Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Altın ve Dolarda Yön Değişti (Dikkat Trend Dönüşü)

Faizler hızlıca düşmeye devam ediyor. Faiz kararı sonrası güncel dolar, euro ve altın yorumu. IKON FX araştırma biriminin yayınlamış olduğu ayrıntılı bültende dolar, altın ve diğer paritelerle ilgili en güncel yorumları bulabilirsiniz. Son faiz kararı sonrası dolar ve altın da destek ve direnç noktaları nereler? İşte detaylar.

Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Altın ve Dolarda Yön Değişti (Dikkat Trend Dönüşü)

Faizler hızlıca düşmeye devam ediyor. Faiz kararı sonrası güncel dolar, euro ve altın yorumu. IKON FX araştırma biriminin yayınlamış olduğu ayrıntılı bültende dolar, altın ve diğer paritelerle ilgili en güncel yorumları bulabilirsiniz. Son faiz kararı sonrası dolar ve altın da destek ve direnç noktaları nereler? İşte detaylar.

Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Altın ve Dolarda Yön Değişti (Dikkat Trend Dönüşü)
17 Ocak 2020 - 13:54 - Güncelleme: 17 Ocak 2020 - 13:54

TCMB'nın son olarak açıklamış olduğu faiz kararı sonrası ekonomi piyasalarında son durum ve geleceğe dair değerlendirmeler.

Yurt içi tarafta jeopolitik ve siyasi gelişmelerin dışında piyasaların odak noktasında dün gerçekleştirilen TCMB’nin Para Politikası Kurul Toplantısı yer aldı.

TCMB Faiz Oranını %11.25’e Düşürdü…
Politika Faizi Olan Bir Hafta Vadeli Repo İhale Faiz Oranının Yüzde 12'den Yüzde 11,25'e İndirilmesine Karar Verilmiştir. (Beklenti: %11.50)


Merkez Bankası Fiyat İstikrarı Ve Finansal İstikrar Amaçları Doğrultusunda Elindeki Bütün Araçları Kullanmaya Devam Edecektir
Bu Çerçevede, Parasal Duruş Ana Eğilime Dair Göstergeler Dikkate Alınarak Enflasyondaki Düşüşün Sürekliliğini Sağlayacak Şekilde Belirlenecektir
Enflasyondaki Düşüşün Hedeflenen Patika İle Uyumlu Şekilde Gerçekleşmesi İçin Para Politikasındaki Temkinli Duruşun Sürdürülmesi Gerekmektedir
Kurul, Enflasyondaki Düşüş Sürecinin Devamlılığının, Ülke Risk Priminin Gerilemesi, Uzun Vadeli Faizlerin Aşağı Gelmesi Ve Ekonomideki Toparlanmanın Güç Kazanması Açısından Büyük Önem Taşıdığını Değerlendirmektedir
Gelinen Noktada, Mevcut Para Politikası Duruşunun Hedeflenen Dezenflasyon Patikasıyla Uyumunu Koruduğu Değerlendirilmektedir.
Bu Çerçevede Kurul, Enflasyon Görünümünü Etkileyen Tüm Unsurları Dikkate Alarak, Politika Faizinde Ölçülü Bir İndirim Yapılmasına Karar Vermiştir
Enflasyondaki Seyrin Yıl Sonu Tahminiyle Büyük Ölçüde Uyumlu Olduğu Değerlendirilmektedir
Döviz Kuru, İç Talep Koşulları Ve Üretici Fiyatlarındaki Gelişmelere Bağlı Olarak Çekirdek Enflasyon Göstergelerinin Eğilimleri Ilımlı Seyretmektedir.
Enflasyon Başta Olmak Üzere Makroekonomik Göstergelerdeki İyileşme Ülke Risk Primindeki Düşüşü Desteklemekte Ve Maliyet Unsurları Üzerindeki Baskıların Sınırlanmasına Katkıda Bulunmaktadır
Enflasyon Görünümündeki İyileşme Devam Etmekte, Enflasyon Beklentilerindeki Genele Yayılan Düzelme Sürmektedir.
Son Dönemde Belirgin Bir İyileşme Kaydeden Cari İşlemler Dengesinin Alınan Tedbirlerin De Katkısıyla Önümüzdeki Dönemde Ilımlı Bir Seyir İzlemesi Beklenmektedir.
Net İhracatın Büyümeye Katkısı Gerilerken, Dezenflasyon Süreci Ve Finansal Koşullardaki İyileşmeyle Birlikte Ekonomideki Toparlanmanın Devam Edeceği Öngörülmektedir
Rekabet Gücündeki Gelişmelerin Olumlu Etkisi Sürerken Küresel Büyüme Görünümündeki Zayıflama Dış Talebi Kısmen Yavaşlatmaktadır.
İktisadi Faaliyetin Sektörel Yayılımındaki İyileşme Devam Etmekle Birlikte Yatırımlar Zayıf Seyrini Sürdürmektedir.
Son Döneme İlişkin Veriler İktisadi Faaliyetteki Toparlanma Eğiliminin Devam Ettiğini Göstermektedir.
Politika Faizi Olan Bir Hafta Vadeli Repo İhale Faiz Oranının Yüzde 12'den Yüzde 11,25'e İndirilmesine Karar Verilmiştir

ALTIN
XAUUSD – Kısa Vadede Yeni Bir Kanal Oluşturdu…Ons Altın yaklaşık bir haftadır yatay bir düzlemde hareket ederek sert yükseliş açısını düzeltiyor. Bu yatay hareket ise grafikte de görüleceği üzere hafif aşağı yönlü eğilimli ancak genel olarak belirli bir düzlemde kalınıyor.

Sarı metal şuan itibariyle bahsettiğimiz kanalın üst bandını test ederken hemen yukarıda seviye olarak 1560 direncini takip ediyoruz. 1560’ın üzerinde dört saatlik mum kapanışları yaşanırsa kademeli olarak pozitif hareket devam edebilir. Bu durumda 1569 ara direnç 1578 ise ana direnç olarak karşımıza çıkabilir.

Kanalı yukarı yönde aşamamasından kaynaklı olası kar satışlarında 1551 ile 1544 ara destekler olmakla birlikte, bahsettiğimiz kanalın alt bandına denk gelen 1533 seviyesi ana destek konumunda görülüyor.

Destekler: 1551 – 1544 – 1533

Dirençler: 1560 – 1569 - 1578

USDTRY
USDTRY – TCMB’nin Faiz İndiriminde “Ölçülü” Vurgusu Dikkat Çekti…Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2020 yılının ilk Para Politikası Kurulu toplantısını gerçekleştirdi ve beklentiler doğrultusunda 75 baz puan faiz indirdiğini açıkladı. TCMB’nin açıklama metni, bir önceki toplantıdaki metniyle hemen hemen aynı. Enflasyon seyrinin beklentiler doğrultusunda hareket ettiğini ve ılımlı olduğu belirtilirken, politika faizi indirimini “ölçülü” şeklinde nitelendirmekte. Bununla birlikte son dönemde gösterge faizi ve CDS primlerindeki gerilemeye de toplantı metninde yer verilmiş.

Bu bağlamda kurdaki hareketin stabil olduğu, gösterge faizi aşağıda kalabildiği ve global anlamda bir panik havasının gerçekleşmediği durumda TCMB’nin faiz indirimlerine devam etmesi mümkün.

Gösterge faizi bugün itibariyle %10.23 seviyesinde ve politika faizinin altında. Piyasadaki faiz fiyatlamasının TCMB’nin faiz indirimine negatif reaksiyon göstermemesi USDTRY kurunun da gevşemesini sağlıyor. Piyasayı metindeki “ölçülü faiz indirimi” ifadesi rahatlatmış olabilir.

Karar sonrası USDTRY kurunda 5.8760’dan 5.8400 seviyelerine kadar bir gevşeme görüldü ve 5.8575’in altında dört saatlik mum kapanışı gerçekleşti. Bu seviyenin altında kaldığı sürece TRY lehine hareketlerin 5.8100’e kadar devam etmesi mümkün olabilir.

Olası ataklarda ise öncelikle tekrar 5.8575’in üzerinde kalıp kalamama durumu kontrol edilmekle birlikte yukarıda 34 ve 89 birimlik ortalamalar da bir sonraki direnç alanları olarak karşımıza çıkıyor.

Dört saatlik grafikte RSI(14) göstergesi de bu günlerde kontrol edilmelidir. Bu gösterge de hafif bir pozitif uyumsuzluk görülüyor, ancak RSI kendi 50 seviyesi üzerinde tutunamadığı sürece TRY’de gözle görülür bir zayıflama beklenmeyebilir.

Destekler:  5.8360 – 5.8100 – 5.7730

Dirençler: 5.8500/5.8575 – 5.8760/5.8830 – 5.9000/5.9090

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum