Milyonlarca Kişiyi İlgilendiren Gelişme! Alınacak Paralar Tehlikeye Girdi

Kıdem tazminatından sonra ihbar tazminatında da çalışanları endişelendirecek gelişme. Mevcut uygulamada 2 ay olan süre 6 aya çıkarılmak isteniyor. Çalışanlar tepkili. İşte ayrıntılar.

Milyonlarca Kişiyi İlgilendiren Gelişme! Alınacak Paralar Tehlikeye Girdi

Kıdem tazminatından sonra ihbar tazminatında da çalışanları endişelendirecek gelişme. Mevcut uygulamada 2 ay olan süre 6 aya çıkarılmak isteniyor. Çalışanlar tepkili. İşte ayrıntılar.

Milyonlarca Kişiyi İlgilendiren Gelişme! Alınacak Paralar Tehlikeye Girdi
24 Ocak 2020 - 15:55 - Güncelleme: 24 Ocak 2020 - 15:55

Ekonomi ve Maliye Bakanlığı'nın kıdem tazminatı hakkında yapmak istediği yeniliğe bir yenisi daha eklendi. Şimdi de ihbar tazminatı tehlikede. Çalışanlar gelişmeleri yakından takip ediyor. İşte detaylar.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda çalışma hayatına ilişkin herkesi ilgilendirecek düzenlemeler görüşülüyor. Buna göre iş verenler çalışanlarının deneme süresinin uzatılmasını istiyor. Sendikalar ise düzenlemelere işçinin hakkında gasp olacağı gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, TİSK Yönetim Kurulu adına yaptığı yazılı açıklamada deneme sürelerinin uzatılması gerektiğini ifade etti.


İhbar tazminatını tehlikeye sokacak bir düzenleme Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından dile getirildi. TİSK bireysel iş sözleşmelerinde iki ay olan deneme süresinin altı aya çıkarılmasını istiyor. Böylece işveren çalışanı kovmak istediği zaman ilk altı ay içinde ihbar tazminatı ödemek zorunda kalmayacak.

BİREYSELDE 2 AYDAN 6 AYA

Şu an 2 ay olan bireysel iş sözleşmesinde çalışan, işveren tarafından çıkarılırsa ihbar tazminatı alamıyor. TİSK bu sürenin de 6 aya çıkarılmasını istiyor. Toplu iş sözleşmelerinde ise deneme süresinin bir yıla çıkarılması talep ediliyor.

‘DENEME SÜRESİ 12 AY OLMALI’

Esnek iş gücü piyasasının ülkelerin rekabet gücünü artırdığı belirten Akkol, “Belirli süreli iş sözleşmelerinin yapılmasında objektif koşul aranmamalı ve üst üste yenilenebilmesine imkan tanınmalıdır. Belirli süreli iş sözleşmesinin ilk defa ve/veya kümülatif süresi 24 ayı geçmemek üzere yapılması ve bu süre içinde yinelenmesi halinde objektif kriterlerin aranmamasına imkan tanınmalıdır.

Mevcut uygulamada 2 ay olan deneme süresi bireysel iş sözleşmeleriyle 6 ay, toplu iş sözleşmeleriyle en az 12 ay olarak düzenlenebilmeli. 2 ay olan denkleştirme süresi üretimin yoğun olduğu sektörlerde ihtiyacı karşılayamayacak seviyededir.

Üretimin sürdürebilirliğinin sağlanması adına geliştirilen bu esnek çalışma modelinde denkleştirme süresi en az 4 aya uzatılmalı ve işçinin onayı koşulu kaldırılmalıdır.

Toplu iş sözleşmeleriyle en az 6 ay olarak kararlaştırılabilmesinin önü açılmalıdır.”

Çalışanlar bu gelişmeleri endişe içerisinde takip ediyor.

YORUMLAR

 • 9 Yorum
 • Erkan uçmaz
  1 yıl önce
  Ya bune arkadaş ordan kırp burdan kes hep mi çalışandan hakları gasp eğilecek ya eyt abi zaten çalışanların hakları çalındı hala ne istiyorsunuz bu insanlardan illa sokaklarami dökülsün bunumu istiyorsunuz.
 • Mdt ksl
  1 yıl önce
  Bırakın artık işçinin hakkıyla oynamayı yeter artık allah ıslah eylesin emeğimiz le oynayanlari
 • Cüneyt
  1 yıl önce
  O zaman işçi olarak her aya 1 maas verilsin işçide kendi iştedigi zaman işi biraksın tazminatını vermemek için her yolu uyguluyorlar insanlara
 • ahmet
  1 yıl önce
  İş verenin talepkeriyle oluyorsa.işçi tarafıda taleplerde bulunsun o zaman.çalışma günlük 4 saate düşsün en düşük maaş en düşük memur maaşına eşit olsun gibi bakalım işveren bunları kabul edicekse deneme süresi 12 ay olsun.
 • Ramazan bolat
  1 yıl önce
  İnsanların 3kuruş tazminatını nasıl elinden alırız onun çabasındalar ekonomi nasıl düzelecek
 • Kemal avcı
  1 yıl önce
  Saçmalık işçiyi düşünen hiç bir yasa yok üstümüzden kazanın bizim yararimiza hiç bırsey yapmayın saçmalık biz olmasak siz hiç hükmün dersiniz en basit asgari ücret bir ayda hesaplanırmi ya işçiye verinki güzel üretsin iyi işler yapsın vicdanınızı yoklayın biraz ne ekersen onu bicersin
 • Yazık
  1 yıl önce
  Devletin serveti işverenler için çalışıyor. İşsizlik fonundan parada alıyorlarmı?projeler adı altında devletten milyonları alıyolarmı? Bu projeleri hakkıyla yapıyormu?A dan z ye neredeyse herşeyi devlete faturalandırılıp devletten paralarını alıyolarmı? Hiç bir bilgim yok. Merak ediyorum. İşçinin 3 kuruşuna göz dikip bu kadar yüklenmeyin.
 • Recep uysal
  1 yıl önce
  bu hükümet hangi gariban vatandaşın arkasında durmuşki zaten. işten çıkarıldım tazminatımı alamadım. dava açmak için adli yardım talebinde bulundum. üzerime sadece hurda bi motorsiklet kayıtlı olduğu için ret kararı çıktı. Nerde kaldı TC adaleti.Anlıycağınız zengin olan fakirleri köle gibi kullanacak.
 • İsa
  1 yıl önce
  Sizin gibi ler olduğu sürece bu insanlar ne yapsın açlıktan olecek millet çalışanın tazminatı var elimde inada göz koyun sözde işçinin arkasında siniz ne arkası ilk işçiye yürüyenler sizsiniz.