Kredi Notu Düşmesi / Kredi Sicilinin Bozulması Ne Demek?

Bankalardan kredi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka iyi bir kredi notu ortalamasına sahip olması gerekir

Kredi Notu Düşmesi / Kredi Sicilinin Bozulması Ne Demek?

Bankalardan kredi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka iyi bir kredi notu ortalamasına sahip olması gerekir

Kredi Notu Düşmesi / Kredi Sicilinin Bozulması Ne Demek?
Editor: Serhat KARAMAN
08 Kasım 2017 - 20:00

Bankalardan kredi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka iyi bir kredi notu ortalamasına sahip olması gerekir. Çünkü bankalar kredi başvuru formu dolduran kişileri değerlendirirken ilk olarak kredi notu sorgulama işlemini gerçekleştirmekte olup sonucu büyük oranda belirleyen etken bu not ortalamasıdır. Peki, kredi notu düşmesi ya da kredi sicilinin bozulması ne demek?

Kredi Notu Düşmesi Ne Demek?

Kredi notunun bir önceki kredi notu sorgulaması sonucunda öğrenilen skordan daha düşük hale gelmesine kredi notu düşmesi denilmektedir.

Sıfır kredi notu seviyesinden başlayan kredi puanı tablosu en yüksek kredi notu olan 1900 puan seviyesine kadar sıralanmaktadır. Kredi notu 1300 puan ve altında olan kişilerin düşük kredi notu ortalaması olduğu kabul edilirken kredi notu 1100 puan ve altında olan kişilerin bankadan kredi onayı almaları son derece zordur.

Kredi Sicilinin Bozulması Ne Demek?

Eskiden Merkez Bankası tarafından tutulan kredi sicili günümüzde artık bankalar tarafından kurulan Findeks kredi notu sistemi üzerinden tutulmaktadır. Kredi sicili kişinin bankalar üzerinden kullanmış olduğu tüm kredili ürünlerin ve bu ürünlerin ödeme düzenlerinin kayıtlarını ifade etmektedir.

Çekilen krediler, kullanılan kredi kartları ve kredili mevduat hesapları gibi kredili ürünlerin ödemelerinde sorunlar yaşanması kredi sicilinin bozulması anlamına gelirken bu gecikme nedeni ile hakkında yasal takip başlatılan kişiler kara listeye girmek ya da bankadan kırmızı kalem yemek olarak tabir edilen kredi sicilinin kalıcı olarak zarar görmesi anlamına gelmektedir.

Bozuk Kredi Siciline / Düşük Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar Var Mı?

Her bankanın kredi başvurusunda temel aldığı kriterler farklı olmakla beraber ülkemizde zor kredi veren bankalar bulunduğu gibi aynı zamanda kolay kredi veren bankalar da bulunmaktadır.

Ancak en kolay kredi veren bankalar dahi hiçbir banka kara listedekilere kredi veren bankalar kesinlikle bulunmamaktadır. Düşük kredi notuna kredi verilmesi hususunda ise kişinin sahip olduğu kredi notu ortalaması, kullanmak istediği kredi tutarı ve aylık belgelenebilir gelir tutarı başvurunun onay alabilmesi açısından önemlidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum