Meclis Kararı İle Ekrem İmamoğlu'nun Yetkisini Elinden Aldılar

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olur olmaz sivri çıkışları, yaptığı uzun tatilleri ve Fransa'da Türkiye aleyhine konuşması ile gündem olan Ekrem İmamoğlu'nun yetkisi meclis kararı ile Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne devredildi.

Meclis Kararı İle Ekrem İmamoğlu'nun Yetkisini Elinden Aldılar

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olur olmaz sivri çıkışları, yaptığı uzun tatilleri ve Fransa'da Türkiye aleyhine konuşması ile gündem olan Ekrem İmamoğlu'nun yetkisi meclis kararı ile Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne devredildi.

Meclis Kararı İle Ekrem İmamoğlu'nun Yetkisini Elinden Aldılar
18 Kasım 2019 - 14:40 - Güncelleme: 18 Kasım 2019 - 14:41

Suya yapılan son zam ile partilileri tarafından bile eleştiri yağmuruna tutulan Ekrem İmamoğlu ile ilgili gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. "Temel Atmama" töreni ile bir anda tüm dikkatleri üzerine çeken Ekrem İmamoğlu bu yetkinin kendisine verilmesini istiyor.

Meclis Kararı İle Alınan Yetkinin Detayları

İBB Meclisi’nin 14 Kasım tarihli oturumunda İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün Erasmus programına ilişkin talebi gündeme geldi.


Müdürlüğün ilgili komisyonlara sevk edilen talep yazısında, Eurodesk Türkiye Temas Noktaları’nın; Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) tarafından gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa fırsatları ve Avrupa faaliyetlerine katılımı hakkında bilgi vermekle yetkilendirilmiş kuruluşlar olduğu anlatıldı.

İBB 2013’TE AKREDİTE OLDU

İBB’nin 31 Ekim 2013 tarihi itibariyle Ulusal Ajans tarafından akredite edildiği kaydedildi.

2014-2019 arasında uygulanmakta olan Erasmus Hibe programı ile kişilere yaş ve eğitim geçmişlerine bakılmaksızın yeni beceriler kazandırılması, onların kişisel gelişimlerinin güçlendirilmesi ve istihdam olanaklarının artırılmasının amaçlandığı belirtildi.

Eğitim, öğretim, gençlik ve spor alanlarını kapsayan İBB Erasmus hibe programlarından faydalanabilmek için Gençlik ve Spor Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Eurodesk Temas Noktası’nda hizmet verildiği ifade edildi.

MEVLÜT BULUT EMEKLİ OLDU

İBB adına Erasmus Programı’nın yasal temsilcisi olan Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Bulut’un 28 Haziran 2019 tarihinde emekliye ayrıldığı için görevinin sona erdiği bildirildi.

Bu nedenle AB kurumları, Dışişleri Bakanlığı ve ilgili birimleri tarafından yürütülen programlar için İBB adına Eurodesk Temas Noktası koordinasyonunda hazırlanacak projelerin hibe almaya hak kazanması durumunda sözleşmelerin imzalanması, zeyilnamelerin düzenlenmesi ve projelerin uygulanması aşamalarında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na temsil ve ilzam yetkisi verilmesi talep edildi.

YETKİNİN SINIRLANMASI İSTENDİ

Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün talebi Hukuk ile AB ve Dış İlişkiler Komisyonu tarafından değerlendirildi.
Ak Parti’lilerin çoğunlukta olduğu komisyonlar tarafından hazırlanan ortak raporda, belediye meclisinin yetkisinde olan bir hususta süre ve konu belirtmeksizin “sınırsız” yetki devri uygun görülmedi.

Komisyon görüşü doğrultusunda dosya, “şartları ve sınırları belirlenerek yeni yetki talebinde bulunulduğunda” değerlendirilmek üzere Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne iade edildi.

YORUMLAR

 • 8 Yorum
 • Ataberk ırmak
  1 yıl önce
  Ne yaparlarsa yapsınlar , Ekrem başkanın yükselişini durduramayacaklar
 • İmdat çekici
  1 yıl önce
  Herşey güzel olacak
 • Ebru teber
  1 yıl önce
  Yine taraflı yine yanli gazetecilik basina guvenimiz 0
 • Türkeşci turk
  1 yıl önce
  Satin secimlerden öncede ekrem imamoglu secimi kazansa bile görev yapdırmıyacaklarını ve topal ördek benzetmesi bile yapan akp genel başkanı RTE acıkca tehdit etmişdi ve akp istanbul beletiye meclisinde saf cogunlu bulundıran akp liler bu fırsatı degerlendiriuorlar demekki bunların zihniyeti sadece akp kazansın ve bunlar calsın lar havuz mediyasına kaynak akdarılsın arzuları vardı ama halk bu durdedi ve akp döneminde yapılan yolsuzlukların aciga cikmaması icin secimi bile iptal etdirdiler ama istanbul halkı bir milyona yakın oyla ekrem beyi secdi bu arada akp belediye başkanlarının hic belediyeye gelmedigi halde yandaşlarını belediyeye alıp bangamatik memurlar olarak magaş aldilar yıllarca ekrem imam oglu bunlari ortaya cıkarınca yetgilerini kısıtlamıya gitdiler ben soruyorum bu ülkenin paralarını nerelere harcadı erdogan unutmayınki birzamanlar istanbul belediyesi den sonra mitiklere cıkıp veya kapalı salonlarda konuşma yaparken nediyordu ben birgünzengin olursam bilinkicalmışımdı
 • Mustafa Akgül
  1 yıl önce
  Küfür ettirmiyecektin madem niye haberi veriyorsun benim ülkemi avrupaya şikayet eden birine teşekkür edecek değiliz ya biraz geç kaldiniz
 • Kemal
  1 yıl önce
  Bırakın adam icraatlarını göstersin bu kadar hainlik yapmayın , ayıptırya gün gelir hesapsız yapılan hesaplar karşısında hesap vereceksiniz
 • Hatice Çiçek
  1 yıl önce
  Merhaba bitmeyen su kesintileri...Her şey çok güzel olacak
 • Tekin yağmur
  1 yıl önce
  Avrupa'nın hiçbir yerinde eşi benzeri görülmemiş bir şey hukuk ve demokrasi ile bağdaşmaz hükümet aleyhine olan şeyleri eleştiriyorsunuz ama muhalefete yapılan haksız hukuksuz uygulamalara ses çıkarmıyor sunuz buna sizde cahilsiniz bu kafayla gidersek bu ülkeden hiçbir şey olmaz kardeşim