Öğretmen Maaşları Daha Cazip Olmalı

Öğretmen maaşları daha yüksek olmalı diyen Eğitim Bir Sen Genel Ali Yalçın önemli açıklamalar yaptı.

Öğretmen Maaşları Daha Cazip Olmalı

Öğretmen maaşları daha yüksek olmalı diyen Eğitim Bir Sen Genel Ali Yalçın önemli açıklamalar yaptı.

Öğretmen Maaşları Daha Cazip Olmalı
Editor: Serhat KARAMAN
14 Mart 2019 - 23:09

Eğitim Bir Sen Genel Ali Yalçın öğretmenlere daha fazla maaş verilmesi konusunda çalışmaların yapılması gerektiğini savundu. Başarılı gençler için öğretmenlik mesleği daha cazip hale getirmek gerekiyor diyen Eğitim Bir Sen genel başkanı 'Dünyada ve Türkiye'de Öğretmen Yetiştirme, İstihdam ve Mesleki Gelişim' başlıklı raporu açıkladı.

Yalçın sistemin başarılı olabilmesi için öncelikle öğretmenlerin nitelikli ve donanımın bir şekilde yetiştirilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca öğretmenlerin istihdam edilmesi konusunda da çalışmalar yapılması gerektiğini vurguladı. Türkiye'nin mevcut deneyimleri ile birlikte AB ve OECD ülkelerinin tecrübeleri dikkate alınarak öğretmen yetiştirme konusunda çeşitli adımlar atılması gerektiğini savundu.

Öğretmen yetiştirme programları içeriğinin araştırması ve uygulaması temeli güncellenmesi gerekiyor. 2016’ dan bu yana sözleşmeli öğretmenlik ile ilgili sözlü sınav uygulaması da kaldırılmalı diyen Ali Yalçın öğretmen yetiştirme sisteminin son yıllarda sık sık değiştiğine vurgu yaptı. Önceliklerinin Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve üniversiteler arasında güçlü bir yapı oluşturmak olması gerektiğini savunan Yalçın ayrıca öğretmenleri lisansüstü eğitimine katılmalarına da destek veriyor.

Yeni öğretmen atamalarında da dikkat edilmesi konular olduğuna vurgu çeken Yalçın yeni öğretmenlere montörlük yapacak tecrübeli öğretmenlerin okulları atamaların yapılması gelecek adına önemli olacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum