Hava Kirliliği Sigaradan Daha Çok Can Alıyor

Elde edilen verilere göre hava kirliliği sigaradan daha fazla can alıyor.

Hava Kirliliği Sigaradan Daha Çok Can Alıyor

Elde edilen verilere göre hava kirliliği sigaradan daha fazla can alıyor.

Hava Kirliliği Sigaradan Daha Çok Can Alıyor
14 Mart 2019 - 09:35

Yapılan araştırmalara göre hava kirliliği nedeniyle bir yıl içerisinde neredeyse 9 milyon insan hayatını kaybediyor. Avrupalı bilim adamlarının yapmış oldukları araştırmalara göre hava kirliliği yüzünden dünyada her yıl 8,8 kişinin hayatını kaybettiği ortaya çıktı.

 Avrupa'da bir bilim dergisinde yayınlanan araştırmaya göre hava kirliliği insanların erken yaşta ölümüne neden oluyor. Dünyaca tanınan araştırmacılardan olan Prof. Dr. Thomas Münzel, " hava kirliliğinden kaynaklanan ölüm sayısı sigara içmekten kaynaklı ölüm sayısından çok daha yüksek Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2015 yılında 7,2 sigara yüzünden hayatını kaybetti geçtiğimiz yıl ise hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybeden insan sayısı 8,8 milyondu."

Avrupa genelinde hava kirliliğinden yaklaşık 800 bin insan erken ölüm yaşıyor. Yapılan araştırmalara göre hava kirliliği ortalama olarak insanların 2 yıl ömrü azaltıyor. Ayrıca hava kirliliğinin ilk önce ciğerleri etkilediği ve dolaşım sorunlarına yol açarak Kalp hastalıklarına neden olduğu öğrenildi. Fosil yakıtların yenilenebilir enerji kaynakları ile değiştirilmesi konusunda uyarılarda bulunan araştırmacılar bu sayede hava kirliliğinin yaşam süresine etkisinin azaltılacağını düşünüyor.

Özellikle ülkemizdeki hava kirliliği miktarı oldukça yüksek araştırmalara göre hava kirliliği bu şekilde devam ederse önümüzdeki yıllarda çok daha fazla insan hayatını kaybedecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum