Canan Karatay: Kandırılıyoruz

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, şekersiz diye aldığımız içeceklerde kandırılıyoruz.

Canan Karatay: Kandırılıyoruz

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, şekersiz diye aldığımız içeceklerde kandırılıyoruz.

Canan Karatay: Kandırılıyoruz
28 Nisan 2019 - 15:55

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, şekersiz olarak satılan ancak şekersiz olmayan içeceklerin olduğu ve bunların tüketici olan içecek tüketicisi insanları kandırdığını açıkladı.

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, yapay tatlandırılacak kullanılan bu tür içeceklerde insan sağlığının riske atıldığını ve insan sağlığı üzerinde derin bir etkisinin olduğunu açıkladı.

Karatay, “Doğal olarak insanlarda, hayvanlarda ve bitkilerde 30 türlü yağ vardır. Biz bunlara yağ asidi deriş. Bunlar olmazsa yeryüzünde hayat olmaz. Bunlar bozulmamış olarak vücudumuza girmesi gerekiyor ki hastalanmayalım. Ama iki türlü yağ tehlikelidir. Hani, ‘Bütün yağları yemeyin’ deniliyor, inanmayın. Sadece iki türlü yağ tehlikelidir. Bunlardan birincisi trigliseridlerdir. Trigliseridler yediğimiz şekerin yükselttiği trigliseridlerdir. Pasta, börek, doğum günü pastası yediğimiz zaman, ağzımıza aldığımız andan itibaren kan şekerimiz yükselir. Bütün hücreleri paslandırır. Şeker hastası olmamız şart değildir. Beyinden böbreğe, gırtlaktan memeye, prostada, aklınıza ne gelirse hepsindeki hücreyi bozar. Bunların başlattığı alevlenme olmasın diye vücut kendisini korumaya almıştır. Bu bizim elimizde değildir. Vücut bunlara karşılık pankreastan insülin denilen hormonu salgılar. Bu hormon da yüksek kan şekerini trigliserid denilen yağlara çevirir” dedi.

Doğal ürünlere ve ayran, süt gibi içeceklerin taze olarak tüketimini öneren Karatay, bunun dışında olan tüm içeceklerin insan sağlığı için şeker içeren ürünler olduğunda yararlı olamayacak olduğunu açıkladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum