Kocası Ölen Kadına Maaş! Dul ve Yetim Aylığı Nasıl Alınır

Eşi vefat eden kadına ve yetim kalan çocuklara hayat mücadelelerinde destek amacıyla T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından maaş bağlanmaktadır. 2020 yılı itibariyle dul ve yetim aylığı ne kadar olacak? Maaşlara ne kadar zam yapılacak? Dul ve yetim aylığı ile ilgili merak edilenleri sizler için derledik.

Kocası Ölen Kadına Maaş! Dul ve Yetim Aylığı Nasıl Alınır

Eşi vefat eden kadına ve yetim kalan çocuklara hayat mücadelelerinde destek amacıyla T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından maaş bağlanmaktadır. 2020 yılı itibariyle dul ve yetim aylığı ne kadar olacak? Maaşlara ne kadar zam yapılacak? Dul ve yetim aylığı ile ilgili merak edilenleri sizler için derledik.

Kocası Ölen Kadına Maaş! Dul ve Yetim Aylığı Nasıl Alınır
27 Kasım 2019 - 23:17 - Güncelleme: 27 Kasım 2019 - 23:18

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından eşi vefat eden kadınlar ve yetim kalan çocuklar için bağlanan aylıklara dul ve yetim aylığı ya da ölüm aylığı denmektedir. Ekonomik olarak hayatlarını devam ettirmeleri için verilen bu aylıklar belli şartları karşılayan herkese verilebiliyor. Peki, 2020'de dul ve yetim ağlığı ne kadar olacak? Yapılan düzenlemeler sonrası bu aylıklarla geçinenlerin eline ne kadar para geçecek? İşte son zamanlarda oldukça fazla merak edilen bu soruların cevapları için hazırladığımız haberimizin detayları.

DUL VE YETİM AYLIĞI NEDİR?

Sigortalı vatandaşın vefat etmesi durumunda geride kalan hak sahiplerine yani eş ve çocuklara verilen aylıklara dul ve yetim aylığı denmektedir. Vefat eden kişi kadın ya da erkek fark etmez, çocukları ve eşi bu haktan yararlanabilir. Çocuklarda da kız ya da erkek ayrımı yapılmaz. Her ikisi de yetim aylığı alabilir.
Ancak kız ve erkek çocukların yetim aylığını ne kadar alacakları konusunda farklılıkları vardır. Kız çocukları bekâr ve çalışmıyor oldukları durumlarda yaş sınırı olmaksızın yetim aylığını alabilmektedir. Erkek çocukları ise öğrenim görmedikleri durumlarda 18, orta öğrenim gördükleri durumlarda 20, yüksek öğrenim gördükleri durumlarda ise 25 yaşına kadar yetim aylığı alabilirler. 25 yaşını doldurduktan sonra erkek çocukların aylıkları kesilir.DUL VE YETİM AYLIĞI NE KADAR OLDU?

Dul ve yetim maaşı hesaplanırken hak sahipleri belirli oranlarda maaş alabilmektedir. Bu oranlar;

– Vefat eden sigortalı kişinin eşi maaşının %50'sini,
– Vefat eden sigortalının çocuğu yoksa eşi maaşının %75'ini
– Vefat eden sigortalının bir çocuğu varsa, çocuğu yüzde %25'ni
– Vefat eden sigortalının birden fazla çocuğu varsa, çocukları maaşının %25'ni
– Anne ve babanın vefat etmiş olması durumunda çocuğa %50 oranında maaş bağlanmaktadır.
T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen dul ve yetim maaşı 2019 yılı itibariyle, en düşük dul aylığı 551 TL, yetim aylığı ise 275 TL idi.

2020 YILINDA DUL VE YETİM AYLIĞI NE KADAR OLACAK?

2020 emekli maaş zammı ile birlikte dul ve yetim maaşıda netlik kazanacak. En düşük dul aylığı 650 TL, yetim aylığı ise 350 TL olması bekleniyor...

DUL MAAŞI SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Maaşınızın ne kadar olduğunu, bağlanıp bağlanmadığını ve hangi tarihte alacağınızı e devlet sisteminden kolayca sorgulayabilir ya da dilerseniz bağlı olduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına sorabilirsiniz. E devlet sisteminde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı-Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama menüsünden maaş sorgulaması yapabilirsiniz.

Enflasyonun aşırı yükseldiği ülkemizde dul ve yetim aylığı sizce ne kadar olmalı? Yorum bölümünden görüşlerinizi belirterek kamuoyu oluşmasına katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

 • 10 Yorum
 • Selda
  2 ay önce
  Kendim emekli isem vefat eden annemden yettim aylığı alabilirmiyim kurum aynı
 • Kamer
  2 ay önce
  Dul olan kişiye bugünden 4000tl.Yetim 3000tl.olmalidir. Bu kişinin evi kendine aitse. Kira ödemiyorsa gecinebilir.
 • Zeliha Aydoğmuş
  2 ay önce
  Bayram da verilen ikramiye bize de tam verilse çok mutlu olurum
 • Bedriye tekin
  2 ay önce
  Çok olmuş ya harca harca bitmez.nedir yanii 1beşyüz tl ile ev mi geçinir güleyim de boşa gitmesin..
 • Rahıme yalcın
  2 ay önce
  Sayın yetkılıler benım iki tane ünüversıte öyrencım var aldıgıım. Para bir bucuk tele ben bu parayla cocukmu okutayın faturayamı. Vereyım mutfağamı harcayayım
 • Seyhan civelek
  2 ay önce
  Çoçuklarla birlikte üç bin olmalı çünkü kira okul gideri evin ihtiyaçları yeterli gelmiyor bende dul ve yetim maaşı alıyorum yetmiyor
 • Nuray nasuhbeyoglu
  2 ay önce
  Dul maası alıyorum ama bu maaasla gecınmek cok zor bir cocuk okutuyorsanız her gecen gun hersey zam dul maası 2000 yetim maası 1000 TL olmalı
 • Serap
  2 ay önce
  Asgari ucretten az olmamali bin lr alti maasla cocukmu okutacak evmi gecindirecek
 • Yasemin
  2 ay önce
  Devlet eşi ölen kadına neden eşinin maaşının ℅50 baglıyor eş çocuklar için ve günümüz hayat şartlarında bu yüzde elli maaşla çocukmuş okursun kiramı versin mutfak masrafınımı yapsın nasılki devlete otuz kırk sene hizmet veren eşse onun geride bıraktıgı eşi çocukları Nada tam emekli aylığı vermesi gerekir geride kalan eş madur edilmemelidir yetmiyor getiremiyorum hayat şartlarında enflasyon çok yüksek .. . .. . .
 • Bz toklu
  2 ay önce
  En dusuk dul ayligi 551 demissiniz ben bir bucuk srnedir hala 500 aliyorum. Çocuklarıma da 250 tl aliyor kisi basi. 275 degil . 2 cocuk toplamda 500 de onlar aliyor hala bin tl aliyoruz yani ben kac sefer aradigim halde duzeltme yapilmadi sizin maasiniz bu kadar denip geciliyor. Yalan haber yapmayin.