Vakıfbank Konut Hesabı

Sektörün öncü bankalarından olan Vakıfbank da işbu kararnamenin yayımlanmasını takiben “Devlet Katkılı Konut Hesabı” uygulamasını başlatmıştır. Siz de, Vakıfbank aracılığıyla bu hesabı açtırarak, 16.443,56 TL’ye kadar devlet katkısı alır ve birikiminizi artırabilirsiniz.

Vakıfbank Konut Hesabı

Sektörün öncü bankalarından olan Vakıfbank da işbu kararnamenin yayımlanmasını takiben “Devlet Katkılı Konut Hesabı” uygulamasını başlatmıştır. Siz de, Vakıfbank aracılığıyla bu hesabı açtırarak, 16.443,56 TL’ye kadar devlet katkısı alır ve birikiminizi artırabilirsiniz.

25 Aralık 2017 Pazartesi 11:43
Vakıfbank Konut Hesabı

Türkiye’de yatırım alışkanlığı ne yazık ki istenilen düzeyde değildir. Düzenli birikim ve yatırım yapma alışkanlığının kazandırılması amacıyla devlet tarafından bir takım teşvikler verilmekte ve fertler birikim yapmaya özendirilmektedir. Devletin öngördüğü teşviklerden biri de konut edindirmeyi amaçlayan ve bu niyetle yapılacak birikimlere devletin de belli bir oranda katkısını içeren teşviktir. Konuyla ilgili kararname 7 Nisan 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmış ve yürürlüğe girmiştir. 


Kimler Vakıfbank Konut Hesabı Açtırabilir?

Vakıfbank Konut Hesabı açtırmanız için bir takım şartları taşımanız gerekmektedir.  Bu şartlar:

  • Türkiye Cumhuriyeti’nin bir vatandaşı olmanız,

  • 7 Nisan 2015 tarihi itibariyle adınıza kayıtlı bir konut sahibi olmamanızdır.

Vakıfbank Konut Hesabının Hangi Özellikleri Taşımaktadır?

  • 18 yaşından küçükseniz Konut Hesabı’nızı sizin adınıza veliniz veya vasiniz açtırabilir.

  • Açtırmak istediğiniz Konut Hesabı’nı başka biriyle ortak hesap olarak açtıramazsınız.

  • Konut almak için birikim yapmak amacıyla yanlızca tek bir Konut Hesabı açtılabilirsiniz.

  • Diğer bankalardan açtırdığınız hesapları tek bir Konut Hesabı çatısında birleştiremez, Konut Hesabı’nı bir bankadan diğerine taşıyamazsınız.

Vakıfbank Konut Hesabının Ödemeleri ve Vadeleri Nasıldır?

Devletin sizin için öngördüğü devlet katkısından yararlanabilmeniz için açtırmış olduğunuz Vakıfbank Konut Hesabı’na minimum 3 yıl boyunca düzenli şekilde para yatırmanız lazımdır. Sadece Türk Lirası cinsiden açılan bu hesapta minimum 3 yıl birikim yapmanız halinde, hesabınızda biriktirdiğiniz miktarın % 20’sine kadar devlet katkısından yararlanma imkanına sahip olursunuz.

Konut hesabı açtırdığınız zaman, Konut Hesabına Dair Yönetmelik’de ifade edilen üst sınırı aşan bir meblağı bir kereliğine hesabınıza yatırılabilmekle birlikte, yatırabileceğiniz bu tutar 32.887.11 TL’yi geçemez.  

Devlet Katkılı Konut Hesabınızı açtırmanızdan itibaren aylık yada 3 aylık dönemlerde düzenli bir şekilde ve aksatma yapmadan hesabınıza para yatırmanız lazımdır. Aylık yapacağınız ödemeleriniz 2017 yılı için en az 274,06 TL, en fazla ise 2.740, 59 TL’dir. Eğer birikimlerinizi 3’er aylık dönemler halinde yapacacaksanız bu tutarlar sırasıyla 822,18 TL ve 8.221,78 TL olmaktadır. Aylık ya da 3’er aylık dönemlerde yapacağınız ödemelerde asgari ve azami sınırlar dahilinde kalmanız ve ödemelerinizi düzenli şekilde yapmanız şartıyla farklı tutarlarda birikiminize para yatırabilirsiniz.

Yukarıda verilmiş olan bu asgari ve azami ödeme limitleri Devlet Katkılı Konut Hesabına ilişkin Yönetmelikte geçen kıstaslara göre her yıl yeniden hesaplanmaktadır. Ödemelerinizi yapmak istediğiniz dönemlere (aylık veya 3 aylık) ilişkin taleplerinizi 12 ayda bir kez değiştirme hakkınız bulunmaktadır.

Vakıfbank’tan Açtıracağınız Konut Hesabının Size Sağlayacağı Kolaylıklar

Vakıfbank’da açtırdığınız Devlet Katkılı Konut Hesabınız için hesap işletim ücreti ödemezsiniz. Arzu ederseniz düzenli ödeme talimatı vererek bu hesaba yatırmanız gereken tutarları aksatmadan otomatik yatırabilirsiniz.

Son Güncelleme: 25.12.2017 11:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol