Egzoz Gazı Emisyon Pulu Ruhsatlarına Yeni Düzenleme Geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, egzoz gazı emisyon pulu ruhsatlarında yeni bir düzenleme yaptı. Yapılan düzenleme 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe girerek uygulanmaya başlayacak. Yapılan değişiklikleri haberimizde paylaşıyoruz...

Egzoz Gazı Emisyon Pulu Ruhsatlarına Yeni Düzenleme Geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, egzoz gazı emisyon pulu ruhsatlarında yeni bir düzenleme yaptı. Yapılan düzenleme 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe girerek uygulanmaya başlayacak. Yapılan değişiklikleri haberimizde paylaşıyoruz...

27 Aralık 2017 Çarşamba 20:00
Egzoz Gazı Emisyon Pulu Ruhsatlarına Yeni Düzenleme Geliyor

2018 yılında yapılacak değişikliklerden bir tanesi de egzoz gazı emisyon pulu ruhsatlarında da değişiklik yapılıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeler kapsamında yeni yılda egzoz gazı emisyon pulu ve ruhsatı kullanımı son buluyor. Hazırlanan yönetmeliğe göre, egzoz gazı emisyon ölçümlerinin takibi online sistem üzerinden yapılacak.

İnsanları Zehirliyor

Egzoz gazı emisyon ölçümleri motorlu taşıt kaynaklı hava kirliliğinin kontrolünde önemli bir yere sahip. Bununla birlikte taşıtlar, periyodik bakımlarının yaptırılmaması, emisyon kontrol ekipmanlarının tahrip olması, uygunsuz yakıt kullanılmasına bağlı olarak insanları zehirliyor.

Bundan kaynaklı olarak da araç sahipleri, araçlarının bakım ve onarımlarını yaptırarak, egzoz emisyonlarının standartlara uygunluğunu belgelemek için gerekli ölçümleri yaptırmakla yükümlü. 

Yeni Uygulama Geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevreyi ve hava kirliliğine neden olan egzoz gazı kirleticilerinin azaltılmasını sağlamak için yeni bir uygulamayı hayata geçirecek. 

Bakanlık tarafından hazırlanan yönetmelik ile trafikte seyreden motorlu taşıtlardan kaynaklanan egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliğinin etkilerinden canlıları ve çevreyi korumak, egzoz gazı kirleticilerinin azaltılmasını sağlamak, ölçümler yaparak kontrol etmek ve uygulamaya ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla Mart 2017'de 'Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliği' yayımladı. 

Söz konusu bu yönetmelik 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe girerek uygulanmaya başlayacak.

1 Ocak’ta Başlıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan 'Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliği' ile 'Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi' oluşturularak, bu sistem ile 1 Ocak 2018 itibarıyla gerçekleştirilen tüm egzoz emisyon ölçümleri elektronik ortamda yürütüleceği belirtildi. 

Bununla birlikte, ölçüm yapılan taşıtlar fotoğraf kaydı ve tüm ölçüm bilgileri ile sisteme kaydedilerek, bakanlık tarafından online olarak izlenecek.

Yeni düzenlemede ölçümler, bakanlığın elektronik sistemine kaydedildiğinden dolayı, egzoz emisyon pulu ve ruhsatına da ihtiyaç olmayacak. Bununla birlikte, fazladan belge taşınmak zorunda kalınmayacak. 

E-Devlet Üzerinden Sorgulanacak

1 Ocak 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe giren yönetmelikle, egzoz emisyon ölçümü sonrası pul ve ruhsat düzenlenmeyeceği için ölçüm sonuçlarını içeren rapor taşıt sahiplerine verilecek. Belirlenen tarihten itibaren ölçüm yaptıran vatandaşlar taşıtlarına ait egzoz emisyon geçerlilik süresini sadece e-devlet üzerinden sisteme girerek öğrenebilecek.

Sahteciliğinde Önüne Geçilecek

Araç sahipleri, daha öncesinden egzoz emisyon ölçümü yaptırmış, geçerli pul ve ruhsatını geçerlilik süresi sonuna kadar muhafaza ederek, denetim sırasında görevlilere verecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek olan yeni düzenleme ile ölçüm yapılmadan pul verilmesi, sonuçlara müdahale edilmesi, sahte emisyon pulu ve ruhsatı kullanılmasını da engellemiş olacak.

Finans365.com

Son Güncelleme: 27.12.2017 20:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol