Her Üç Reçetenin Birinde Antibiyotik Yer Alıyor

Yapılan araştırma sonuçlarına göre Türkiye'de yılda 250 milyon kutu antibiyotik kullanılıyor

Her Üç Reçetenin Birinde Antibiyotik Yer Alıyor

Yapılan araştırma sonuçlarına göre Türkiye'de yılda 250 milyon kutu antibiyotik kullanılıyor

Her Üç Reçetenin Birinde Antibiyotik Yer Alıyor
11 Kasım 2017 - 16:02

Yapılan araştırma sonuçlarına göre Türkiye'de yılda 250 milyon kutu antibiyotik kullanılıyor.

Antibiyotik kullanımı insanlık tarihinde sağlık açısından bir dönüm noktası olsa da, fazla kullanımı insan sağlığına ciddi zararlar verebiliyor. İlaç Bilincini Geliştirme ve Akılcı İlaç Derneği Başkanı ve Ankara Üniversitesi (AÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Balık, antibiyotik kullanımına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Fazla Kullanımı Zararlı

Prof. Dr. İsmail Balık, antibiyotik kullanımının, insanlık tarihinde sağlık açısından bir dönüm noktası olmasına karşın, bugün gereksiz ve yanlış kullanımından ötürü de aynı zamanda ciddi bir halk sağlığı sorunu olduğunu kaydetti.

Ciddi Sorun Teşkil Ediyor

Prof. Dr. İsmail Balık, antibiyotik direncinin dünyada ciddi sorun haline geldiğini vurgulayarak; "Dirençli bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlar, hastalık ve ölüm oranlarının artmasına ve hastanedeki yatış sürelerinin uzamasına neden olmaktadır. Bu sorunu bu kadar ciddi kılan bir başka durum da, mikroorganizmaların çok hızlı direnç geliştirmesine karşın dirençli enfeksiyonların tedavisinde kullanılabilecek yeni antibiyotiklerin az geliştirilmesidir" açıklamasında bulundu.

Antibiyotik Kullanımı

Antibiyotik kullanımına ilişkin açıklamalarda bulunan Prof. Dr. İsmail Balık; "Antibiyotiklerin yanlış tüketilmesi ya da yeterli dozlarda kullanılmaması, gün içerisinde gerektiği saatlerde veya gerektiği gün sayısında alınmaması gibi durumlar, bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç geliştirmesine neden oluyor" ifadelerini kullandı.

1 Yılda 250 Milyon Kutu Antibyotik Kullanılıyor

Prof. Dr. İsmail Balık; "Dirençli bakterilerin gelişmesinin durdurulması ve antibiyotiklerin gelecek nesillerde etkinliğinin sürdürülebilmesi için tek çare, antibiyotiklerin akılcı kullanımıdır.

Yaklaşık her üç reçetenin birinde antibiyotik yer almaktadır. Hatta, Güneydoğu'daki bazı illerimizde bu oran yüzde 50'leri bulmaktadır. Yılda yaklaşık 250 milyon kutu civarında antibiyotik kullanılmaktadır. Bu da yaklaşık 1,5 milyara mal olmaktadır" şeklinde konuştu.

Akılcı Antibiyotik Kullanımı

Normalde doktorun verdiği antibiyotiklerin, şikayetler düzelse bile önerilen süre boyunca kullanılması gerektiğine işaret eden İsmail Balık, akılcı antibiyotik kullanımının, Dünya Sağlık Örgütü gibi uluslararası ve ulusal birçok kuruluş ve otorite tarafından çağın en büyük sorunlarından birisi olarak kabul edilen antimikrobiyal direnç olgusu ile mücadelede en temel basamaklarından biri olarak kabul edildiğini söyledi.

Antibiyotik kullanmadan önce mutlaka hekime danışılması, hekim reçete etmedikçe ve eczacıya danışılmadıkça asla antibiyotik kullanılmaması gerektiğini vurgulayan Prf. Dr. İsmail Balık, antibiyotiklerin ağrı kesici, ateş düşürücü olmadığının ve her hastalığı tedavi etmediğinin unutulmaması gerektiğinin altını çizdi.

İlaç Bilincini Geliştirme ve Akılcı İlaç Derneği Başkanı ve Ankara Üniversitesi (AÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Balık, eş dost tavsiyesi ile ilaç kullanılmaması gerektiğinin altını çizdi.

Finans365.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum