Milli Eğitim Bakanlığından Yeni Düzenleme! Okulların Yaz Tatili Kısalıyor Mu?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okulların yaz tatili ile ilgili yeni düzenlemeyi açıkladı. Okullar ne zaman tatile girecek, okulların yaz tatili kısalıyor mu? Detaylar haberimizde...

Milli Eğitim Bakanlığından Yeni Düzenleme! Okulların Yaz Tatili Kısalıyor Mu?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okulların yaz tatili ile ilgili yeni düzenlemeyi açıkladı. Okullar ne zaman tatile girecek, okulların yaz tatili kısalıyor mu? Detaylar haberimizde...

Milli Eğitim Bakanlığından Yeni Düzenleme! Okulların Yaz Tatili Kısalıyor Mu?
15 Mayıs 2019 - 16:08 - Güncelleme: 15 Mayıs 2019 - 16:13

Özellikle öğrencilerin ve velilerin yakından takip ettiği okulların yaz tatili açılış ve kapanış süreleri ile ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yeni düzenlemeyi açıkladı.

 Tatil ve okul sürelerini daha dengeli aynı zaman da daha verimli hale getirilmesi sebebiyle Millî Eğitim Bakanlığı, yeni bir eğitim, öğretim çalışma takvimi modeli hazırladıklarını açıkladı. Konuya dair açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk "Nisan ve Kasım'da birer haftalık ara tatil olacak" dedi.

İşte Bakan Ziya Selçuk'un o açıklaması;

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: "18-22 Kasım 2019'da ilk ara tatil yapılacak. 6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verilecek. Yapılandırılmış ara tatillerde çocuklara ve öğretmenlere dinlenme ve etkinliklere katılım imkanı sunulacak" ifadelerini kullandı."

Güncel Eğitim ve Öğretim Çalışma Takvimi;

2019-2020 eğitim öğretim yılı 9 Eylül 2019’da başlayacak, 18-22 Kasım 2019’da ilk ara tatil yapılacak.
(Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün) Yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında olacak. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 16 gün) 

Aynı zamanda 25 Kasım’dan 17 Ocak’a kadar birinci dönem devam edecek olup,  İkinci yarıyıl eğitim-öğretim dönemi 3 Şubat 2020’de başlayacak. 06-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ise  ikinci ara tatil verilecek. (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 9 gün)13 Nisan’da başlayacak olan ikinci dönemin ikinci yarısı ise 19 Haziran’da tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek olduğu açıklanırken, ara tatillerde bir ana tema başlığı altında bilim, kültür, sanat, spor, gezi, fuar gibi etkinlikler planlanacak.

 Milli Eğitim Bakanlığının yeni hazırlamış olduğu takvimine göre 2019-2020 eğitim öğretim yılı 19 Haziran 2020'de sona erecek ve 11 haftalık yaz tatiline girilecek.

Yeni okulların yaz tatili düzenlemesine göre yeni çalışma takvimi ile öğrenciler, ara tatillerde dinlenme fırsatı elde etmenin yanında aynı zamanda  öğrendiklerini kontrol ederek, öğrenmelerini hızlandıracak. Ara tatiller öğrencilerin öğrenme eksikliklerinin derinleşmeden aynı zaman'da da yeni konular eklenmeden telafi edilebilmesi için çok uygun bir zaman olarak planlandı.

Öğretmenlerin Yaz Tatilinde Bir Değişiklik Söz Konusu Değil

Öğretmenlerin tatil takviminde değişiklik olmayacağı bakanlık tarafından açıklanan bilgiler arasında yer aldı. Sadece eğitim yılı kapanışı ile açılışındaki seminer dönemlerinin birer haftası yıl içerisinde alınacak. Öğrencilerin tatilde olduğu ara dönemler de ise  öğretmen ve okulların kurumsal işleyişe yönelik ara değerlendirmelerle olması gereken  iyileştirmeleri yapabilmeleri için bir fırsat olacağı bildirildi.
 

En güncel eğitim öğretim değişikliklerinden anında haberdar olmak için mobil uygulamalarımızı yükleyiniz...

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Finans365.com


YORUMLAR

  • 0 Yorum