakamlıklara ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurulması gerekmektedir. Geliri olmayan fakir aileler bu yardımlardan ilgili kurumların incelemeleri sonrasında yararlanmaktadır. Bu yardımı alabilmek için gelir sahibi olunmaması, herhangi taşınır taşınmaz bir mala sahip olunmaması gerekmektedir.

Fakirlik Maaşı; kişilerinin herhangi bir gelirlerinin olmaması sebebiyle bağlanan maaştır. Kaymakamlıklara ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na müracaat ederek fakirlik dosyası açtırılır. Bu maaşı alabilmek için herhangi bir sosyal güvencenin olmaması, herhangi bir maaşının bulunmaması gerekmekle birlikte taşınmaz gelirinin muhtaçlık maaşından az olması gerekmektedir. Şu an ki fakirlik maaşı 500 TL civarındadır ve bu maaş PTT ve Ziraat Bankası şubelerinden çekilebilmektedir.

Yardım Kalemleri
 • Barınma için duruma göre aylık 317 TL, 
 • Çocuk için sağlık yardımı her çocuk için ayrı ayrı 30 TL, 
 • Yakacak için 500 kilo kömür, bazı bölgelerde 500 kilo daha fazla verilebiliyor veya duruma göre daha fazla verilmesi uygun görülebilmektedir, eğer soba kullanıyorsanız ve gelir düzeyiniz düşük ise en yakın kaymakamlığa lütfen başvuruda bulunun ve hakkınızdan yararlanın,
 • Eşi vefat etmiş kadınlar için aylık eğer dul maaşı alıyorsa bu para verilmez 250 TL,
 • Engelli raporu olan vatandaşlara 2022 aylık yardımı ve engelli raporunda ağır engelli görünüyor ise aylık 1.305 TL bakım maaşı, 
 • Evde 65 yaş üstü olanlara aylık 601 TL,
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yaşlı ve engelilere özel olarak bazı beldelerde temizlik ve haftalık yemek yardımı,
 • Üniversite öğrencileri için burs
 • Yeni evleneceklere çeyiz parası olarak 15 bin TL ödeme (belirli durumlarda)

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?
Dar gelirliye kira yardımı adı altında maddi durumu belli bir gelirin altında olan ya da hiç geliri olmayan kimselere devlet tarafından yardımda bulunulmaktadır. Bu yardımdan yararlanabilmek için iki yol izlenebilir. Birincisi kaymakamlıklar aracılığı ile müracaattır. Diğeri ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı il müdürlüklerine yapılan müracaatlardır. Bu başvurularda şu belgeler istenir:
 • Kimlik belgesi ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Geliri olmadığına dair gelir testi
 • Kira yardımı istendiğine dair başvuru dilekçesi
Kira yardımından yararlanabilmek için başvuru sahibinin şu şartları bir arada bulundurması gerekmektedir:
 • Herhangi bir işte çalışmıyor olmak gerekmektedir.
 • Emekli maaşı ve anne babadan kalan maaş da dahil olmak üzere herhangi bir maaş sahibi olmamak gerekir.
 • Gayrimenkul ya da menkul cinsinden herhangi bir mal sahibi olmamak gerekir.
 • Başvuran kimsenin yoksul olması gerekir.
Kaymakamlık ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerine yapılacak kira yardımı müracaatlarının cevabı en geç 15 gün içinde başvuru sahibine iletilmektedir. Değerlendirilen her vatandaş için ilgili kurumlar inceleme başlatmakta ve bu inceleme sonucunda olumlu ve olumsuz olarak başvuru sahibine cevap verilmektedir. Eğer başvuru olumlu ise kira yardımı bağlanmakta ve aylık olarak bu yardım PTT aracılığı ile yardıma muhtaç kimseye verilmektedir. Kira yardımları bulunulan ile göre değişmekle birlikte en düşük kira yardımı 550 TL’dir.

Devletin vermiş olduğu diğer maddi yardım ve desteklerle ilgili sitemizde detaylı bilgiler bulunmaktadır.
 
Finans365.com Özel İçerik

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • B ekici
  1 yıl önce
  Arkadaş 4 aydır işsizim devletin bizden haberi yok ne tazminat hakkımız var ne işsizlik parası biz taşeron iccisiyiz.yani yövmiyeci e devlete giriyoruz döneceğiz diyorlar dönmüyorlar kaymakamlığı arıyoruz orada dönmedi 144 arıyoruz düşmüyor nasıl alırız. Bilmiyorum bekliyoruz ancak haberlerini okuyoruz
 • ıdris arapoğlu
  1 yıl önce
  slm ben işime ara verildi ve benim bir engeli çocuğum var 3 tane çocuğum var ucu de bez bağlıyorum çok sor durum dayım yardim larını bekliyom
 • ruhiyye asgerova
  1 yıl önce
  ben ankara sincanda ikamet ediyorum 2 ufak cocugumla esimden ayrildim devletin verdi para 690 tele benim kira odememde 600 ben onunla evmi gecindiriyim kirami odeyim gazmi aliyim elktrik sumu odeyim.ne yapim ben kimsede analmaz halimizden lutfen beni anlayan 0553685298. nodan bana ulasib yardim etmesini istoyorum