Kredi Kartlarında Biriken Puanlar Yıl Sonunda Sıfırlanacak Mı?

Yılsonunun yaklaşması ile kredi kartı kullananlar, biriken para puanların silinip silinmeyeceğini merak ediyor. Bankacılar bu konu ile ilgili açıklamada bulundu. Peki biriken para puanlar sıfırlanacak mı? Haberimizde…

Kredi Kartlarında Biriken Puanlar Yıl Sonunda Sıfırlanacak Mı?

Yılsonunun yaklaşması ile kredi kartı kullananlar, biriken para puanların silinip silinmeyeceğini merak ediyor. Bankacılar bu konu ile ilgili açıklamada bulundu. Peki biriken para puanlar sıfırlanacak mı? Haberimizde…

Kredi Kartlarında Biriken Puanlar Yıl Sonunda Sıfırlanacak Mı?
26 Aralık 2017 - 14:59

Kredi kartı kullanıcıların en çok merak ettiği konular arasında, yıl sonunda kullanılmayan puanların silinip silinmeyeceği yer alıyor. Bankaların yapmış olduğu çeşitli kampanyalar kapsamında kredi kartı ile yapılan alışverişlerde puan biriktiriliyor. Biriken bu puanlar yıl sonuna kadar kullanılmaz ise sıfırlanıyor. 

Puanlar Sıfırlanıyor Mu?

Kredi kartı kullanıcıları, yıl sonunun yaklaşması ile kredi kartlarında biriken puanların silinip silinmeyeceğini merak ediyor. Bankalar her yıl kredi kartlarında biriken puanları yeni yılda sıfırlıyor. Yani kartınızda biriken puanlarınızı 31 Aralık 2017 tarihine kadar kullanmazsanız, 2018 yılında da kullanamıyorsunuz. 

Bankalar, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren, 2017 yılında birikmiş olan kredi kartı puanlarını otomatik olarak sıfırlıyor.

Fakat, yılsonunun yaklaşması ile vatandaşlar kredi kartlarına ait puanların silinip silinmeyeceğini merak ediyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da kredi kartlarında biriken puanlar silinecek mi? 


Gerçeği Yansıtmıyor

Bankalar, vatandaşların puanların sıfırlanacağına ilişkin sorularına yanıtı verdi. Bankacılar, kredi kartlarında biriken milyonlarca TL'lik puanların yıl sonunda silineceğine ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Bankacılar, kredi kartlarında biriken puanların, özel kampanyalar dışında istediği zaman kullanılabileceğini aktardı. 

Habertürk Gazetesi'nin haberine göre, kredi kartı kullanıcılarına çeşitli kanallardan yıl sonuna kadar para puanlarını kontrol ederek harcamaları konusunda uyarılar yapılınca birçok kart kullanıcısı da kartlarında biriken puanları harcama eğiliminde bulunuyor.

Puanların Süresi Yok

Bankalararası Kart Merkezi yetkilileri konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamasında, böyle bir uygulamanın olmadığını vurgulayarak, vatandaşların kartlarında biriken para puanları dilediği zaman harcayabileceğini kaydetti. Kredi kartlarıyla yapılan alışverişler sonucunda kazanılan puanların herhangi bir süresinin olmadığı belirtildi. 

Bankacılar, yalnızca bazı kurumlarla yapılan özel kampanyalarda kazanılan puanların belirli bir süre içerisinde kullanılması gerektiğini belirtti. Bankacılar ayrıca, böyle bir duruma hem kredi kartı ekstreleriyle hem de gönderilen SMS’lerle müşterilerin uyarıldığını vurguladı. Alışverişlerde kazanılan puanların o yıl içinde kullanılması gerektiğine ilişkin bir uygulamanın olmadığını aktardı.

Sadakat Kart Puanları Sıfırlanabilir

Son yıllarda birçok firmanın müşterilerine verdiği sadakat programlarında, firmadan firmaya değişen uygulamalar bulunuyor. Sadakat kartlarında da kredi kartı gibi alışverişlerden sonra puan birikiyor. Söz konusu sadakat kartlar da bazı firmalar yıl sonunda, o yıl içinde kazanılmış puanları bir sonraki yıla devretmiyor. Yıl sonunun yaklaşmasıyla uzmanlar, sadakat kart sahiplerinin kartlarını kontrol etmeleri gerektiği konusunda uyardı.

Finans365.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum